MIEJSCEM ZAMIESZKANIA OSOBY UBEZWŁASNOWOLNIONEJ JEST MIEJSCE ZAMIESZKANIA OPIEKUNA PRAWNEGO.
WIEC TA GMINA POWINNA WYDAC DECYZJĘ KIERUJĄCĄ I PŁACIĆ. TAK SIĘ CHWALISZ W INNYCH WĄTKACH ILE TO MASZ ROBOTY I CO TO NIE UMIESZ, ŻE BRAKUJE CI CZASU NA CZYTANIE USTAW, NA KTÓRYCH PRACUJESZ JUŻ KILKA LAT A TO PRZECIEŻ PODSTAWA ABY DOBRZE WYKONYWAĆ SWOJĄ PRACĘ.
Witam Mam pytanie do \"Pela\" i nie tylko
Czy coś bliżej można na temat sprawy gdy opiekun prawny mieszka w innej gminie niż osoba kierowana: skierowanie i koszty związane z DPS, która gmina jest właściwa?
Do Edyty - teoretycznie dps nie może odmówić wypłaty ale trzeba unaocznić op.prawnemu jakie wydatki z tej puli muszą być dla podopiecznego ponoszone i musi je sam wtedy realizować, bo dps nie będzie miał z czego - dopłaty do leków, odzież, jakieś indywidualne drobiazgi itp.Jak weźmie wszystko i nie będzie realizować potrzeb podopiecznego-powiadomić sąd opiekuńczy jak się z zadań wywiązuje. Zazwyczaj taka rozmowa działa, bo nie chce sie co chwila czegoś kupować, wysyłać czy dowozić. Można zawsze próbowac umówić się na wypłatę tylko części sumy z reszty natomiast realizować te potrzeby za pisemną zgodą opiekuna prawnego.
uwaga. uwaga. - tu idzie o dwie wypąty. Jedna to dla domu pomocy społecznej, uzupełnienie do kosztów utrzymania: płaci ta gmina, która wydała Decyzję o skierowaniu. I druga - to wynagrodzenie dla prawnego opiekuna, za podjęcie się obowiązków bycia prawnym opiekunem; płaci ta gmina, na terenie której jest zameldowany na stałe prawny opiekun. Pozdrawiam.
dps może pobierac tylko 70% . 30% dysponuje opiekun prawny i rozlicza się przed sądem. Oczywiście dyro dps pisze do sądu jako opiekun dba o zabezpieczenia potrzeb podopiecznego jak żle to sąd może go ukarać i zmienić na innego.