Mam takie pytanie! Jestem opiekunem prawnym mieszkanca, który oprocz renty rodzinnej i socjalnej otrzymuje rowniez dodatek sierocy, zus potraca 65% jedynie od sumy rent natomiast dodatek sierocy wyplaca w 100%. Pracownicy socjalni obliczając łaczny dochod netto mieszkanca biora rownież pod uwage ten dodatek i z łacznej kwoty obliczaja 70% ( wychodzi im wowczas suma jaka powinien zaplacic za pobyt w dps) Od sumy ktora im wyjdzie odejmuja to co juz mu potracil zus i comiesiac zostaje mu do uregulowanie samodzielnie jeszcze ponad 100 zł. Moje pytanie brzmi czy pracownicy socjalni maja prawo do tego aby wliczac dodatek sierocy do łacznego dochodu i potracac rowniez z niego za pobyt w dps skoro zus tego nie robi?
a co jest dodatek sierocy?
Poza tym pracownicy socjalni maja obowiązek doliczać wszystkie dochody klienta niezależnie od nazewnictwa i źródła pochodzenia.
dodatek dla sieroty zupełnej - tak - u nas również wliczamy do dochodu
ZUS potrąca na podstawie ustawy bodajże o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zaś dochód i odpłatność za pobyt w DPS ustalana jest na podstawie ustawy o pomocy społecznej
dla ustalenia opłaty za pobyt w DPS nie ma żadnego znaczenia kwota potrącana przez ZUS - jeśli ZUS potrąca za dużo DPS musi zwrócić, jeśli ZUS porąca za mało mieszkaniec ma obowiązek dopłacić
Pozdrawiam
Instutucja, która kierowała osobe do dps wydaje decyzje o odpłatności i bierze pod uwage każdy dodatek - sierocy również ( deputat węglowy również) decyzja jest naliczana od kwoty netto i jeżeli ZUS zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach przelewa 65 % obowiązkiem mieszkańca jest dopłata różnicy zgodnie z decyzją. Najlepiej aby nie powstawały zaległości wystapic do ZUS jako opiekun prawny o wypłacanie 100 % na adres, za pośrednictwem poczty i samemu co miesiąc wpłacac taka sume jaka jest na decyzji o odpłatności i nalezy pamiętać, że każdoroazowo kiedy zmienia sie wysokość świadczenia należy o tym powiadomic pracownika socjalnego Domu.
Witam. Tak dodatek dla sieroty również się wlicza do dochodu. ZUS ma niestety inne przepisy i nie stosuje się do naszych o pomocy społecznej - stąd ten bałagan. Pozdrawiam.
co zrobić jeśli mieszkaniec ma potrącenia przez komornika za wzięte kredyty i nie wystarcza na pokrycie 70%, a długu wystarczy na spłacanie do końca życia, nie są to alimenty.