odsetki jak liczyć - Księgowość

  
Strona 2 z 3    [ Posty: 25 ]

Napisano: 24 lis 2016, 15:57

Jak widać z powyższego mojemu Polemiście puszczają nerwy. Czytając powyższe rozumiem powody.

Zapraszam wszystkich czytających ten post do skorzystania z programu który służy do rozliczania wpłat na należności główne i odsetki (w tym NP,FA) jak również do skorzystania z kalkulatora odsetek:

https://www.bdmb.pl/download
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:


Napisano: 24 lis 2016, 19:00

Owszem, coś mi puszcza, ale ze śmiechu i nerwy to nie są. ;)

Czego można oczekiwać od kogoś, który próbuje sprzedać kalkulator w dobie Excela i kilkunastu zaufanych stron z darmowymi kalkulatorami odsetkowymi ?
By się o tym przekonać, należy pobrać wersję demonstracyjną, następnie wybrać sobie "odsetki podatkowe" (dla większej pewności) kwotę rozliczenia 100 000,00 (dla większej pewności) i najbliższą możliwą sobotę jako termin zapłaty, czyli 25 czerwiec 2016 (ograniczenie wersji demonstracyjnej), następnie należy wpisać datę rozliczenia - niedzielę tj. 26 czerwca 2016 (dla większej pewności) i kliknąć "oblicz". W okienku pojawi się kwota odsetek 21,92 hahaha

art 12 Ordynacji
§ 5. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.

Podobną operację (dla większej pewności) należy wykonać dla odsetek ustawowych za opóźnienie, wpisując termin płatności niedzielę 26 czerwca 2016 a datę rozliczenia poniedziałek 27 czerwca 2016 (dla większej pewności) hahaha

Art. 115. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

I wszystko jasne ;)

Gdyby ktoś się zdecydował na zakup, skorzystał i... otrzymał pozew
służę regresem do mojego interlokutora hahaha

ale jaja ;)
ganz egal

Napisano: 25 lis 2016, 22:40

Jak widać, wychodzi z Polemisty hahaha prostactwo i coraz bardziej niewiedza.

Uważa On, że rodzaj odsetek określa charakter należności.
Wybranie "Odsetki podatkowe" znaczy dla niego, że należy stosować przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, a wybranie "odsetki ustawowe za opóźnienie" - przepisy Kodeksu cywilnego.

Nic bardziej mylnego. To, że np. należą się odsetki ustawowe za opóźnienie, oznacza
tylko to, że do obliczania odsetek stosuje się stopy procentowe tabeli odsetek ustawowych za opóźnienie.

Podręczny kalkulator odsetek programu BDMB ma charakter uniwersalny i pozwala obliczać określone odsetki od zaległości których charakter nie musi być określony. Dlatego to na użytkowniku spoczywa obowiązek podania rzeczywistego terminu zapłaty. Inaczej nie można by było np. obliczyć odsetek od nienależnie pobranych świadczeń SR,FA,SW

Od nienależnie pobranych świadczeń nalicza się odsetki ustawowe za opóźnienie poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym wypłacono świadczenie.

Tak stanowi prawo i data ta nie może ulec przesunięciu tylko dlatego, że wybrano
"odsetki ustawowe za opóźnienie" a tak by mogło się stać gdyby kalkulator działał
zgodnie z wyobrażeniami Polemisty hahaha.

Piszę na tym Forum prawie 10 lat i różne tu bywały indywidua tak, że nic mnie nie zdziwi.

Program Kalkulator odsetek BDMB ma kilkuset stałych użytkowników w tym są też kancelarie prawnicze, windykatorzy jak również biegli sądowi.
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:

Napisano: 28 lis 2016, 9:45

Ale bełkocik :lol:
Od czego by tu zacząć...?
Skoro kalkulator jest tak uniwersalny, że nie koryguje terminu zapłaty o dni wolne (dobrze że chociaż mnoży i dodaje :lol: ). A nie robi tego rzekomo dlatego, by móc nim wyliczyć odsetki od świadczeń nienależnie pobranych. To powiedz mi może, jaki wobec tego należy wpisać termin zapłaty w twoim uniwersalnym kalkulatorze, by takiego wyliczenia dokonać?
ganz egal

Napisano: 29 lis 2016, 0:30

A niby na jakiej podstawie program ma korygować termin zapłaty jak domaga się tego Mistrz Dezinformacji?

Termin zapłaty ncp może zostać oznaczony przez podanie np. w umowie konkretnej daty lub
np. liczby dni i określenie sposobu obliczenia terminu.

Artykułu 115 KC nie można interpretować w oderwaniu od artykułu 110.
---------------------------------------------------------------------------------------
KC TYTUŁ V
Art. 110. Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania, stosuje się przepisy poniższe.
Art. 111. § 1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.
§ 2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie,
nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
......... ......... ...........
Art. 115. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo
za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.
---------------------------------------------------------------------------------------

Obliczając termin zapłaty otrzymujemy konkretną datę która nie podlega korekcie.
Można by jedynie mówić o kalkulatorze który na podstawie wprowadzonych danych i po podaniu sposobu obliczania terminu zapłaty, określi termin zapłaty a następnie jak termin zostanie określony obliczy odsetki za czas opóźnienia przyjmując, że pierwszym dniem opóźnienia jest dzień po terminie zapłaty.

Program Kalkulator BDMB nie oblicza terminów zapłaty przy rozliczaniu należności jak również w kalkulatorze podręcznym. Ma to miejsce jedynie przy sporządzaniu harmonogramu spłaty zadłużenia w ratach. Wyznaczone terminy zapłat poszczególnych rat są wyznaczane w taki sposób by nie były to dni wolne.

Wracając do NP. Wg ustaw odsetki od NP naliczane mają być od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano nienależne świadczenie. Mając na uwadze, że dzień ten jest pierwszym dniem opóźnienia w zapłacie przyjęto, że terminem zapłaty na użytek obliczania odsetek jest ostatni dzień miesiąca w którym nienależnie pobrano świadczenie. Należności NP podlegają egzekucji w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji które wymagają wystawiania upomnień zawierających zgodnie z RMF m.in. "wysokość odsetek z tytułu niezapłacenia w terminie należności pieniężnej".

W zakresie NP Kalkulator BDMB oprócz operacji dodawania i mnożenia jak podaje nasz Dezinformator wykonuje:

- dla dłużnika prowadzi kartę rozliczeń należności NP: przypisy,odpisy,wpłaty,zwroty
- rozlicza należności NP kwotami dokonywanych wpłat lub potrąceń stosując proporcjonalny podział wpłaty na NG i odsetki,
- uwzględnia w rozliczeniach koszty upomnienia i opłatę komorniczą,
- tworzy harmonogramy spłat gdy splata NP została rozłożona na raty,
- wystawia upomnienia ,upomnienie
- wystawia wielopozycyjne tytuły wykonawcze, dalsze tytuły wykonawcze, zmienione tytuły wykonawcze
- dla wielu kart sporządza zbiorówki, Rb-27S, zestawienie obrotów i sald

Oczywiście to wszystko jak twierdzi Dezinformator może zrobić Excel...
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:

Napisano: 29 lis 2016, 19:41

Ty lizusku, gdzie ty mi wpychasz ten języczek, komplemenciarzu, rozpustniku jeden ty? Przestań się może już ślinić i poczytaj, co ma dla ciebie twój niedościgniony guru.
:roll:
Nie dość, że przepisów kodeksu cywilnego o terminach nie można interpretować w oderwaniu od siebie, to nie można tego robić w oderwaniu od pozostałych przepisów kodeksowych. Szkoda, że ta odkrywcza konkluzja nadejszla tak późno. Ale o tym za chwilę.
Tym razem, bowiem, skupiłeś się na jakimś mętnym przekazie sugerując, że termin zapłaty powinien być z góry ustalony i wprowadzony do kalkulatora przez użytkownika koniecznie z uwzględnieniem przepisów o terminach i nie podlegać wobec tego przesunięciu (korekcie) w toku wyliczenia. Zamiast od razu przyznać, że twój kalkulator po prostu nie oblicza terminów.
Wyznanie to, choć spóźnione, jest miłe memu oku, co nie zmienia faktu, że próbujesz tym samym przerzucić odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie terminu na użytkownika w sytuacji, gdy nie robisz de facto nic innego, jak oferujesz mu wyspecjalizowane narzędzie do wyliczenia i rozliczenia odsetek - gratuluję, to chwyt marketingowy?
Pomijając dalsze dywagacje o meandrach marketingu zauważyć należy, że z jednej strony jest obowiązek użytkownika, a z drugiej obowiązek dostawcy oprogramowania. Otóż użytkownikowi można przypisać samodzielną odpowiedzialność, gdyby np. wprowadzając termin zapłaty pomylił dni robocze: wtorek ze środą, ponieważ nie istnieją ani przesłanki faktyczne, ani prawne, które obligowałyby cię do ustalenia właściwego terminu w takim przypadku. Ale w sytuacji, gdy użytkownik podaje, jako termin zapłaty należności podatkowych, sobotę, a twoje oprogramowanie nalicza odsetki za niedzielę i poniedziałek, ponosisz odpowiedzialność. Udostępniasz bowiem oprogramowanie do naliczania należności w sposób uregulowany ustawą, i jesteś w tym zakresie zobligowany do jej przestrzegania . Samemu użytkownikowi zaś przysługuje domniemanie, że w oprogramowaniu uwzględniasz aktualny stan prawny.

I teraz możemy kontynuować twój ulubiony wątek - jakoby zastosowanie przepisów KC regulujących terminy uniemożliwiało naliczanie odsetek od świadczeń nienależnie pobranych, co wytknąłeś nieopatrznie w swym poprzednim poście.
Jak sam, choć kolejny raz ze zwłoką, zauważyłeś, terminy w innych aktach normatywnych mogą być ustalane odmiennie niż w KC, a choćby w ustawie o pomocy uprawnionym. Skoro tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by jedne i drugie ustalane były poprawnie, czyż nie tak, lubieżniku? Do tego jednak potrzeba odrobiny bystrości umysłu, świntuszku ty mój. Ponadto dostrzeżenia faktu, że w zdecydowanej większości odsetki naliczane są przez ogół użytkowników od należności, do których zastosowanie mają wprost lub pośrednio normy KC i z których się one de facto wywodzą. Inne unormowania mają raczej charakter szczególny. Nieuwzględnianie tego faktu w opisie arkusza kalkulacyjnego i niniejszym panelu dyskusyjnym, wynika zapewne z faktu, że przede wszystkim jesteś narcyzem, prosiaczku.

PS
Oczywiście, że może robić Excel
Jeszcze kilka takich spotkań i sam się na niego przerzucisz :lol:
ganz egal

Napisano: 30 lis 2016, 13:58

Pozwolę sobie doprecyzować, bo może to nie wybrzmiało wystarczająco jasno.

Kuriozalne jest to, że w swej wypowiedzi wyśmiewałeś, iż ja sobie imaginuję konieczność stosowania przepisów KC w kalkulatorze odsetek ustawowych za opóźnienie. Twierdziłeś, że nic bardziej mylnego, że odsetki ustawowe za opóźnienie oznaczają tylko tyle, iż stosowana jest przy ich wyliczaniu stopa ustawowa, następnie, że gdyby stosować przepisy KC, wyliczenie odsetek ustawowych za opóźnienie od świadczeń nienależnie pobranych byłoby niemożliwe.

Otóż

i podstawa do ustalenia stopy odsetek ustawowych za opóźnienie wynika z KC

OBWIESZCZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 stycznia 2016 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie
Na podstawie art. 481 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.1))
ogłasza się, że poczynając od dnia 1 stycznia 2016 r. wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 7% w stosunku

i podstawa do naliczania odsetek za czas opóźnienia w spełnianiu świadczenia wynika z KC

Art. 481. § 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia
pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie
poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za
które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

i sposób obliczania terminu wynika z KC

Art. 115. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień
uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

i koniecznośc zastosowanie odmiennego sposobu ustalenia terminu wynika z KC

Art. 110. Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu
państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego
obliczania, stosuje się przepisy poniższe.
ganz egal

Napisano: 30 lis 2016, 16:38

A nie lepiej zadzwonić i ponaglić a nie papierologie robić z tytułu 3 dni? Tylko problem i zaczyn dla kontrolujących...
koś

Napisano: 01 gru 2016, 16:56

Przede wszystkim program Kalkulator BDMB który służy do rozliczania należności z różnych tytułów jest dodatkowo wyposażony nie w kalkulator odsetek ustawowych lecz w kalkulator odsetek który pozwala obliczać odsetki od ogólnie rozumianych zaległości przy zastosowaniu różnych rodzajów odsetek.

Dla obliczenia odsetek od zaległości należy:

- wskazać rodzaj odsetek: odsetki ustawowe za opóźnienie, odsetki ustawowe(kapitałowe), odsetki maksymalne za opóźnienie, odsetki podatkowe, odsetki umowne, redyskonta weksli, kredytu lombardowego,

podać:
- datę terminu zapłaty (odsetki są obliczane od dnia następnego)
- kwotę zaległości,
- datę na którą mają zostać obliczone odsetki,

Zatem, jeżeli chciałbym obliczyć na dzień 2016.11.30 odsetki od np. nienależnie pobranego świadczenia alimentacyjnego za m-c lipiec w wysokości 500 zł, to powinienem określić następujące dane:

Rodzaj odsetek : zgodnie z ustawą FA są to odsetki ustawowe za opóźnienie których stopę oblicza się na podstawie KC

termin zapłaty : 2016.07.31 obliczono na podstawie ustawy-FA (niedziela-odsetki będą obliczane od 2016.08.01)

kwota NP : 500 zł

odsetki na dzień: 2016.11.30

To, że z ustawy FA wynika, że do naliczania odsetek od nienależnie pobranych świadczeń należy stosować odsetki ustawowe za opóźnienie nie znaczy, że do innych nieuregulowanych spraw należy stosować przepisy KC (korygowanie daty).
Należność ta jest z innej bajki - jest to należność o charakterze publiczno prawnym i do nieregulowanych spraw takich należności stosuje się odpowiednio przepisy ustawy Ordynacja podatkowa.

Np. wpłaty tytułem nienależnie pobranych świadczeń zgodnie z przepisami tej ustawy program Kalkulator BDMB rozdziela proporcjonalnie na należności główne i odsetki.


Przykład obliczania odsetek od należności cywilno prawnej - obowiązują przepisy KC
-----------------------------------------------------------------------------------
Rodzaj odsetek : odsetki umowne 8% oznaczone umowie
termin zapłaty : 2016.07.31 data oznaczona w umowie (niedziela-odsetki będą obliczane od 2016.08.01)
kwota : 500 zł
odsetki na dzień: 2016.11.30
-----------------------------------
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:

Napisano: 02 gru 2016, 17:47

Ok, w mojej ocenie funkcjonalność twojego kalkulatora jest istotnie ograniczona. Nie oblicza on ustawowych terminów zapłaty i pod tym względem nie uwzględnia obowiązującego stanu prawnego. Niezależnie od terminów podawanych przez użytkownika, program nie powinien naliczyć odsetek za okres, za jaki w myśl ustawy są one nienależne - w tym zakresie jest to wada programu.
Jeśli wczytałeś się w treść art 110 kc, to wyróżnia on "oznaczenie terminu" i "sposób jego obliczania". W przykładzie naliczania odsetek umownych podajesz tylko "termin oznaczony", Jeśli data ta wyznacza koniec terminu umownego, a umowa milczy o sposobie jego obliczania, to zastosowanie ma art 115 kc.
Niestety mylisz się też w ocenie, co do zakresu stosowania przepisów KC tytułu V tj. sposobu obliczania terminów. Art 110-115 KC są podstawą dla wszystkich uregulowań obliczania terminów. Prawo nie dzieli sposobów obliczania terminów na cywilnoprawne i publicznoprawne w przeciwieństwie do środków i zobowiązań pieniężnych (należności). Natomiast możliwość odmiennego obliczania terminów wynika wprost z art 110 KC.

Moje wątpliwości wzbudza regulacja o naliczaniu odsetek od świadczeń nienależnie pobranych, od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu ich wypłaty choćby z tej przyczyny, że zdarzenie powodujące uznanie świadczenie za nienależne może nastąpić ostatniego dnia miesiąca, jak i ostatnim dniem miesiąca, do którego przysługiwałby zwrot, może być dzień wolny.
Natomiast z Konstytucji, klauzul generalnych i orzecznictwa wynika jednoznacznie, że zobowiązany musi mieć realną możliwość spełnienia obowiązku (bez istotnych utrudnień) do ostatniego dnia terminu włącznie (stąd przesunięcia terminów o dni wolne w sposobie ich obliczania). Jeśli - to nie byłby to pierwszy przepis wzruszony przez TK.

Ale ja tu wpadłem w innym celu - zobaczyć jak sobie towarzystwo radzi w zaliczaniu dobrowolnych wpłat dłużnika alimentacyjnego dokonywanych bezpośrednio na rachunek organu.
A że nie widzę, by sobie radziło, to spadam
ganz egal



  
Strona 2 z 3    [ Posty: 25 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x