Jeśli jakość pomagania po sprywatyzawaniu ośrodków pomocy społecznej będzie taka jak obecnie świadczona jest przez agencje usług opiekuńczych to będzie taniej dla gmin i gorzej dla pracowników i osób korzystających z pomocy.
To czym będzie zlecanie dotychczasowych zadań firmom zewnętrznym - agencjom?
Kasy zasiłków społecznych, agencje pracy socjalnej oraz usług socjalnych, możliwość zlecania podmiotom niepublicznym przez gminy zadań z zakresu pracy socjalnej - to jedne z planowanych przez MPiPS zmian w pomocy społecznej.
hmmm w 2004 roku tez był lament zabiorą nam zasiłki nie będziemy mieli co robić... Zmiany sa potrzebne - w jakim kształcie? Powinno się nad tym popracować ze wszystkimi grupami zainteresowanymi. To pewne.
A jak dobrze wiecie pomoc społeczna stoi przed wyzwaniami pn. starość i niedostosowanie społeczne (dotyka wiele osób niezależnie od statusu materialnego). Nie dodaję specjalnie bezrobocia bo to \"walka\" zadanie UP, a wiele osób chce nas z tym problemem wyswatać. Choć bezrobocie często jest przyczyną różnych sytuacji powodujących ze człowiek trafia do PS.
Tak więc pracy jest dużo i będzie więcej:)
Użeranie sie z wypłacaniem świadczeń ich realizacją nie tylko tych z pomocy społecznej ale z ŚR FA, DM, odwołania sprawozdania po 4 dziennie w SACu od lewa do prawa i inne zajmuje wiele sił i środków.
Argumenty MAC. Do 13 grudnia konsultacje projektu ustawy samorządowej
Małe gminy i powiaty mają problemy związane z wyższymi kosztami działalności, brakiem wystarczającego zaplecza kadrowego, niekorzystną strukturą demograficzną - wylicza MAC. Według MAC, samorządom potrzeba uelastycznienia organizacji pracy tak, aby mogły dostosować rozwiązania do lokalnych potrzeb i możliwości.
Np. małe gminy i powiaty mają problemy związane z wyższymi kosztami działalności, brakiem wystarczającego zaplecza kadrowego, niekorzystną strukturą demograficzną czy migracjami.
\"Te trudne warunki wpływają negatywnie na ich rozwój i ograniczają szanse na podniesienie jakości życia mieszkańców. Rozwiązaniem mogłoby być zwiększenie zachęt do łączenia samorządów\" - przekonuje resort administracji.
Każda zmiana wywołuje ryzyko i strach, a \"strach wynika z niewiedzy\" ( Emerson) i wiaze sie z brakiem tejze lub doswiadczenia, kompetencji albo wiary z siebie badź koncepcji wynikajacej z braku wyobraźni czego przyczyna jest nieuzasadniony lęk.
Nieuzasadniony ( lek) bowiem moim zdaniem dzialalnosć gospodarcza powinna byc pracownikom socjalnym udostepniona w ramach ( pozytywnych zmian) - rekompensaty i zwiekszenia szans na normalną profesjonalne usługi dla tych pracownikow, którzy posiadaja zasoby i którym rzad narzucił pracę do67 roku zycia bez mozliwosci wykorzystania potencjału i zasobów natomiast wykorzystujac pracowników socjalnych ekstremalnie narzucajac wciaz nowe obowiazki i dyskryminujac wobec innych zawodów, ktore poprzez swoje ustawy o zawodzie takie mozliwosci sobie wywalczyły u ustawodawcy
Pracownik socjalny musi mieć możliwosci oraz stworzone warunki do wykorzystania wiedzy aby móc rzetelnie wykonywać swój zawód i w zaleznosci od tych wszystkich czynników ustawiać sobie cele dla realizacji pracy socjalnej w terenie na poziomie swoich kompetencji na różnym etapie życia i kariery zawodowej - i to sa wymogi chwili i potrzeby wymagane aby stosowanie prawa było zgodne z prawem, a nie bezwzględne egzekwowanie przyczyną mobbingu.
Dalsze zaniechanie w tej kwestii to swiadome z punktu widzenia rządu bezprawne działania kosztem pracownikow socjalnych i dysfunkcyjnych grup społecznych tudzież słabszych obywateli naszego państwa ( ludzi starszych, samotnych itp)
A ta kwestię juz reguluje w sposób bardzo jasny Konwencja o ludobójstwie i przeciwdziałaniu ludobójstwu.
I mozna obłudnie temu zaprzeczać i udawać, ze taki problem nie istnieje.
Malo tego mozna dalej nie reagować tylko po co pytam te obłudne ustawy o rodzinach zastepczych czy o przemocy, dokladnie krok po kroku dzioeje się to tak samo jak z lekami, które teraz zamiast w aptece mozna kupić wszędzie ( kosztem klientów i pacjentów nadużywasie ich ku uciesze koncernów ale kosztem profesji farmaceuty i etyki lekarskiej)
Takie sa niuanse kazdej profesji która dba o swoje standardy usług i nie pozwala na nieetyczne ustawy oraz wmawianie przez niekompetentnych decydentów standardów pracy ludzi czynu czyli tych, którzy sa solą tej ziemi i powinni nadawać jej smak