Wiele osób u Nas w Ośrodku przeszło na wcześniejszą emeryturę kilka lat temu, przed zmianą przepisów o emeryturach i rentach. Pobierają nie wielką emeryturę w granicach 700-800 zł. W związku z prowadzonymi rozmowami, strajkami w rządzie przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów aby podnieść świadczenie pielęgnacyjne, dużo z tych osób do nas przychodzi z zapytaniem czy mogliby zawiesić prawo do emerytury i wrócić na świadczenie pielęgnacyjne, gdyż od Nas dostaliby więcej. Czy można zawiesić emeryturę i później wrócić do niej? Czy będą im liczyć później lata pracy do 67 roku życia?
według ustawy osoby mające uprawnienia do emerytury NIE NALEŻY SIĘ ŚWIADCZENIE PIEL. Wiec jeśli by nawet zawiesili emeryturę to dalej będą do niej uprawnieni. Tak mi się wydaje.
,,ma ustalone prawo\'\' czyli tak jak Ania zawieszenie tej emerytury nie pozbawia tego prawa chociaż z drugiej strony emerytura to prawo a nie obowiązek ,
chociaż przy rencie rodzinnej jest, że wystarczy, że ma prawa do renty inwalidzkiej ale z niej nie korzysta to się śp nie należy
moim zdaniem jeżeli ma ustalone prawo... to świadczenie nie przysługuje.
Kati, no właśnie emerytura to prawo a nie obowiązek. I dlatego zapis brzmi \"ma ustalone prawo\"/...
Zapis w ustawie brzmi:\"ma ustalone prawo\"- nie jest tu moim zdaniem istotne, czy z tego prawa korzysta czy nie. Z emerytury nie można zrezygnować, można jedynie zawiesić jej pobieranie-prawo do niej jest cały czas ustalone.
chociaż zrezygnują z pobierania emerytury (nikt nie może ich zmusić do pobierania)
świadczenia pielęgnacyjnego nie mogą otrzymać bo maja ustalone prawo do emerytury
dla mnie ustalone prawo do czegoś, to jest coś co jest przyznane decyzją, więc zawieszenie to nadal jest ustalone prawo, a rezygnacja - nie ma już już ustalonego prawa. Zastanawiam się tylko czy osoba która zrezygnuje z emerytury może do niej wrócić na zasadach starych, czy nowych (czyli do 67 r.)