pobyt w schronisku problem z pokryciem kosztów schronienia - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 27 lut 2019, 9:03

Witam. Mam pytanie związane z pobytem w schronisku. Osoba bezdomna z dochodem dostała skierowanie do końca kwietnia. Ma własny dochód schronisko wystawia notę za która płaci OPS. Moje pytanie brzmi czy osoba mająca własny dochód powinna uiszczać częściowo opłatę za pokrycie kosztów schronienia? Wspomnę tylko że nie mam jeszcze uchwały dotyczącej płacenia za schronisko z własnych dochodów która jest w trakcie.
Czy umieszczona osoba w schronisku powinna wpłacać część opłaty ze swoich dochodów?
Hanna Stępień
Praktykant
Posty: 1
Od: 26 lut 2019, 15:25
Zajmuję się: PS


Napisano: 27 lut 2019, 9:47

Art. 97 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej: Opłatę za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną, uwzględniając przyznany zakres usług. Osoby nie ponoszą opłat, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego.

Art. 97 ust. 5. Rada powiatu lub rada gminy w drodze uchwały ustala, w zakresie zadań własnych, szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych.

Jeżeli dochód kierowanego kształtuje się na poziomie poniżej ustawowego kryterium dochodowego, to zgodnie z ww. przepisem świadczeniobiorca opłat nie wnosi. Uchwały jeszcze nie macie, a więc nie możecie narzucić mu odpłatności w przypadku gdy dochód tego pana przekracza kryterium. Możecie jedynie - w uzgodnieniu z kierowanym - ustalić wnoszenie przez niego opłat. Jak się nie zgodzi, to nic nie zrobicie dopóki nie będzie uchwały regulującej te kwestie.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1233
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 27 lut 2019, 11:12

Nie możecie mu narzucić, ale DOBROWOLNIE sam Pan może się zobowiązać, może CHCIEĆ częściowo ponosić koszt swojego pobytu. U nas panowie sami wyrażają dobrowolnie chęć wnoszenia opłaty za pobyt w schronisku.
DSZ
Referent
Posty: 289
Od: 08 mar 2017, 14:21
Zajmuję się: PS

Napisano: 27 lut 2019, 11:36

DSZ pisze: U nas panowie sami wyrażają dobrowolnie chęć wnoszenia opłaty za pobyt w schronisku.
Wy to macie fajnych klientów, nie to co u nas ;)
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1233
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Oprócz pobyt w schronisku problem z pokryciem kosztów schronienia - Pomoc społeczna (forum ogólne) przeczytaj również:


Prosba o pomoc
dodatek energetyczny !!
art.48a
dochód zasiłek stały
alimentacja
Poszukiwany pracownik socjalny do pracy w GOPS w Wiązownie
Tragedia w Daliowej
odmowa pomocy
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x