przeniesienie do innego DPS-u HELP - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 28 lut 2019, 12:15

Witam
Jak wygląda procedura przeniesienia do innego DPS-u?
Osoba nieubezwłasnowolniona umieszczona w DPS dla niepełnosprawnych intelektualnie, bez jej zgody- sądownie. Z przeprowadzonego wywiadu przed przyjęciem mieszkanka spokojna, wg dokumentacji również. Kilka godzin od przyjęcia mieszkanka zaczęła się zachowywać agresywnie, atakowała mieszkanki leżące nie mogące się obronić i personel. Wskutek czego zostało zabrana do szpitala. Dodam, że Pani X była wyprowadzana przez 4 osoby- asysta policji i ratowników medycznych, zachowywała się wobec nich agresywnie. Z dokumentacji medycznej przywiezionej w dniu przyjęcia wynika, że P. X jest osobą bardzo agresywną wobec innych i siebie- co zostało zatajone przez pracowników GOPS i pracowników szpitala w którym ostatnio przebywała prze rok czasu. W tej sytuacji mieszkanka zagraża zdrowiu i życiu pozostałym, które np. są leżące i nie mają szansy na obronę, a nie ma możliwości zatrudnienia więcej opiekunów by np. zastosować przymus bezpośredni- ogromna siła i waga ponad 100 kg. Doradźcie proszę co robić w tej sytuacji? Zwrócić się jako placówka DPS do GOPS-u który skierował Panią X o zmianę decyzji kierującej?
HELP PLEASE :?
świeżak DPS
Praktykant
Posty: 17
Od: 19 lut 2019, 12:32
Zajmuję się: Pracownik Socjalny w DPS


Napisano: 01 mar 2019, 10:14

świeżak DPS pisze:Witam
Osoba nieubezwłasnowolniona umieszczona w DPS dla niepełnosprawnych intelektualnie, bez jej zgody- sądownie. (...) Z dokumentacji medycznej przywiezionej w dniu przyjęcia wynika, że P. X jest osobą bardzo agresywną wobec innych i siebie- co zostało zatajone przez pracowników GOPS i pracowników szpitala w którym ostatnio przebywała prze rok czasu.
Jest kilka możliwości w zależności od tego, czy szpital, o którym mowa był szpitalem psychiatrycznym i osoba ma udokumentowaną historię leczenia psychiatrycznego:
1) zwrócić się do kierującego GOPS z wnioskiem o zmianę decyzji i umieszczenie klienta w DPS dla osób psychicznie chorych (jeśli nim jest, a wynika z opisu, że może być)
2) zwrócić się do Sądu rodzinnego o zmianę postanowienia w przedmiocie umieszczenia klienta bez zgody w DPS o odpowiednim profilu.
3) Jeśli to możliwe - wziąć wniosek od tej osoby, aby przeniesiono ją do innego DPS (to tylko w sytuacji, gdy sąd nie wskazał konkretnego domu).
Ja bym się skupił na pierwszej opcji, ale tylko jeśli Twoje oskarżenia o zatajenie informacji mają bardzo mocne poparcie w faktach i dokumentach. GOPS zawsze może powiedzieć, że dotąd klient był spokojny, a odbiło mu po umieszczeniu lub że nie mieli wglądu w dokumentację medyczną, a zaświadczenie lekarskie przy skierowaniu wskazywało, że osoba ma być w DPS o takim a nie innym profilu.
Powiem jeszcze tak - jeśli ta osoba nie jest chora psychicznie i jej agresja wynika z niepełnosprawności intelektualnej, to nic się nie da zrobić poza cyklicznymi hospitalizacjami lub podjęciem działań w celu leczenia długotrwałego w szpitalu psychiatrycznym bez zgody (zagraża otoczeniu, więc jest punkt zaczepienia).
Można też wnioskować o wszczęcie postępowania w kierunku ubezwłasnowolnienia, ale nie ma w Twoim opisie wystarczającej ilości informacji, żeby powiedzieć, czy warto.
jakobos
Stażysta
Posty: 168
Od: 30 maja 2007, 17:28
Zajmuję się:
Lokalizacja: zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 01 mar 2019, 12:14

Napisałam do GOPS-u tak ja radzisz.
Jeszcze jedno pytanie: Pani X została przywieziona 22.02. ok godz 16, w godzinach wieczornych ok. 22 została zabrana do szpitala, tak więc nie była nawet doby. Czy jest jakiś przepis mówiący o tym, że osoba musi przebywać na terenie DPS 24 h od przyjęcia by być mieszkańcem?
świeżak DPS
Praktykant
Posty: 17
Od: 19 lut 2019, 12:32
Zajmuję się: Pracownik Socjalny w DPS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x