Podstawy prawne w pomocy społecznej

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: heiland

Napisano: 14 sty 2019, 11:58

Gorąca prośba o pomoc. Mam pytanie dotyczące podstaw prawnych (ustawa o pomocy społecznej)przy wydawaniu decyzji (zasiłek stały, celowy, itp,) czy powinny być one bardzo " rozbudowane" czy dotyczyć konkretnie udzielanej pomocy. Będzie wdzięczna za wskazówki, wzór. Z góry dziękuje
katarzyna1971
Praktykant
Posty: 4
Od: 14 sty 2019, 11:43
Zajmuję się: pracą sosjalną


Napisano: 14 sty 2019, 12:40

Decyzję administracyjną tworzy się indywidualnie i jej podstawę prawną należy przywołać szczegółowo, wskazując na konkretne przepisy aktów prawnych, które mają zastosowanie w przedmiotowej sprawie, podając również aktualne (w dniu wydania decyzji) źródło ich publikacji. Kilka cytatów z orzecznictwa:

Brak wskazania w podstawie rozstrzygnięcia, który z ustępów (podzielonych również na litery) tego przepisu znajdował w sprawie zastosowanie, brak dokładnego zacytowania treści przepisów oraz wyjaśnienia w uzasadnieniu zasadności rozstrzygnięcia również narusza przepisy postępowania stanowiące o wymogach, jakie ma spełniać decyzja administracyjna. W orzecznictwie sądowoadministracyjnym ugruntowany jest pogląd, że podstawa prawna decyzji administracyjnej musi być powołana dokładnie, a więc ze wskazaniem mających zastosowanie w sprawie przepisów prawa materialnego i formalnego, wraz z podaniem źródeł jego publikacji. (Wyrok NSA z dnia 10 października 2007 r., sygn. II GSK 177/07).

Decyzja, która nie zawiera podstawy prawnej, bądź określa ją ogólnikowo, czy błędnie, nie jest jednak decyzją wydaną bez podstawy prawnej. Taka decyzja jest dotknięta tylko wadą formy z powodu naruszenia art. 107 § 1 k.p.a. Podstawa prawna bowiem realnie istnieje, ale nie ma o niej prawidłowej informacji w wydanej decyzji (Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2011 r., sygn. I OSK 1769/10).
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 598
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny