Mam pytanie jak postępować po kolei, gdy wierzyciel i dłużnik pochodzą z naszego ośrodka w sytuacji, gdy:
a)dłużnik stawił się na wywiad alimentacyjny
b)dłużnik nie stawił się na wywiad alimentacyjny
Bardzo będę wdzięczna za pomoc.
a) Jeśli dłużnik stawia się na wywiad to:
Przeprowadzasz wywiad, odbierasz oświadczenie majątkowe, ewentualnie dodatkowe oświadczenie dłużnika jeśli twierdzi, że utrzymuje się z prac dorywczych. Informacje o przeprowadzonym wywiadzie wysyłasz do komornika prowadzącego postępowanie oraz do organu właściwego wierzyciela jeśli nim nie jesteś. Jeśli dłużnik jest zarejestrowany wysyłasz pismo do urzędu pracy z prośba o aktywizację dłużnika. Jeśli dłużnik jest bezrobotny ale nie jest zarejestrowany w UP i nic nie stoi na przeszkodzie aby się zarejestrował zobowiązujesz go do rejestracji.
b) Jeśli dłużnik nie stawia się na wywiad lub odmawia jego przeprowadzenia to:
Można trochę zaczekać czasem przychodzą później jeśli jednak nie ma na to szans, wszczynasz postępowanie w sprawie o uchylanie się od zobowiązań alimentacyjnych dłużnika, jednocześnie występujesz do komornika oraz organu właściwego wierzyciela o informacje czy dłużnik w okresie ostatnich 6 miesięcy płacił przynajmniej 50% kwoty zasądzonych alimentów. Po uzyskaniu informacji, jeśli nie płacił to wystawiasz decyzje o uchylaniu się (jeśli płacił to umarzasz postępowanie). Gdy decyzja się uprawomocni występujesz z wnioskiem do prokuratury o ściganie za przestępstwo z art. 209 KK i chyba jeszcze zawiadamiasz komisariat policji o popełnieniu przestępstwa. Ponad występujesz z wnioskiem do właściwego starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika.
Postępowanie względem uchylającego się dłużnika sam dopiero robię pierwszy raz więc nie ręczę, że nic nie poplątałem bo póki co czekam na informacje od komorników.