kokoshaglava pisze: 04 lis 2021, 9:22
Należy wszcząć postępowanie, wydać decyzje o skierowaniu do dps i o umieszczeniu w dps.
*Umieszcza organ prowadzący DPS (tu: PCPR) i to on wydaje stosowną decyzję o umieszczeniu i zdaje się - już to zrobił.
Ale czy PCPR się aby trochę nie pospieszył z tą decyzją o umieszczeniu? Chyba wpierw skierowanie należy wystawić...
Najpierw powinno być wszczęcie i prowadzenie postępowania przez OPS, tak samo jak ze zwykłym wnioskiem o DPS, czyli wywiad, dokumentacja, określasz profil i znajdujesz konkretny DPS, wydajesz decyzje o skierowaniu i o odpłatności. Dopiero potem osobę w DPS umieszcza PCPR i to on wydaje stosowną decyzje w tej sprawie.
„Procedura związana z przymusowym umieszczeniem osób w domu pomocy społecznej jest dwuetapowa. Pierwszym etapem, warunkującym ewentualne dalsze publiczne działania w sprawie, jest postępowanie prowadzone przed sądem opiekuńczym w trybie powołanych przepisów o ochronie zdrowia psychicznego. Jeżeli w toku tego postępowania sąd opiekuńczy uzna, że zachodzą przesłanki do umieszczenia danej osoby bez jej zgody w domu pomocy społecznej, to wydaje postanowienie o przyjęciu tej osoby do takiej placówki. Zapewnienie realizacji takiego orzeczenia ustawodawca powierzył jednak organom administracji publicznej.
Prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego, nie stanowi bowiem jeszcze podstawy do umieszczenia zainteresowanej osoby w domu pomocy społecznej. Podlega ono wykonaniu przez organy administracji publicznej. I to właśnie postępowanie stanowi drugi etap procedury związanej z przymusowym umieszczeniem danej osoby w domu pomocy społecznej - etap postępowania administracyjnego.
W sprawach związanych z umieszczeniem w domu pomocy społecznej obowiązuje zasada kierowania zainteresowanego do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej (art. 54-56a ustawy o pomocy społecznej), chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej.
Z przepisów tych wynika, że wyboru konkretnego domu pomocy społecznej dokonuje się w postępowaniu przed organem administracji publicznej o skierowanie do takiej placówki. To w decyzji organu wskazuje się profil (typ) domu oraz konkretną placówkę, w której ma przebywać dana osoba.
Decyzja organu administracji publicznej o skierowaniu do domu pomocy społecznej, poprzedzona orzeczeniem sądu opiekuńczego o umieszczeniu danej osoby bez jej zgody w domu pomocy społecznej - ma charakter wykonawczy.” (Tak; Wyrok NSA z dnia 13.01.2017 r., sygn akt: I OSK 1694/15, publ. CBOSA).