przeliczenie zasiłku okresowego

Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW
ODPOWIEDZ
BarbaraOPS1
Praktykant
Posty: 43
Rejestracja: 08 cze 2017, 11:42
Zajmuję się: Fundusz alimentacyjny
Kontakt:

przeliczenie zasiłku okresowego

Post autor: BarbaraOPS1 »

Mamy lipiec. klient złożył podanie na miesiąc lipiec o przyznanie zasiłku okresowego. Jest zarejestrowany w PUP od 17 czerwca. Przyznaję całość zasiłku okresowego czy przeliczam na dni?
Ojciec76
Administrator
Posty: 1944
Rejestracja: 09 gru 2010, 9:31
Zajmuję się: PS i reszta w zależności od problemu
Lokalizacja: warmia, mazury
Kontakt:

Re: przeliczenie zasiłku okresowego

Post autor: Ojciec76 »

Nie przeliczasz
Solitudo cordis,
Solitudo animae
BarbaraOPS1
Praktykant
Posty: 43
Rejestracja: 08 cze 2017, 11:42
Zajmuję się: Fundusz alimentacyjny
Kontakt:

Re: przeliczenie zasiłku okresowego

Post autor: BarbaraOPS1 »

Mogę prosić o uzasadnienie. Od czego to zależy.


A taka sytuacja... przychodzi klientka w czerwcu z podaniem, składa o pomoc na miesiąc czerwiec (zasiłek okresowy)ji jest zarejestrowana od 22 czerwca.... czy wtedy przeliczam na dni?
Ojciec76
Administrator
Posty: 1944
Rejestracja: 09 gru 2010, 9:31
Zajmuję się: PS i reszta w zależności od problemu
Lokalizacja: warmia, mazury
Kontakt:

Re: przeliczenie zasiłku okresowego

Post autor: Ojciec76 »

Logika - klient spełnia przesłankę: bezrobocie. Poza tym mógł kwalifikować się do okresówki z powodu ubóstwa, sytuacji kryzysowej, bezradności w sprawach prowadzenia gospodarstwa domowego,innych przyczyn.
Na upartego w ustawie nie ma określonej definicji bezrobocia (a szkoda) Domyślam się (i sam stosuję), że chodzi o ustawę o promocji zatrudnienia i czegoś tam... ale bezpośredniego odniesienia nie znalazłem
Art. 106 ust. 3 co prawda mówi o podziale świadczenia na dni, ale po nabyciu uprawnień. Pytanie, czy gdyby nie posiadał statusu osoby bezrobotnej , czy też by się kwalifikował do pomoc? Pewnie tak.
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Awatar użytkownika
Ten z Łopieki
VIP
Posty: 2118
Rejestracja: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: rzucam pyrami w dinozaury
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej
Kontakt:

Re: przeliczenie zasiłku okresowego

Post autor: Ten z Łopieki »

W żadnym z podanych wyżej przykładów nie przelicza się świadczenia na dni. Tak jak słusznie zauważył Ojciec76 – bezrobocie jest tylko ogólną, przykładową przesłanką (jedną z wielu), która powinna zostać spełniona aby otrzymać zasiłek okresowy. Osoba ubiegająca się o wsparcie z pomocy społecznej nie musi wiedzieć na wstępie jakie są warunki uzyskania danego świadczenia i jakie dokumenty będą potrzebne. To wszystko wyjaśnia się w trakcie trwającego miesiąc postępowania. Dlatego wnioskodawca czasem dopiero podczas wywiadu dowiaduje się, że może (że powinien) ubiegać się np. o uzyskanie statusu osoby bezrobotnej (zarejestrować się w PUP) lub o orzeczenie o niepełnosprawności i dzięki temu otrzymać zasiłek okresowy. Zgodnie z doktryną i orzecznictwem - tak ogólnie sformułowany zapis art. 38 ustawy, że zasiłek okresowy przysługuje w szczególności z powodu np. bezrobocia oznacza, że występuje tu duża swoboda decyzyjna – wyboru rodzaju przesłanki i jej formy. A więc to ogólnie pojęte –„jakieś tam bezrobocie”, może zostać stwierdzone u któregokolwiek członka rodziny (w przypadku zasiłku dla rodziny) i w dowolnym momencie - najpóźniej w dniu wydania decyzji. Dlatego nie przelicza się w takim przypadku zasiłku na dni, bo nie istnieją tu żadne dodatkowe obostrzenia czy ścisłe reguły, a jedynie uznanie występowania niedookreślonego, z grubsza pojętego bezrobocia.

Natomiast przyznawanie świadczenia niepełnego za dany miesiąc najlepiej przeanalizować na przykładzie niepełnosprawności, ponieważ z tego tytułu można uzyskać obydwa periodycznie wypłacane zasiłki, w których inaczej uregulowana ustawowo jest ta przesłanka. Otóż zgodnie z art. 38 ustawy o pomocy społecznej, zasiłek okresowy przysługuje osobie lub rodzinie w szczególności ze względu na (znowu jak wyżej) ogólnie pojętą przesłankę występowania m. in. niepełnosprawności. Zapis ten wskazuje, że ta niepełnosprawność może zostać stwierdzona w dowolnym stopniu (także lekkim), pojawić się nawet w trakcie trwania postępowania i występować u któregokolwiek członka rodziny (w przypadku zasiłku dla rodziny). I zasiłek nie będzie przeliczony na dni w przypadku stwierdzenia niepełnosprawności w połowie miesiąca. Ważne, żeby najpóźniej w dniu wydania decyzji przesłanka ta formalnie została udokumentowana. Natomiast inaczej jest w przypadku zasiłku stałego, który zgodnie z art. 37 ustawy przysługuje tylko konkretnej osobie (nie rodzinie) całkowicie niezdolnej do pracy (niepełnosprawność ściśle określona - już istniejąca u tej osoby, z definicji - w stopniu co najmniej umiarkowanym). A więc tu należy szczegółowo ustalić okres trwania niepełnosprawności, bo tylko w tym czasie zasiłek stały przysługuje. I jeżeli w orzeczeniu stwierdzono, że niepełnosprawność wystąpiła (lub wygasa) w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc przysługuje zasiłek niepełny - tylko przez ilość dni występowania tej niepełnosprawności.

Podobnie przelicza się zasiłki periodyczne w przypadku odbywania kary pozbawienia wolności, ponieważ wszelkie świadczenia z pomocy społecznej w tym czasie nie przysługują. A więc zasiłek (stały czy okresowy) może zostać przyznany dopiero po opuszczeniu ZK i wypłacony za czas pozostały do końca tego miesiąca. Okresówkę można w takim przypadku przyznać z powodu trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego (art. 7 pkt 12 ustawy) i przeliczyć na dni, ponieważ dookreślają to konkretnie przepisy art. 13 ustawy i przesłanka z art. 7 pkt 12 – po opuszczeniu ZK.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
ODPOWIEDZ