A jeżeli wprowadzamy zmianę jako wniosek w związku ze zmianą sytuacji życiowej, np zmiana w składzie rodziny (pełnoletnie dziecko wypada ze składu) lub ktoś przyniesie orzeczenie o niepełnosprawności i nie ma to wpływu na kryterium bo nadal się mieszczą to przecież nie wydajemy decyzji bo nie ma podstaw do jej wydania. Wniosek albo wisi albo możemy go zakończyć bez kwalifikacji, ale wtedy zmiany nie zostaną zatwierdzone.
O tym też już wiele razy pisaliśmy. jeśli zmiana nie ma wpływu na zmianę decyzji, to i tak wniosek w związku ze zmianą sytuacji wprowadzamy i zakańczamy bez kwalifikacji. Dzięki temu program ma zachowany ciąg informacji o zmianach sytuacji i może poprawnie wyliczyć sprawozdania i raporty, a ponadto przy kolejnym wniosku podpowie najbardziej aktualny stan, a więc także uwzględniający zmiany zawarte w tym wniosku zakończonym bez kwalifikacji.
Fakt zgłoszenia wystąpienia zmiany sytuacji życiowej rodziny, która może mieć wpływ na prawo do przyznanego świadczenia lub wysokość przyznanego świadczenia (np. zmiana składu rodziny, zamiana sytuacji dochodowej itd.), zawsze należy rejestrować w systemie jako "wniosek o zmianę świadczenia w związku ze zmianą sytuacji życiowej", gdyż decyzję zmieniającą prawo do świadczenia lub wysokość przyznanego świadczenia zgodnie z opisem systemu dla obszaru Świadczeń Rodzinnych należy wydawać na podstawie wniosku o zmianę świadczenia.
Jeżeli osoba nie złożyła wniosku formalnego, tylko dostarczyła oświadczenie/zaświadczenie o zmianie sytuacji rodzinnej, to wówczas w danych takiego wniosku należy w polu "Typ wniosku" wybrać wartość:
- "zgłoszenie zmiany sytuacji - podstawa do zmiany decyzji", jeżeli zmiana ma wpływ na prawo do świadczenia/wysokość przyznanego świadczenia i konieczne jest wydanie decyzji zmieniającej decyzję pierwotną.
- "zgłoszenie zmiany sytuacji - bez zmiany decyzji", jeżeli zmiana nie ma wpływu na prawo do świadczenia/wysokość przyznanego świadczenia i nie ma konieczności zmiany decyzji pierwotnej. Wówczas taki wniosek należy załatwić bez kwalifikacji (zamknąć bez nadania biegu)
Jeżeli osoba złożyła wniosek formalny, np. w przypadku urodzenia się nowego dziecka, na które osoba wnioskuje o świadczenie, to w takim przypadku również należy ten fakt zarejestrować jako "wniosek o zmianę świadczenia w związku ze zmianą sytuacji życiowej" i w polu "Typ wniosku" wybrać wartość "wniosek formalny" i na jego podstawie wydać decyzję zmieniającą.
Wartości dostępne w polu "Typ wniosku" są zgodne ze słownikiem "Kod typu wniosku", który stanowi załącznik do wymagań homologacyjnych MRPiPS dla obszaru Świadczeń Rodzinnych.
Jednocześnie informujemy, że z modyfikacji danych wniosku od strony Administracji (Pakiet narzędziowy>Modyfikacja danych wniosku) korzystać należy tylko w przypadku potrzeby wprowadzenia we wniosku korekty, która nie wynika ze zmiany sytuacji życiowej rodziny po wydaniu decyzji, tylko np. z błędnie wprowadzonych danych, gdyż wniosek, na podstawie, którego została wydana decyzja musi zawierać informacje o sytuacji życiowej rodziny aktualnej na dzień podjęcia decyzji.
Decyzja zmieniająca wydana na podstawie wniosku o zmianę zastępuje decyzję pierwotną (bieżącą).