stały od kiedy uchylić - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 3 z 4    [ Posty: 33 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 27 sty 2014, 16:45

Zasiłek stały uchylasz od 1 marca, czyli wtedy gdy przekroczy kryterium dochodowe- bierzesz pod uwagę dochód z miesiąca poprzedzającego.
\" ...jaki dochód dana osoba czy rodzina osiągnie, można stwierdzić po upływie miesiąca\", czyli w marcu. jeżeli dochód za luty przekroczy kryterium dochodowe to uchylasz od 1 marca.
p.s. do dochodu zalicza się jedynie te dochody, które wskazane podmioty faktycznie uzyskały- wpłynęły na konto lub zostały w inny sposób doręczone.- Wyrok WSA w Bydgoszczy z 11.10.2007 r., II SA/Bd 391/07
~m

Napisano: 27 sty 2014, 16:57

\"Z uwagi na fakt ,że świadczenia z pomocy społęcznej przyznaje się i wypłaca za okres miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek, to zmiana sytuacji osobistej lub dochodowej będzie wpływała na prawo lub jego brak do świadczenia dopiero od następnego miesiąca po tym miesiącu, w którym ta zmiana nastąpiła.\"
~m

Napisano: 27 sty 2014, 16:58

Ola a Ty się nie odzywaj bo Twoje wypowiedzi ograniczają się do wypowiadania pustych słów, z których nic nie wynika . Na moje pytania nie odpowiedziałaś żadnym konkretnym argumentem, żadnym powołaniem się na konkretny przepis, który by poparł twoje rozumowanie.
~ja

Napisano: 27 sty 2014, 21:26

Podjęcie pracy przez osobę uprawnioną wiąże się z utratą prawa do zasiłku stałego, z wyjątkiem sytuacji, gdy pracę podejmuje osoba niepełnosprawna w zakładzie pracy chronionej.
Utrata prawa do zasiłku stałego powinna nastąpić z chwilą zatrudnienia osoby pobierającej to świadczenie - a zatem od 1 lutego. Faktycznie pierwsze wynagrodzenie osoba moze otrzymać dopiero 10 marca. Z tych też względów u nas w ops praktykuje sie wsparcie osoby bądź rodziny w postaci zasiłku celowego.

Tak jak wyżej wspomniała Ania nawiązanie stosunku pracy przeczy możliwość pobierania zasiłku stałego i jest to podstawowa przesłanka powodująca utratę tego świadczenia od miesiąca lutego.
Tu podaje link do tekstu Ani: http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-/ar ... ku-stalego

A tu tak dla wiadomości:
http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/art ... ezrobotnej

http://www.infor.pl/prawo/pomoc-spolecz ... staly.html

~mirka

Napisano: 27 sty 2014, 23:01

Czy taka sprawa jak i wiele jeszcze innych nie powinny jasno wynikać z przepisów prawa - z ustawy o pomocy społecznej?Próżno szukać.
Dlatego każdy mający (słusznie) wątpliwości stara się pracować bazując na różnych wykładniach,wyrokach, interpretacjach.
Ja również jestem w posiadaniu interpretacji Ministerstwa gdzie wskazują aby zmieniać/uchylać decyzje miesiąc po zmianie sytuacji dochodowej osoby/rodziny. Idąc tym tokiem rozumowania należałoby uchylić decyzję od 1 marca (miesiąc po zmianie).
Najlepszym wyjściem jest sytuacja jak osoba sama zwróci się z wnioskiem o uchylenie decyzji od 1 lutego gdyż podjęła pracę- wtedy nie będzie problemu.
~wwz

Napisano: 28 sty 2014, 0:31

Gratuluje osobą, kTóre opierają sie na tego typu stronach, jak np. infor, gdzie podają kryterium dla osoby samotnie gospodarującej 524 zł, zamiast na ustawie o pomocy społecznej i jej interpretacjach prawnych.
Kontrola nie zastrzegła nam nieprawidłowości w tej kwestii, a przypadków takich mamy mnóstwo...uchylenie od 1 marca,
Pozdrawiam
Kasia
~Kasia
VIP
Posty: 2001
Od: 29 mar 2007, 16:54
Zajmuję się:
Lokalizacja: Ryczywół, Polska

Napisano: 28 sty 2014, 0:42

A co z osobą, która otrzymuje zasiłek stały z tytułu wieku i pracuje za kwotę 300 zł miesięcznie? Też uchylić mu zasiłek stały, ponieważ pracuje? Gdzie tak jest napisane w naszej ustawie?
Kasia
~Kasia
VIP
Posty: 2001
Od: 29 mar 2007, 16:54
Zajmuję się:
Lokalizacja: Ryczywół, Polska

Napisano: 28 sty 2014, 9:36

Zdecydowanie popieram uchylenie od marca. Nie rozumiem po co sobie komplikować życie jak również życie swojego klienta skoro zgodnie z prawem ilogiką można zadowolić wszystlie strony. Zasiłek stały ma służyć zabezpieczeniu finansowemu osób niepełnosprawnych, które nie mają własnych świadczeń a celem pomocy społecznej jest wsparcie w wyjściu z trudnej sytuacji. Pozbawianie osoby niepełnosprawnej dochodu tylko dlatego, że chce wyjść z trudnej sytuacji jest raczej sprzeczne z ideą pomocy społecznej a tym samym n_e jest zgodne z przepisami ustawy.
~iga

Napisano: 28 sty 2014, 9:51

Oczywiście, że to co Iga napisała również przemawia za tym aby uchylać w takiej sytuacji od marca. Przecież zasadą jest że my mówimy w pomocy społecznej o rzeczywistym stanie majątkowym osoby a nie wirtualnym, czy też jaki status materialny tej osoby będzie w przyszłości. Skoro strona podjęła pracę a pieniądze za nią otrzyma pod koniec miesiąca to oczywistym jest że osoba, która dotychczas utrzymywała się tylko z zasił. stałe. nie może pozostać bez środków do życia. Do Mirka - na podstawie jakiego przepisu stawiasz takie stanowcze twierdzenie, że podjęcie pracy wiąże się z utratą zasiłku stałego. Przeczytaj cały art. 37 i wskaż przepis , który wyklucza pobieranie zasił.stał. przy podjęciu pracy
~olaf

Napisano: 28 sty 2014, 10:51

Ja mam taką sytuację .klient miał zasiłek , z chwilą podjęcia pracy dochód przekroczył i zasiłek został wstrzymany . Obecnie komornik potrąca zaległe alimenty. Z dochodu w/w kwalifikuje się do zasiłku stałego. Czy powinno się przyznać.
~m


  
Strona 3 z 4    [ Posty: 33 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x