staż ze środkó unijnych na 3 miesiace po kursie- uzysk? - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Napisano: 11 mar 2014, 9:46

Mam pytanie kobieta podjęła szkolenie w ramach wykluczenia 50+, po szkoleniu została skierowana na stąz na 4 miesiace, czy liczymy to jako dochód uzyskany?
~DARIA GOPS


Napisano: 11 mar 2014, 9:47

tez mam kilka takich osób i ja im tego nie liczyłam bo jest to dochód nieopodatkowany ale nie wiem czy dobrze...
~llllll

Napisano: 11 mar 2014, 9:51

no właśnie u mnie tez maja dochód nieopodatkowany i nie wiadomo jak to potraktowac
~DARIA GOPS

Napisano: 11 mar 2014, 9:53

nie jest to dochód uzyskany
~ewalu

Napisano: 11 mar 2014, 10:36

?????
~DARIA GOPS

Napisano: 11 mar 2014, 10:53

odpowiedź z LEX-a


Czy dochód uzyskany z tytułu szkolenia, stypendium refundowany ze środków UE wypłacony przez Urząd Pracy zalicza się do dochodów przy wyliczeniu dochodu do świadczeń rodzinnych? Jest to dochód niepodlegający opodatkowaniu, wnioskodawca nie wykazywał go w rocznym rozliczeniu podatkowym.
Odpowiedź

Przedstawiony przykład powoduje, iż rodzina zasadniczo nie będzie miała dochodu uzyskanego. Nie jest to również dochód wliczany jako z roku bazowego.
Uzasadnienie

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) - dalej u.ś.r. zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

1) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;

2) opiekunowi faktycznemu dziecka;

3) osobie uczącej się.

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek rodzinny przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 539,00 zł. Jednocześnie ustawodawca zdecydował, iż w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 623,00 zł. W tym miejscu należy wskazać, iż powyższy przepis nie stawia wymogu, aby owym dzieckiem legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności było dziecko, na które rodzic ubiega się o zasiłek rodzinny.

Ponadto obecnie obowiązującym (od dnia 4 stycznia 2013 r.) jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2013 r. poz. 3) - dalej jako r.ś.r. Pojęcie dochodu rodziny zostało przez ustawodawcę zdefiniowane jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości jako suma dochodów członków rodziny. Dochód członka rodziny zaś to przeciętny miesięczny dochód członka rodziny osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4–4b [art. 3 pkt. 2a u.ś.r.]. Na dochód składają się różne elementy spośród, których należy wyodrębnić przede wszystkim dochód opodatkowany i nieopodatkowany. Ten pierwszy, zgodnie z §2 ust. 2 pkt 5 lit a) r.ś.r. wykazywany jest na zaświadczeniu z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, wzór zaświadczenia określa załącznik nr 4 do r.ś.r.

W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny, dochodu osoby uczącej się lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych. [art. 5 ust. 4b u.ś.r.]. Zatem wystąpienie okoliczności dochodu uzyskanego automatycznie skutkuje obowiązkiem podjęcia przez organ właściwy działań z urzędu mających na celu ponowne przeliczenie dochodu. Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje, iż uzyskaniem dochodu będzie między innymi uzyskanie dochodu spowodowane podjęciem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Jednocześnie zgodnie z art. 3 pkt. 22 u.ś.r. pojęcie to oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie należy wskazać, iż przedstawiony rodzaj dochodu nie mieści się ani w pojęciu dochodu opodatkowanego ani w pojęciu dochodu nieopodatkowanego – zatem nie może stanowić dochodu uzyskanego. Nie będzie też dochodem z roku bazowego.
~bb



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x