czy należy przyznać świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad osobą 64 letnią, wniosek chce złożyć córka 40 letnia, niepełnosprawność powstała w kwietniu 2017r.
Możesz śmiało przyznać , od czerwca wchodzą nowe przepisy .k.p.a. i będzie mozna juz przyznawać w oparciu o ustaloną linię orzeczeń w sądach, a tak na marginesie , byłyście w tej sprawie na szkoleniu?
Byłem na szkoleniu z nowego kpa z Panią z mojego SKO i w tym przypadku powiedziała, że nic nie da się tu zrobić. Przepis istnieje w naszej ustawie, jest jasno sprecyzowany i mamy z urzędu dawać odmowę pomimo orzeczeń i wysyłać do SKO. Z uzasadnienia tego wyroku nie wynika że przepis został uchylony i nie kreuje nowego prawa. To nie jest ten sam przypadek co rodzicielskie i pielęgnacyjne na różne dzieci, bo tam przepis nie jest doprecyzowany i w tym przypadku można z kpa dać do czasu gdy przepisy nie zostaną doprecyzowane.
I OSK 1614/16 - Wyrok NSA https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/BAE99F50BB Stosując wskazany wyżej sposób wykładni w odniesieniu do art. 17 ust. 1b u.ś.r. należy więc stwierdzić, że w stosunku do opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała nie później, niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia, przepis art. 17 ust. 1b jest zgodny z Konstytucją i nie ma przeszkód prawnych do jego stosowania . Natomiast w stosunku do opiekunów osób wymagających opieki, których niepełnosprawność powstała później, kryterium momentu powstania niepełnosprawności, jako uniemożliwiające uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, utraciło przymiot konstytucyjności. Wobec tego, w odniesieniu do tych osób oceny spełnienia przesłanek niezbędnych dla przyznania świadczenia pielęgnacyjnego należy dokonywać z pominięciem tego kryterium.
ten jasno sprecyzowany przepis brzmi:
USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
Art. 17 ust. 1b 10)
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
1) nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
10) Utracił moc w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, z dniem 23 października 2014 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 (Dz. U. poz. 1443).
No ale przecież mąz tej kobiety nie jest w żaden sposób spokrewniony z osobą wymagającą opieki - to jest jego teściowa, wiec czy naprawde należy wysyłac wniosek do ROPS?