Świaedczenie pielegnacyjne Elmer i inni życzliwi - Świadczenia rodzinne

  
Strona 3 z 5    [ Posty: 47 ]

Napisano: 25 sty 2014, 23:35

A dlaczegóż to niepełnosprawnego studenta trzeba co tydzień wozić w tę i nazad? To studenci bez orzeczonej niepełnosprawności tak sie nie wożą ze względu na nieopłacalność takiego przedsięwzięcia - marnotrawstwo czasu na przejazdy i koszty podrózy. Nie każda niepełnosprawność młodego człowieka jest od urodzenia, nie kazdy ma problemy z poruszaniem się, nie każdy się potyka i przewraca i nie każdy zalicza kilka godzin rehabilitacji dziennie., jeśli w ogóle ktokolwiek tyle zalicza.
Z majątku w tym kraju tylko nieliczni sie utrzymują, a wszyscy pozostali z pracy.
i co ci tak gwarantuje konstytucja? Jakieś marne grosze? czy tez zapłatę z powodu posiadania niepełnosprawnego dziecka?

W sumie mamy sytuację, ze ojciec wystąpił o śp za opiekę nad niepełnosprawnym synem, studentem? Czego dopiero teraz? Czyzby wczesniej nie potrzebował tej opieki i to kiedy przebywał w domy, tylko dopiero kiedy został studentem i w przypadku, gdy to na studiach musi wykazać się samodzielnoscią.
~m&m


Napisano: 25 sty 2014, 23:38

Kati cos nie takie orzeczenie dałas.
Ale ktoś wczesniej przytaczał tu na forum wyrok sądu odmawiający matce śwaidczenia na syna studenta.
~m&m

Napisano: 25 sty 2014, 23:55

a wszyscy pozostali z pracy,własnie jesli mogą pracowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwac.Zastanów się bo przeczysz sama sobie.
~....

Napisano: 25 sty 2014, 23:59

Kati dała dobre orzeczenie tylko nie po twojej mysli.C.H.A.M.S.T....O
~viki

Napisano: 26 sty 2014, 0:06

W Kati orzeczeniu jest chyba odwrotnie. Syn student chce się opiekowac matką, a nie matka synem studentem.

Czterokropek, jak ktoś kto ma dziecko na studiach dziennych w innym mieście nie jest w stanie podjąć pracy w tym czasie? To jest całe pęć dni robocze bez żadnych obowiązków wobec niepełnosprawnego dziecka.
~m&m

Napisano: 26 sty 2014, 11:47

wiem, że wyrok nie jest konkretnie o śp. na studenta ale ważne jest to zadanie:
,,Wbrew sugestii wynikającej z uzasadnienia zaskarżonej decyzji SKO, wymowa tego orzeczenia nie ogranicza się do sytuacji, gdy wnioskodawca korzysta z indywidualnego toku studiów. W cytowanym orzeczeniu sąd sformułował bowiem tezę ogólniejszej natury, iż mianowicie takie stanowisko organów opiera się na rozumowaniu, które a priori prowadziłoby do pozbawienia świadczeń pielęgnacyjnych rodziców dziecka będących studentami, co z kolei byłoby sprzeczne z ratio legis art. 17 ust. 1 u.ś.r. oraz z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Tezę tę podzielił następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 18 stycznia 2012 r. (IV SA/Po 1206/11, CBOSA) konkludując, iż tym bardziej nauka w szkole średniej w systemie dziennym nie może pozbawić świadczenia pielęgnacyjnego dziecka matki będącego uczniem\'\'.
~Kati

Napisano: 26 sty 2014, 12:00

~Kati

Napisano: 26 sty 2014, 20:27

koniec i kropka.....................................................................
~viki

Napisano: 26 sty 2014, 20:47

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2186F5BA67

VIII SA/Wa 255/13 - Wyrok WSA w Warszawie

Okoliczność pozostawania osoby niepełnosprawnej przez znaczną część tygodnia poza faktyczną opieką osoby zobowiązanej do alimentacji, która nie podejmuje lub zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, nie koliduje z możliwością podjęcia przez osobę zobowiązaną do alimentacji zatrudnienia (chociażby w niepełnym wymiarze) lub innej pracy zarobkowej.

Świadczenie pielęgnacyjne, o którym mowa w art. 17 ust. 1 u.ś.r., nie jest przyznawane za samą opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, która wynika
z prawnego i moralnego obowiązku rodzica względem dziecka, lecz za faktyczny brak możliwości podjęcia zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania tej opieki lub za rezygnację z zatrudnienia w celu jej sprawowania. Nie może być ono traktowane jako zastępcze źródło dochodu. Przepis art. 17 ust. 1 u.ś.r. należy zatem stosować wyłącznie do takich stanów faktycznych, w których zakres opieki wyklucza możliwość podjęcia jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Okoliczność pozostawania osoby niepełnosprawnej przez znaczną część tygodnia w W. nie może pozostawać bez wpływu na ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego (por. wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2012 r., I OSK 2454/11, Lex nr 1215517).
~m&m

Napisano: 26 sty 2014, 22:55

i co z tego d.u.r.n.a babo i tak musisz przyznac sw. piel. takiej osobie,pisałem już wczesniej.
~Heniek



  
Strona 3 z 5    [ Posty: 47 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x