Rozumiem, że kiedy moja jednostka OPS zostanie poinformowana przez prokuratora z poleceniem uruchomienia procedury związanej z umieszczeniem dziecka u innej osoby najbliższej (w rozumieniu art.115 par.11kk) czyli odpowiednio zobligowana jest do wdrożenia zasady postępowania/procedury z art.12a ust.1- ale ?
- po co w takim razie pr. socjalny ma zawiadamiać Sąd i dlaczego ma pouczać/ przedkładać dokumenty pt: Zażalenie na czynność odebrania dziecka ...skoro zlecił to prokurator w ramach postępowania przygotowawczego.
Co pan o tym myśli?
Przy zasadach powołania doraźnego zespołu interwencyjnego - procedury są takie same. Czy coś mi uciekło?
emilko, Prokuratura Generalna nie wymyśliła niczego nowego ponad to, o czym mowa w ustawie i rozporządzeniu. Podałem linkl do tych wytycznych, aby się z nimi zapoznać na zasadzie przypomnienia sobie znanych unormowań oraz zobrazowania, że także prokuratorom, jak krowom na miedzy, wbija się do głów, by realizowali obowiązujące prawo. Wytyczne te poniekąd pojawiły się po to, by pokazać, że coś się dzieje. A w rzeczywistości wszystko kręci się po staremu.
Jeśli, tak jak w tym artykule, prokurator w toku prowadzonego postępowania stwierdzi, że zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, powiadomi o tym niezwłocznie pracownika socjalnego, by wdrożył procedurę odebrania dziecka i umieszczenia w najbliższej rodzinie, rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczej.
Dla mnie nie ma tu niczego odkrywczego.
O możliwości złożenia zażalenia na działanie pracownika socjalnego pospołu z policjantem trzeba poinstruować osobę, której to dziecko się zabiera. Tak jest w ustawie, zaś intencją tych wytycznych nie było zmienianie czegokolwiek.
ps. jak wszystkie \"przypomnienia \" tak by działały, jak to dla prokuratorów - to ja jestem zadowolona bardzo. Nie znałam tych zapisów- urzekły mnie wprost i nawet są odkrywcze... mówię poważnie.