Panie tomaszu w związku z centralizacją vat mam do wypełnienia ankietę a wniej pozycje-
Odpłatność osób trzecich za usługi opiekuńcze /pobyt w DPS/GOPS/ wartość za 2015 nie wiem co tam wpisać co to za terminj osoba trzecia prosze o ratunek.
Art. 60. Środkami publicznymi stanowiącymi niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publiczno-prawnym są w szczególności następujące dochody budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego:
7) dochody pobierane przez państwowe i samorządowe jednostki budżetowe na podstawie odrębnych ustaw;
...pytanie jest takie: czy to rozrachunek cywilny czy publiczno-prawny niepodatkowy czy 2w1 ?
Trzeba poszukać orzecznictwa do art 60-67 UOFP i do 103 u2 uops.
Na szybko ma takie orzecznictwo (ale to na szybko i trzeba sprawdzić):
Wyrok
Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim
z dnia 7 maja 2015 r.
II SA/Go 202/15
Tytuł: Podstawa kreowania obowiązku wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.
Obowiązek wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej przez konkretną osobę spośród kręgu podmiotów zobowiązanych na mocy art. 61 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 u.p.s. kreuje nie umowa, o jakiej mowa w art. 103 ust. 2, ale decyzja administracyjna o ustaleniu opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej przewidziana w art. 59 ust. 1 u.p.s.
II SA/Bd 1062/15 wyrok wsa 2015-10-20
w Bydgoszczy
Konkretyzacja i indywidualizacja obowiązku wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.
LEX nr 1948624
Obowiązek wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej przez konkretną osobę, czy osoby, spośród kręgu podmiotów zobowiązanych na mocy art. 61 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 u.p.s. kreuje nie umowa, o jakiej mowa w art. 103 ust. 2, ale decyzja administracyjna o ustaleniu opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej przewidziana w art. 59 ust. 1 u.p.s. Przewidziany w art. 61 ust. 1 u.p.s. obowiązek wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej musi być jednak skonkretyzowany i zindywidualizowany w stosunku do każdej z osób, które miałyby takie opłaty ponosić. Co do zasady konkretyzacja taka powinna nastąpić w drodze decyzji wydanej na podstawie art. 59 ust. 1 u.p.s., poprzez określenie kwoty opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej, wskazanie osoby (osób) zobowiązanych do jej ponoszenia z kręgu podmiotów wymienionych w powołanych przepisach, ustalenie przypadających na nich kwot opłaty oraz ewentualne zwolnienie, stosownie do art. 64, w całości lub w części z ustalonej opłaty.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2016, 16:37 przez TWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
II SA/Sz 855/14 wyrok wsa 2015-03-19
w Szczecinie
Obowiązek wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.
LEX nr 1760749
Obowiązek wnoszenia opłat nie obciąża równocześnie wszystkich zobowiązanych wymienionych w art. 61 ust. 1 u.p.s. Przechodzi na nich w kolejności ustalonej w powołanym przepisie. Zatem obowiązek ten wynika z mocy ustawy, ale w celu jego realizacji konieczne jest skonkretyzowanie tego obowiązku poprzez zawarcie stosownej umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2 u.p.s., bądź też poprzez wydanie władczego aktu (decyzji wydanej na podstawie art. 104 ust. 3) przez organ gminy, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej (zgodnie z art. 59 ust. 1 oraz art. 61 ust. 3), jeżeli wystąpi sytuacja, o której mowa w art. 61 ust. 3 u.p.s. Toteż decyzja ustalająca odpłatność (wysokość należności podlegającej zwrotowi i termin zwrotu tej należności) może zostać wydana tylko wówczas, gdy osoby obowiązane do wnoszenia opłat nie wywiązują się z tego obowiązku.
II SA/Ol 1182/14 wyrok wsa 2015-02-12
w Olsztynie
Opłata za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej.
LEX nr 1653248
1. Z samego brzmienia art. 103 ust. 2 u.p.s. wynika, że celem takiej umowy nie jest nawiązanie cywilnoprawnego stosunku zobowiązującego do ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, ale ustalenie wysokości opłaty wnoszonej przez zobowiązane osoby, a więc opłaty, której obowiązek ponoszenia został już ustawowo ustalony. Obowiązek partycypowania w kosztach utrzymania osoby skierowanej do domu pomocy społecznej osób wymienionych w art. 61 ust. 2 pkt 2 u.p.s., powinien zatem zostać określony w decyzji o ustaleniu wysokości opłaty za pobyt wydanej na podstawie art. 59 ust. 1 u.p.s.
2. Nie ma znaczenia wysokość wydatków ponoszonych przez skarżącego na utrzymanie rodziny, czy też wysokość miesięcznych rat spłacanych kredytów czy pożyczek. Obowiązek członków rodziny osoby umieszczonej w DPS, polegający na wnoszeniu opłat związanych z pobytem tej osoby w takiej placówce, wynika wprost z art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.s.
3. Nie stanowią alimentów wydatki ponoszone przez rodziców na utrzymanie swoich dzieci w ramach pokrywania kosztów ich utrzymania, przy czym rodzice swobodnie decydują o ich wysokości. Ta okoliczność nie znosi ich obowiązku w stosunku do członka rodziny, który z uwagi na swój stan zdrowia, wiek wymaga wsparcia, w postaci ponoszenia części opłat za jego pobyt w domu pomocy społecznej.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2016, 16:38 przez TWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
IV SA/Wr 603/14 wyrok wsa 2014-12-19
we Wrocławiu
Decyzja administracyjna o ustaleniu opłaty za pobyt w DPS a umowa dotycząca ustalenia opłaty wnoszonej.
LEX nr 1645204
Decyzja o ustaleniu opłaty za pobyt w DPS indywidualizuje przewidziany w przepisach art. 60 ust. 1 i art. 61 ust. 1 i 2 u.p.s. obowiązek ponoszenia opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej przez wymienione w tych przepisach podmioty. Adresatami decyzji ustalającej opłatę za pobyt w DPS mogą być osoba skierowana, a także osoba bądź osoby z kręgu podmiotów wskazanych w ww. przepisach, jej przedmiotem jest ustalenie przypadającej na nich kwoty opłaty. Natomiast obowiązek wnoszenia opłaty przez konkretną osobę, czy osoby spośród kręgu podmiotów zobowiązanych na mocy art. 61 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 u.p.s. kreuje nie umowa, o jakiej mowa w art. 103 ust. 2 u.p.s., ale decyzja administracyjna o ustaleniu opłaty za pobyt w DPS przewidziana w art. 59 ust. 1 u.p.s. Z brzmienia art. 103 ust. 2 wynika, iż celem takiej umowy nie jest nawiązanie cywilnoprawnego stosunku zobowiązującego do ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, ale ustalenie opłaty "wnoszonej" przez te osoby, której obowiązek ponoszenia został już ustalony.
itd.itp.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2016, 16:38 przez TWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Czyli trzeba porozmawiać ze Skarbnikiem aby on porozmawiał z firmą, która Wam doradza z centralizacją VAtu i niech ten doradca podatkowy weźmie na siebie odpowiedzialność i decyzję... bo dla mnie tu nie ma VAT-u.
CENTRALIZACJA ROZLICZEŃ VAT
Kwestionariusz diagnostyczny
OŚRODKI POMOCY SPOŁECZNEJ
GMINA: _________________________________________________
Nazwa placówki: __________________________________________
Lp. Opis Proszę zaznaczyć czy występuje (TAK/NIE) lub opisać
INFORMACJE OGÓLNE
1 Czy jednostka jest na chwilę obecną zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym jako podatnik VAT czynny?
2 Czy jednostka składała/składa w Urzędzie Skarbowym deklaracje VAT?
DOCHODY
3 Proszę zaznaczyć czy występują:
3.1 Odpłatność osób trzecich za usługi opiekuńcze (pobyt w DPS/GOPS) - proszę podać wartośc w roku 2015
3.2 Odpłatność osób trzecich za specjalistyczne usługi opiekuńcze - proszę podac wartość w roku 2015
3.3 Odpłatność za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny - proszę podać wartośc w roku 2015
3.4 Wynajem pomieszczeń - jakich? + proszę podać wartość w roku 2015
WYDATKI
4 Czy jednostka dokonuje zakupu produktów od rolnika ryczałtowego?
KASY REJESTRUJĄCE
5 Czy jednostka dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a jeśli tak to w jaki sposób pobierane są należności (w gotówce, przelewem)?
6 Czy jednostka posiada kasę fiskalną?
...kapuję. Proszę wypełnić i wysłać Skarbnikowi...przecież ma Pani te informacje.
Z VATEm to jest tak namieszane, że póki co trzeba robić co każą. Potem się poodkręca....czyli jak zmienią i wdrożą Krajową Administrację Podatkową. A na razie kicha....
Tak panie tomaszu tylko problem w tym że nie wiem co mam wpisać w poz. odpłatność osób trzecich za usługi opiekuńcze /pobyt w DPS/GOPS/ o tą pozycje mi chodzi niewiem czy my i wogóle kto jest osobą trzecią. prosze o podpowiedz co tam wpisać i czy w ogóle coś.