petentka mieszka z bracmi, matka i córką, razem wszyscy prowadza gospodarstwo domowe. petentka oznajmila ze brat nie zlozy oswiadczenia o dochodach bo mu sie nie chce. nie jest tez zarejestrowany w UP i nie chce sie zarejestrowac. kontraktu socj. nie chce brat tez podpisać. i co mozna zrobić z tym bratem, ktory blokuje rodzine??
Wezwałabym tego brata do uzupełnienia braków w terminie 7 dni poleconym za potwierdzeniem odbioru, a jak nie zgłosi się to niestety odmowa.
Tak a propos wyrażenia petent/ka.......na uczelni wbijano mi do głowy, że to przestarzały termin i należy używać słowa "klient";).
Klientka ma problem, ale brat nie musi składać oświadczenia, bo postępowanie jest w trybie kpa, a tam w art. 38 jest
§ 1. Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonka strony, wstępnych, zstępnych i rodzeństwa strony oraz jej powinowatych pierwszego stopnia, jak również osób pozostających ze stroną w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
§ 3. Przed odebraniem zeznania organ administracji publicznej uprzedza świadka o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania oraz o odpowiedzialności za fałszywe zeznania.
Brat nie jest stroną postępowania, jest świadkiem, więc najwyżej można odebrać oświadczenie od klientki o dochodach w rodzinie, pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe oświadczenie.
nas nie uczono, że to przestażale slownictwo ale to nie wazne w tym momencie. Nie będzie tez nikt ukierunkowywal rodziny, iz by brat prowadzil osobne gospodarstwo bo nie ma warunktow. Wiec mysle ze wlasnie siostra zlozy oswiadczenie pod odpowiedzialnoscia karna. tylko jak wplynac na tego brata by sie zarejestrowal w UP. na wezwanie o podpisanie kontraktu cojalnego nie zglasza sie.
Brat do klientki nic nie ma, z poprzednich wpisów wynika, że nie chodzi o objęcie pomocą rodziny. W tej sytuacji nie można go do niczego zmuszać ani tym bardziej wzywać.
Przecież brat nie wystąpił o pomoc, to jak można go zmusić do zawarcia kontraktu? Co innego, gdy wystąpi i stanie się klientem ps, wtedy musi poddać się rygorom postępowania.
Art. 4 ustawy o pomocy społecznej nakłada na osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej obowiązek współdziałania w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej. Natomiast brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej lub odmowa zawarcia kontraktu socjalnego może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia. (art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej). Stosownie do art. 108 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej w celu określenia sposobu współdziałania w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej pracownik socjalny może zawrzeć kontrakt socjalny z tą osobą lub rodziną. No a co z tym art??? nie istnieje??
To co radzicie teraz , nie zawrze kontraktu i nie zlozy osw. Jak napisać decyzje, ktos ma propozycje jakies??