Witam,
Jest sytuacja taka, że zgłosiła się Pani o ubezpieczenie zdrowotne wstecz czyli za 2023 rok w miesiacu lutym tj, 6.02., 15-17.02.2023 r. oraz 20.02.2023 jaka jest podstawa prawna do przyznania tego świadczenia tylko na te dni?
Raczej nie ma:
U S T A W A z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
art. 54 ust. 4:
Decyzję, o której mowa w ust. 1, wydaje się na wniosek świadczeniobiorcy, a w przypadku stanu nagłego – na wniosek świadczeniodawcy udzielającego świadczenia opieki zdrowotnej, złożony niezwłocznie po udzieleniu świadczenia
oraz art. 54 ust. 7
7. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres 90 dni od dnia określonego w decyzji, którym jest:
1) dzień złożenia wniosku,
2) w przypadku udzielania świadczeń w stanie nagłym – dzień udzielenia świadczenia
– chyba że w tym okresie świadczeniobiorca zostanie objęty ubezpieczeniem
zdrowotnym
Dokładnie, tylko szpital może wystąpić o objęcie kogoś ubezpieczeniem "wstecz" pod warunkiem że wskażą że osoba była przyjęta w trybie nagłym. Osoba, która wnioskuje o objęcie ubezpieczeniem ze środków publicznych może nim zostać objęta tylko i wyłącznie od dnia złożenia wniosku - pod warunkiem spełnienia kryteriów.
albo NFZ...w myśl art. 54 ust. 5 u.ś.o.z., wójt (burmistrz, prezydent) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy może wszcząć postępowanie w celu wydania decyzji, o której mowa w ust. 1, również z urzędu lub na wniosek Funduszu.