ubezpieczenie zdrowotne- wstecz

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 07 paź 2019, 12:37

Zwróciła się do nas klientka 01.10.2019 r. z informacją że, w dniach
23.02.2015 do 24.02.2015 r. przebywała na oddziale onkologicznym nie mając ubezpieczenia zdrowotnego. Złożyła oświadczenie, że posiada ale nie dostarczyła - do nas też nie przyszła wtedy. Narodowy Fundusz Zdrowia przysłał jej zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie obowiązku zwrotu poniesionych kosztów za leczenie.Pani zwróciła się , żeby wydać jej na te 2 dni ubezpieczenie. Czy ja mogę wydać decyzję na prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wstecz. Który art. o tym mówi ? - okazało się, że były to zwykłe badania (chemioterapia).
m68
Praktykant
Posty: 25
Od: 19 lut 2019, 10:37
Zajmuję się: świadczenia rodzinne


Napisano: 07 paź 2019, 12:57

Zgodnie z art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1373 z późn. zm.): „Decyzję, o której mowa w ust. 1, wydaje się na wniosek świadczeniobiorcy, a w przypadku stanu nagłego – na wniosek świadczeniodawcy udzielającego świadczenia opieki zdrowotnej, złożony niezwłocznie po udzieleniu świadczenia.”
Natomiast art. 54 ust. 7 ww. ustawy stanowi, że: „Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres 90 dni od dnia określonego w decyzji, którym jest:
1) dzień złożenia wniosku,
2) w przypadku udzielania świadczeń w stanie nagłym – dzień udzielenia świadczenia.”

A więc w tym przypadku nie można wydać decyzji zgodnie z wolą tej Pani, co najwyżej potwierdzić jej prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej od dnia złożenia przez nią wniosku. Szpital również nie wystąpił wtedy niezwłocznie z takim wnioskiem, ze względu na udzielenie świadczenia w stanie nagłym. Dlatego Pani zobowiązana będzie pokryć koszty udzielonego świadczenia z własnej kieszeni.
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 490
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 07 paź 2019, 16:29

Dziękuję za odpowiedź.
A tak jeszcze myślę, bo ona miała zasiłek stały u nas od 2013 roku bez ubezpieczenia bo twierdziła, że ma przy mężu. Mąż stracił pracę 01.02.2015 r. Klientka teraz doniosła zaświadczenie, że nie miała jednak tego ubezpieczenia przy mężu o czym nie wiedziała. Czy my możemy ubezpieczyć ją wstecz jako osobę pobierającą zasiłek stały?
m68
Praktykant
Posty: 25
Od: 19 lut 2019, 10:37
Zajmuję się: świadczenia rodzinne

Napisano: 08 paź 2019, 11:31

No niestety, taki numer nie przejdzie, jest to niedopuszczalne. Zasady pewności prawa i nieretroaktywności muszą być przestrzegane. Inaczej porządek prawny zostałby zaburzony, gdyby każdy mógł sobie dowolnie zmieniać określony stan prawny z przeszłości, żeby wywołać pożądany skutek obecnie.
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 490
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 10 paź 2019, 8:41

Czy możemy zrobić wznowienie postępowania i dać decyzję zmieniającą odnośnie zasiłku stałego.
m68
Praktykant
Posty: 25
Od: 19 lut 2019, 10:37
Zajmuję się: świadczenia rodzinne


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny