umieszczenie bez zgody w dps - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 09 mar 2020, 9:23

Hej,
klient chce umieścic swoja matkę w dps, ale on nie wyraza zgody, jest z nia ciraz gorzej, demencja starcza. Klient sie uparł powołujac się na art 39. ust. 1 ustawy o zdrowiu psychicznym, zeby ops wystapił do sądu o umiesczenie bez zgody,
Czy jest art. mówiący jasno, że w poierwszej kolejności rodzina, a gdy nie ma nikgogo do ops????
paula2222
Praktykant
Posty: 25
Od: 08 lip 2019, 9:11
Zajmuję się: PS


Napisano: 09 mar 2020, 9:57

Nie ma takiego przepisu.
hek
Starszy referent
Posty: 603
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 09 mar 2020, 10:21

to nie mam wyjścia jak wystapic do sądu??? może ma ktoś inny pomysł jak zmusić zeby syn wsytapił do sądu
paula2222
Praktykant
Posty: 25
Od: 08 lip 2019, 9:11
Zajmuję się: PS

Napisano: 09 mar 2020, 10:43

Umieszczenie w domu pomocy społecznej bez zgody Klienta



Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, iż osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować i której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w postaci usług opiekuńczych, przysługuje prawo umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Najczęściej same osoby zainteresowane składają odpowiedni wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy osoba nie jest w stanie wyrazić świadomie zgody na podjęcie działań w tym zakresie. Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19.08.1994 r. na podstawie art. 39 ust. 1 – jeżeli osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.

O wydanie zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej może wystąpić także do sądu opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej.

Jeżeli rodzina widzi przesłanki do umieszczenia krewnej osoby w domu pomocy społecznej, a osoba zainteresowana nie wyraża na to zgody lub stan jej zdrowia nie pozwala na świadome wyrażenie zgody, może zwrócić się z prośbą do właściwego ośrodka pomocy społecznej o rozważenie działań mających na celu umieszczenie w DPS bez zgody.

Podsumowując: w domu pomocy społecznej bez zgody można umieścić osobę jedynie w związku z wydanym Postanowieniem Sądu w tym zakresie. Wniosek do sądu składa właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej lub kierownik szpitala psychiatrycznego, jeżeli przebywająca w nim osoba jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, natomiast nie wymaga dalszego leczenia w tym szpitalu.
ttt
Podinspektor
Posty: 1255
Od: 10 paź 2017, 10:58
Zajmuję się: pomoc społeczna



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x