Znam osobę ktora nie mając bliskiej rodziny przepisała cały swój majatek obcemu małżeństwu, w zamian za \"dochowanie\".Okazało się, że obdarowani nie chcieli opiekować się chorą kobietą. Wtedy wystąpiła do Sądu, procesy trwały dobrych kilka lat, ale w konsekwencji muszą płacić \"alimenty\"co miesiąc na rzecz chorej, kwota ta spokojnie wystarcza na opłatę dodatkowych usług( w soboty,niedziele, wieczorami).
A co, gdy chętny do uczestnictwa w dps, chory psychicznnie , posiadający własnościoew mieszkanie 40-letni męższczyzna jest samotny. Nie ma on bliskich, ani dalszych krewnych. Przysługuje mu renta.
My jako osrodek pomocy społecznej nie jesteśmy w stanie finansować pozostałej kwoty jego pobytu a dps. Mamy na utrzymaniu juz kilkoro ludzi, nasz budżet nie przewiduje kolejnej.
Czy jest szansa opłacenia pobytu z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania?
Miska podaj podstawy prawne do wydania decyzji na pełna odplatność dla osób obdarowanych!!! bzdury wypisujesz. krag osób zobowiązanych do ponoszenia oplatnosci za DPS jasno normuje ustawa o pomocy społecznej. świadczeniobiorca, wstepni przed wstepnymi i gmina i FINISZ . ostatnio dodano ( no ze 2 lata temu) i inne osoby. teraz co rozumiec pod postacia inne osoby - mozna byłoby podciagnąć rodzeństwo o ile ich dochody przekraczaja 250% kryt doch i wyraża wolę do dobrowolnej odplatności w trybie art 103. Możesz sprobować wystapić do sądu z alimentacja na rodzeństwo. Z dośw wiem że sa to małe kwoty o ile sąd wogole przyna świadczenia alim. na jednej ze spraw sąd powołła sie na ustawe o pomocy spol że jasno okreslony jest krag obowiązanych do ponoszenia odplatności w którym nie mieści sie rodzeństwo i zgodnie z ustawa oplatność za dps winna być ponoszona 70% dochodu kierowanego reszta gmina. Nie mozna zaznaczył też dochodzic pobudek przekazania darowizny o wiele lat wczesniej - darowizna byla wolą darczyncy i nie pomocy społecznej dochodzic jakimi pobudkami kierował sie darczyńca i z jakich powodów nie chce odwołać darowizny, skoro wskazanie lekarza jest jednoznaczne - wymaga całodobowej opieki w dps.
klaudia sprawdź w kodeksie cywilnym jak się to kręci, poza tym jeżeli ktos przyjął darowiznę w zamian za dożywocie to ma obowiązek zapewnić osobie wszystko to co zapisane jest w akcie notarialnym, jeżeli tego nie robi to powinien za to zapłacić, albo ewentualnie można sądownie dochodzić od niego tzw renty
W ustnych motywach wyroku sędzia podkreślił, że wskazane zobowiązanie nie stanowiło umowy dożywocia, ale służebność, i w związku z tym obdarowany nie był zobligowany do świadczenia szerokiej opieki wobec rodziców.
po 1- miśka - Ala wcale nie napisała że darowizna jest z dozywociem. Domniemac mozna że ze służebnością. jedna nalezy wskazać że z całą pewnościa na obdarowanych nałożone polecenie - opieki nad darczyńcą itd. Jednak wyłącznie wykonania zobowiazania - tu polecenia moze dochodzić jedynie darczyńca oraz jego spadkobiercy niestety nie ma takich uprawnień instytucja pomocy społecznej.