doris89 pisze:kontrakt jest niezbędny, gdy kieruje się osobę. Sytuacja gdy bezdomny sam idzie do schroniska, a OPS jest o tym informowany po fakcie to zupelnie inna kwestia.
Nie zgadzam się z doris89. Z czym bowiem mamy tu do czynienia. Otóż z oceny tej sytuacji wynika, że jest ona sytuacją nagłą, wymagającą niezwłocznego udzielenia osobie pomocy - w tym wypadku bezdomnemu - która jednocześnie o tę pomoc wnioskuje. Oczywiście, jeśli pracownikowi uda się w krótkim czasie kilku godzi przeprowadzić całe postepowanie przed umieszczeniem, to jest to z korzyścią dla tego pracownika (no i klienta). Jednak niejednokrotnie jest to po prostu niemożliwe, chociażby wówczas, kiedy klient zgłasza się po pomoc np. 5 min. przed zamknięciem ops. Nie można (jeśli jest to możliwe) takiej osoby pozostawić bez jednej z podstawowych potrzeb człowieka, jaką jest schronienie. W tej sytuacji ustawodawca zastosował określone normy. Przepis art. 48a ust. 2a. u.p.s. wskazuje, że przyznanie osobie bezdomnej tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych przez gminę miejsca jej pobytu, na podstawie art. 101 ust. 3, nie wymaga podpisania przez osobę bezdomną kontraktu socjalnego. Natomiast wymieniony art. 101 ust. 3 uwzględnia sytuację szczególną tej osoby, a także odnosi się do spraw nie cierpiących zwłoki. Dokładnie z taką sytuacją mamy tu do czynienia.
W związku z tym można osobę umieścić w schronisku (jeśli oczywiście ustalono, że jest w nim miejsce) na podstawie pisemnego skierowania (nawet bez decyzji), w którym jednocześnie będzie zapis zapewniający to schronisko o ponoszeniu przez gminę odpłatności za pobyt klienta w schronisku zgodnie z obowiązującą stawką dzienną, z chwilą wydania dec. adm. w tej sprawie. Wywiad może być przeprowadzone w dniu następnym przez miejscowy ops. Jeszcze lepiej, jeśli gmina ma zawartą umowę ze schroniskiem - wtedy wystarczy jedynie pierwsza cz. tego skierowania.
Także kontakt, który w istocie jest bezwzględnie konieczny, można zawrzeć później. Jednak nie może być on zawarty przez pracownika miejscowego ops. Zgodnie z art. 101 ust. 2 u.p.s., w przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały, co oznacza, że to ta gmina jest właściwa do przyznania takiej osobie schronienia. Konsekwencją tej normy jest to, że to pracownik socjalny, który jest zatrudniony w ops gminy ostatniego miejsca zameldowania bezdomnego na pobyt stały, winien zawrzeć z nią kontrakt.
Należy opracować kontrakt, podpisać go i przesłać dwa egzemplarze do schroniska w celu zapoznania się z nim przez klienta. Jeśli ten zaakceptuje jego postanowienia - podpisuje go i odsyła jeden z egzemplarzy. Jeśli nie zaakceptuje - może zgłosić kwestie do poprawki. Ostatecznie jednak chęć przebywania bezdomnego w schronisku obliguje go bezwglęnie do zawarcia kontraktu, a brak zgody na jego zawarcie, niedotrzymanie jego postanowień stanowią podstawę do zastosowania art. 11 ust. 2 ups.