ustalanie dochodu rodziny

Wybrane tematy:
odpłatność za DPS - żyjące dzieci i wnuki Odpłatność za DPS sposób nalicznia świadczenie ratownicze- mieszkaniec DPS Ustalenie odpłatności DPS - stare zasady Decyzja OPS mam płacić a z czego mam żyć Wywiady alimentacyjne u dzieci
ODPOWIEDZ
~Maciek

ustalanie dochodu rodziny

Post autor: ~Maciek »

Witam,

Problem dotyczy ponoszenia odpłatności za pobyt osoby starszej w DPS.
Zgodnie z ustawą mieszkaniec DPS ponosi koszty w wysokości 70 % swoich dochodów. To oczywiście z reguły nie wystarcza i resztę dopłaca: a) najbliższa rodzina, b) gmina, która kieruje daną osobę do DPS.
Gmina (a dokładnie OPS) musi za obustronną zgodą zawrzeć z rodziną umowę cywilną, gdzie zostaje ustalone ile ewentualnie rodzina ma dopłacać. W ustawie jest określony próg wysokości dochodu na osobę w rodzinie, jeżeli jest przekroczony to rodzina powinna dopłacać.

Pytania są takie:

1. W jaki sposób gmina ustala, jakie są dochody rodziny? Czy to rodzina dostarcza gminie odpowiednie dokumenty - jakie?
zaświadczenie z zakładu pracy o zarobkach?
kopia zeznania PIT za poprzedni rok?
wyciąg z konta?
Czy gmina we własnym zakresie coś tutaj sprawdza, jakąś \"drogą urzędową\", bez udziału rodziny?

2. Jaki okres jest brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu - poprzedni rok (zeznanie PIT)? czy może ostatni miesiąc przed złożeniem wniosku? a może ostatnie 3 miesiące?

3. Czy brany jest pod uwagę przychód brutto, czy dochód netto? Chyba raczej dochód, bo tylko to ma sens, ale wolę się upewnić.


Pozdrawiam,
Maciek
~dk

Re: ustalanie dochodu rodziny

Post autor: ~dk »

z rodzina przeprowadza sie wywiad alimentacyjny i normalnie sprawdzasz dochody jak na wywiadzie tzn. Zaswiadczenia o dochodach etc. Ale by ponosic alimentacje dochod na jedna osobe musi przekroczyc 1053zl i po umieszczeniu spisujesz umowe cywilna.
~Maciek

Re: ustalanie dochodu rodziny

Post autor: ~Maciek »

OK, dzięki, ale to akurat wiem.

Może ktoś, kto przechodził taki wywiad, mógłby troszkę bardziej szczegółowo odpowiedzieć na pytania, które postawiłem w pierwszym poście? Jak dokładnie taki wywiad wyglądał?

Z góry dziękuję.
~mikka

Re: ustalanie dochodu rodziny

Post autor: ~mikka »

W pomocy społecznej za dochód przyjmuje się dochód z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, ale nie pamiętam który to art.
ODPOWIEDZ