odpłatność za DPS

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 14 ]

Moderator: heiland

Napisano: 07 sie 2020, 9:29

Mieszkaniec DPS otrzymał zasiłek pielęgnacyjny w lipcu z wyrównaniem od maja. Od kiedy zmieniam odpłatność? Od czerwca? Od sierpnia?
Karolcia8
Praktykant
Posty: 16
Od: 13 gru 2017, 10:19
Zajmuję się: PS


Napisano: 07 sie 2020, 9:37

Jak dostał w lipcu do ręki to od sierpnia. Zgodnie z zaleceniami naszego Urzędu Wojewódzkiego rozliczamy jeszcze wyrównanie do przodu. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 sierpnia 2017 r. IV SA/Gl 104/17). Inne jednostki robią inaczej.
hek
Stażysta
Posty: 130
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 07 sie 2020, 10:08

dziękuję!!
Karolcia8
Praktykant
Posty: 16
Od: 13 gru 2017, 10:19
Zajmuję się: PS

Napisano: 07 sie 2020, 11:54

My zmieniamy od czerwca, pisząc w uzasadnieniu "Na mocy uchwały NSA I OPS 7/17, która stwierdza, że "(...) zobowiązanie istnieje począwszy od dnia powstania tego obowiązku czyli z dniem umieszczenia osoby uprawnionej w domu pomocy społecznej. Stąd też wydanie decyzji na podstawie art. 59 ust. 1 w związku z art. 61 ust. 1 i ust. 2 ustawy w celu ustalenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej może obejmować okres przed wydaniem decyzji, albowiem decyzja ta konkretyzuje obowiązek powstający z mocy prawa z dniem zaistnienia takiego zdarzenia prawnego jak umieszczenie osoby uprawnionej w domu pomocy społecznej." ustalono, że decyzja podlega zmianie od miesiąca następującego po zmianie sytuacji dochodowej."
LuuLane
Referent
Posty: 268
Od: 15 maja 2017, 7:44
Zajmuję się: PS/DM/DE
hobbystycznie ŚR/ŚW :)

Napisano: 07 sie 2020, 12:56

LuuLane pisze:
07 sie 2020, 11:54
My zmieniamy od czerwca, pisząc w uzasadnieniu "Na mocy uchwały NSA I OPS 7/17, która stwierdza, że "(...) zobowiązanie istnieje począwszy od dnia powstania tego obowiązku czyli z dniem umieszczenia osoby uprawnionej w domu pomocy społecznej. Stąd też wydanie decyzji na podstawie art. 59 ust. 1 w związku z art. 61 ust. 1 i ust. 2 ustawy w celu ustalenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej może obejmować okres przed wydaniem decyzji, albowiem decyzja ta konkretyzuje obowiązek powstający z mocy prawa z dniem zaistnienia takiego zdarzenia prawnego jak umieszczenie osoby uprawnionej w domu pomocy społecznej." ustalono, że decyzja podlega zmianie od miesiąca następującego po zmianie sytuacji dochodowej."
To jest wyjęty z kontekstu - zupełnie nieadekwatny do tej sprawy cytat ze znanej uchwały siedmiu sędziów NSA, normującej obowiązek zwrotu przez zobowiązanych do opłat za DPS - kosztów poniesionych zastępczo przez gminę. Ogólnie rzecz ujmując – mowa jest tam o wymogu uprzedniego skonkretyzowania i zindywidualizowania w umowie lub decyzji obowiązku odpłatności za DPS, w stosunku do każdej ze zobowiązanych osób, począwszy od dnia powstania tego ww. obowiązku. Stąd powyższy cytat jest „od czapy” i nie ma w ogóle związku ani zastosowania w tej sprawie. Czym innym jest ustalenie obowiązku odpłatności wynikającego z mocy prawa, który istnie od momentu wystąpienia danego zdarzenia, a późniejsze zmiany odpłatności, mające zastosowanie dopiero od momentu faktycznego otrzymania (zmiany) dochodu przez świadczeniobiorcę. Skoro mieszkaniec faktycznie uzyskał zasiłek w lipcu (mimo że należny od maja), to zmiana odpłatności powinna nastąpić w sierpniu. Adekwatne do tej sprawy orzecznictwo jest na tyle bogate i utrwalone, że nie ma sensu go tu nawet przytaczać.
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 618
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 07 sie 2020, 13:19

Dziękuję za pomoc. Zmienię od sierpnia, ale rozumiem, że wyrównania zasiłku nie biorę w ogóle pod uwagę?
Karolcia8
Praktykant
Posty: 16
Od: 13 gru 2017, 10:19
Zajmuję się: PS

Napisano: 07 sie 2020, 13:32

Nie, tylko kwotę zasiłku należną za lipiec.
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 618
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 09 sie 2020, 10:19

Pytanie do "Tego z Łopieki". Wynika z tego, że dochód jednorazowy za okres miniony należy rozliczyć "do przodu". Czy mógłbyś jednak przytoczyć to bogate orzecznictwo w tym temacie?
pomocnik
Stażysta
Posty: 114
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 10 sie 2020, 8:27

Ten z Łopieki pisze:
07 sie 2020, 13:32
Nie, tylko kwotę zasiłku należną za lipiec.
Dziękuję za pomoc!!!
Karolcia8
Praktykant
Posty: 16
Od: 13 gru 2017, 10:19
Zajmuję się: PS

Napisano: 10 sie 2020, 9:51

pomocnik pisze:
09 sie 2020, 10:19
Pytanie do "Tego z Łopieki". Wynika z tego, że dochód jednorazowy za okres miniony należy rozliczyć "do przodu". Czy mógłbyś jednak przytoczyć to bogate orzecznictwo w tym temacie?
Nie rozumiem takiego wnioskowania. Dlaczego do przodu? Z czego to niby wynika?
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 618
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 14 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny