Czy jest prawda że rolnik ma również złożyć oświadczenie - oświadczam, od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia 14 maja 2014 r. zaprzestałem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. - Pytam dlatego że są rożne interpretacje. Jak nie złoży takiego oświadczenia to odmowa należności zaległych.
Jak rolnik może złożyć oświadczenie o zaprzestaniu od lipca 2103 r.? a skąd on miał wiedzieć, że przywrócą te świadczenia, przecież to jest wszystko chore. Jak może prawo działać wstecz, myślę, że wyrównanie powinno się należeć, a od 15 maja jeżeli rolnik chce złożyć to oświadcza, że zaprzestał prowadzenia gosp.
Art. 3. 1. W przypadku, gdy o zasiłek dla opiekuna ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników lub domownicy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2013 r. poz. 1403,1623 i 1650) świadczenie to przysługuje odpowiednio:
1) rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
2) małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.
2. Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w ust. 1, potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści:
„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Na podstawie tego zapisu wynika ze rolnik starając się o zalegle należności czyli od 1 lipca 2013 r. do dnia 14 maja 2014 r. musi również złożyć stosowne oświadczenie - zaprzestałem prowadzenia gospodarstwa rolnego.
To jak w końcu jest, rolnicy mają składać czy nie na zaległe. Słyszę nawet, że niektóre GOPSy każą im przynosić zaświadczenie z Krus wsteczne. Tylko na jakiej podstawie?
Dostałam dzis odpowiedź MPiPS w następujacej treści - moje pytanie brzmiało : kiedy rolnik, małzonek rolnika, domownik może dostać zdo, szo, śp.
"Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów,
w przypadku, gdy o zasiłek dla opiekuna ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników lub domownicy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2013 r. poz. 1403, 1623 i 1650), świadczenie to przysługuje odpowiednio:
1) rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
2) małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.
Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w ust. 1, potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
W świetle powyższej regulacji, fakt zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego
lub zaprzestania wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, potwierdza ww. oświadczeniem.
Przepisy ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów oraz przepisy ustawy
o świadczeniach rodzinnych, nie przewidują innej drogi dowodowej na ww. okoliczność.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że przy ustalaniu prawa do zasiłku dla opiekuna,
w przypadku zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy przez rolnika, małżonka rolnika lub domownika, ww. oświadczenie może dotyczyć zarówno okresu od dnia wejście w życie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, jak i okresu od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ww. ustawy, za które dana osoba ubiega się o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna.
Analogiczne regulacje zawarte są w art. 17 b ustawy o świadczeniach rodzinnych, dotyczącym przyznawania rolnikom, małżonkom rolników i domownikom rolników specjalnego zasiłku opiekuńczego i świadczenia pielęgnacyjnego."
Sprawa jasna i przestańcie wymyślać i wklejac jakieś wyrwane z innej sprawy fragmenty.
Czyli co , wpisuje się tą datę zaprzestania prowadzenia gospodarstwa czy nie? Jak mam wpisać, skoro pola nie uprawiam już od ok 10 lat, odkąd byłam w ciąży i urodziłam niepełnosprawne dziecko?Zawsze, składając wniosek na śp. kazali mi pisac podobne oświadczenie- że nie pracuję, nie mam dochodów z gospodarstwa, nie pobieram dopłat unijnych i opłacam KRUS i było to oświadczenie zgodne z prawdą,. Śp brałam do 30 czerwca, a teraz mam pisać że zaprzestałam prowadzenia gospodarstwa od 1 lipca? nonsens i zeznanie nieprawdy.
Chcę otrzymać wyrównanie do maja, wniosek na świadczenie pielęgnacyjne złożyłam 16 maja. Czy mam to gdzieś wpisać, że chodzi mi tylko o zaległe, a od maja śp? Czy do wniosku o zaległy zdo potrzeba jeszcze jakieś dokumenty dołączyć oprócz tego oświadczenia?
Odpiszcie co z tą datą!!!