wstrzymanie świadczeń pieniężnych art. 11 pkt 2 ups - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 14 paź 2019, 12:25

Osoba pobierająca zasiłek okresowy (przyznany od września, ale wypłacany w październiku z wyrównaniem za wrzesień) przerwała w październiku prace społecznie użyteczne (wpadła w ciąg alkoholowy). Należałoby jej wstrzymać wypłatę okresówki na podst. art. 11 pkt 2 ups. i potem uchylić decyzję. Jak waszym zdaniem należy się do tego zabrać ? Wszcząć postępowanie w sprawie wstrzymania wypłaty oraz uchylenia decyzji ? Przed decyzją o wstrzymaniu wypłaty zrobić wywiad, czy dopiero przed wydaniem decyzji uchylającej ? Wstrzymać wypłatę i uchylić decyzję dotyczącą świadczenia za wrzesień ? Jak należy postępować w takiej sytuacji ?
elba
Stażysta
Posty: 61
Od: 28 cze 2017, 14:34
Zajmuję się: pracownik socjalny


Napisano: 14 paź 2019, 19:02

Nie można wszczęciem postępowania wstrzymać wypłaty świadczeń albo wszcząć postępowanie w sprawie wstrzymania świadczeń. Wszczęcie postępowania inicjuje pewien proces, który w trakcie jego przebiegu ma coś wyjaśnić (np. brak realizacji kontraktu socjalnego) lub coś ustalić (np. prawo do zasiłku lub brak tego prawa), a jego finalnym rozstrzygnięciem będzie wydanie decyzji lub ewentualnie postanowienia. Niedopuszczalne jest także wszczynanie postępowania w sprawie uchylenia decyzji, gdyż taka forma z wyprzedzeniem sugeruje, że decyzja będzie uchylona niezależnie od dowodów, które organ zgromadzi w trakcie prowadzonego postępowania.
Ze świadczeniobiorcą skierowaną do wykonywania prac społecznie użytecznych winien być przede wszystkim zawarty kontrakt socjalny. Kiedy strona nie wywiązuje się z działań w nim ustalonych, wówczas sprawa jest dość prosta do przeprowadzenia. Należy wszcząć z urzędu adm. postępowanie wyjaśniające w sprawie niedotrzymania postanowień kontraktu socjalnego zawartego w dniu ... Należy także wystosować postanowienie o wstrzymaniu wypłaty świadczeń pieniężnych z pomocy społ. w formie zasiłku okresowego, przyznanych dec. nr ... z dnia ... do czasu wyjaśnienia sprawy wszczętej zawiadomieniem z dnia ... W pouczeniu postanowienia należy zamieścić art. 10 § 1 k.p.a., dający stronie możliwość odniesienia co do zgromadzonych przez organ materiałów i dowodów, zanim ten wyda stosowną decyzję i wyznaczyć termin. Najlepiej, kiedy strona pisemnie wyjaśni brak realizacji postanowień kontraktu. Jeśli nie chce zrobić tego pisemnie, wówczas należy sporządzić protokół z wyjaśnienia złożonego ustnie. A najkorzystniej jest zgromadzić oba dokumenty. Następnie należy dokonać oceny tego wyjaśnienia i „skonfrontować“ je z poszczególnymi działaniami zawartymi w kontrakcie. Jeśli wyjaśnienie zostanie uznane za wystarczająco usprawiedliwione, wymagane jest wydanie postanowienia o utrzymaniu w mocy dotychczasowej dyc. przyznającej świadczenie. Jeśli nie - dec. należy uchylić.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 21 paź 2019, 10:31

Bardzo dziękuję za informację. Była mi bardzo pomocna :)
elba
Stażysta
Posty: 61
Od: 28 cze 2017, 14:34
Zajmuję się: pracownik socjalny



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x