Kto płaci wynagrodzenie opiekunowi prawnemu (przyznane postanowieniem sądu) - ośrodek pomocy społecznej właściwy dla miejsca zamieszkania podopiecznego (dps), czy miejsca zamieszkania opiekuna (gmina obok)? Rozkładają ręce i nie mogą dojść do porozumienia. Zgodnie z podpowiedziami na forum podziałałem, przyznano wynagrodzenie bezproblemowo, lecz nie ma kto płacić.
Dlaczego oczywiście? Jest to rodzaj wsparcia dla podopiecznego. Czekajmy - minpracipolspoł jeszcze się nie wypowiedziało. Na razie czeka na ostateczny podpis zmiana ustawy z której wynika, że nie trzeba gnębić opiekuna prawnego wywiadem oraz wystawiać decyzji administracyjnej.
Nasz ośrodek płaci od ubiegłego roku wynagrodzenie dla opiekuna prawnego i w związku z tym mam pytanie - Czy podczas przeprowadzania wywiadu kontrolnego żądacie zaświadczeń o zarobkach członków rodziny? bo spotkałam się z opinią ,że niektóre ośrodki nie żądają w/w zaświadczeń bo one i tak nie mają wpływu na wypłatę tych wynagrodzeń a co wy na to ?
Jaki wywiad kontrolny? O wysokości świadczenia decyduje sąd a środki na wynagrodzenie dla opiekuna pochodzą z dotacji wojewody i nie obciążają budżetu gminy.
Poczekajcie odrobinę a czekająca na podpis Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza następujące zmiany i rozwiązuje dylematy:
„12) dotychczasową treść art. 53a oznacza się jako ust. 1 i dodaje ust. 2 w brzmieniu:
„2. Udzielenie świadczeń w postaci wynagrodzenia za sprawowanie opieki nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej.” „
Pogmerać w internecie i jest.