wyrabiacie dowody osobiste klientom? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 3    [ Posty: 22 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 14 lip 2015, 16:39

Witam, klient (bezdomny) trafia do szpitala. Ośrodek gdzie był ostatnio zameldowany prosi o zrobienie dowodu osobistego. Kontakt z klientem praktycznie zerowy. Czy to jest wykonalne? Moim zdaniem najpierw przydałoby się wyznaczenie opiekuna prawnego.
Xman


Napisano: 14 lip 2015, 17:14

Absolutnie wykluczone.Po co opiekuna prawnego ? Wyrobienie dowodu jest konieczne i niezbędne i leży to w gestii pracownika socjalnego;)
Emilka.

Napisano: 14 lip 2015, 17:42

Opiekuna prawnego ponieważ kontakt z klientem raczej nie daje szans na pozyskanie danych i nie mam pewności czy klient ma świadomość udzielanej pomocy. Druga rzecz to czy faktycznie leży to w gestii pracownika socjalnego? Oczywiście zgadzam się, że MOŻNA udzielić takiej pomocy i moralnie jest to oczywiście ok, ale nie znalazłem w ustawie o pomocy społecznej, że wyrobienie dowodu to też nasz zakres działań : /
Xman

Napisano: 14 lip 2015, 20:55

Czyli trafia do szpitala w miejscowości w której nie jest znany?
Najprościej wejść w kontakt z UM-em i zapytać co w takim przypadku. Według mnie pracownik nie może"załatwić" dowodu. Ma podrobić podpis? Potwierdzić tożsamość?
A zresztą po co tamtemu ośrodkowi dowód tego pana? Oczywiście jak pan się ocknie i wyrazi taką wolę...
Tak, posiadanie dowodu ustawowo jest wymagane od obywatela ale bez przesady.
W dyby go jak nie chce? Bo może nie chce...
I tak można gdybać.
Zapytac w Um i wysłać grzeczna odpowiedź do ops z zaznaczeniem ze kontakt z panem zerowy.

Emilko rzygam twoimi odpowiedziami
Masz problem i to nie jeden. Ale głównym to poczucie niedowartosciowania. Bylabys ciekawym studium przypadku dla psychologa
kolo32

Napisano: 14 lip 2015, 22:26

Dowód miał być właśnie takim wstępem do dalszych form pomocy, orzekania o niepełnosprawności, itd. (na wniosek OPS właściwego ze względu na miejsce ost. zameldowania)
Wszystkie instytucje chciałyby otrzymać gotowe komplety dokumentów (Urząd Miasta - do wyrobienia dowodu, PZON - do orzeczenia o niepełnosprawności) i nie ma w tym nic dziwnego. Tylko czy my powinniśmy przejmować rolę gońców w tych sprawach? W sytuacji gdy kontakt z klientem jest praktycznie zerowy najlepiej by było jeszcze wyczarować mu tożsamość. Tymczasem mamy przecież własny zakres działań określony w ustawie i to jest nasz "pakiet" lub inaczej "oferta". Zdaję sobie sprawę, że w ramach pracy socjalnej można i należy klientowi pomóc we wszystkim, ale - coraz częściej jestem zdania, że są też pewne granice pomocy społecznej a jest nią zwłaszcza możliwość stwierdzenia woli klienta dot. takiej pomocy (i jakiegoś dokumentu potwierdzającego tożsamość również). Bez tego chyba nie powinniśmy aż tak przejmować inicjatywy i należy pogodzić się z faktem, że stan klienta musi pozwalać na bycie klientem pomocy społecznej i korzystanie z przyznanych świadczeń.
Xman

Napisano: 15 lip 2015, 7:38

i tyłka tez im nie wycieramy :lol:
Gość

Napisano: 15 lip 2015, 8:40

Aby złożyć wniosek o dowód musi być podpis tej osoby. Jedno - to pomoc przy wypełnieniu wniosku ale nie złożymy za klienta wniosku, bo musi złożyć osobiście podpis.
male

Napisano: 15 lip 2015, 8:52

male pisze:Aby złożyć wniosek o dowód musi być podpis tej osoby. Jedno - to pomoc przy wypełnieniu wniosku ale nie złożymy za klienta wniosku, bo musi złożyć osobiście podpis.
To chyba normalne i zakończcie tą jałową gadkę
Gość

Napisano: 15 lip 2015, 8:54

teraz nie ma wniosków przychodzi się ze zdjęciem i w komputerze pracownik wypełnia druk i od razu wysyła. tylko sprawdza dane.
kpa

Napisano: 15 lip 2015, 9:19

myślisz, że w każdej pipidówie?
p..


  
Strona 1 z 3    [ Posty: 22 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x