wyrabiacie dowody osobiste klientom? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 2 z 3    [ Posty: 22 ]

Napisano: 15 lip 2015, 12:34

kpa pisze:teraz nie ma wniosków przychodzi się ze zdjęciem i w komputerze pracownik wypełnia druk i od razu wysyła. tylko sprawdza dane.
Nawet jeśli - to kto odbiera?
Każdy?
Dobra...idę se wyrobić dowód na sąsiada, pożyczka w prowdencie czeka. Na wakacje będzie jak znalazł;)
kolo32


Napisano: 15 lip 2015, 14:17

Ależ oczywiście musi być podpis.
Xmen, bardzo cenne są Twoje uwagi i zasadniczo się z nimi zgadzam, ale... jak można pomóc, to trzeba pomóc, bo później i tak problem trafi do nas.. Pacjent chory, może bez źródła utrzymania, może trzeba orzec mu niepełnosprawność, może nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, może trzeba do ZOL, może do DPS, a bez dowodu ani rusz...
Emilka, jakie przepisy o tym mówią, że wyrabianie dowodów "leży w gestii" pracownika socjalnego, bo może czegoś nie wiem?
Esia

Napisano: 15 lip 2015, 14:43

Dziękuję : ) Oczywiście zgadzam się z koniecznością pomocy tam gdzie jest to możliwe, sedno w takich sytuacjach tkwi jednak właśnie w tym - czy to jeszcze jest możliwe - i czasem chyba po prostu nie jest. Jeśli klient nie nawiązuje logicznego kontaktu (czasem żadnego kontaktu) to równie dobrze mógłbym próbować wytworzyć to wszystko bez niego - i wówczas mamy już do czynienia z czystą fikcją literacką : /
Xman

Napisano: 15 lip 2015, 19:00

Brak dowodu osobistego nie jest przeszkodą ani do ubezpieczenia zdrowotnego, ani do zol, ani dps itp. Najważniejszy jest pesel, ewentualnie potwierdzenie tożsamości przez kogoś. Wszystko się da.
Człowiek nie przestaje istnieć w momencie jak zagubi, zniszczy dowód a nowego nie wyrobi.
A w ogóle to jak załatwić zol czy dps z klientem który wniosku nie sklada i nie wyraża zgody na wszczęcie postępowania w powyższych sprawach?
Tu jest większy problem a nie - brak dowodu.
kolo32

Napisano: 15 lip 2015, 20:46

W sumie pewnie każdy z nas ma lub miał podobne sprawy, gdzie pojawia się kwestia - na ile możemy ingerować w sprawę klienta. Moje wnioski są takie, że jednak są pewne granice i dobra wola nie upoważnia nas do podejmowania wszelkich działań, które z naszego punktu widzenia są "dla dobra klienta". Nie świadczymy pomocy z własnych środków i tym samym podlegamy regułom określonym w ustawie, a ustawodawca nie dał nam prawa do pomocy każdej osobie, której nam się wydaje, że tej pomocy potrzebuje - a jedynie tym osobom, które spełniają określone warunki.
Tak, dowód to szczegół ale właśnie na takich szczegółach można się przejechać - bo jednak dla większości instytucji taki człowiek przestaje istnieć i musi się znaleźć ktoś kto bez dokumentu potwierdzi jego tożsamość - najlepiej socjalny, bo nikt inny się nie odważy (lub nie będzie na tyle głupi).
Temat rzeka - i pewnie nie będzie dwóch takich samych sytuacji ale mam wrażenie, że to my w pomocy społecznej często wykraczamy poza pewne ramy z poczucia "misji" a w innych instytucjach (nawet pomocowych) nikt nie podejmuje takich "wyzwań".
Xman

Napisano: 15 lip 2015, 21:34

Proszę pańswa chcę zwrócić uwagę na następujące kwestie, których proszę nie lekceważyć: I zanim zaczniecie żygać -ja mówi kolega ,proszę spróbować zapoznać się z
1. ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 o ewidencji ludności i dowodach osobistych, Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 listopda 2000 w sprawie wzorów dowódów osobistych oraz trybu postępowania w sprawach wydania dowódów osobistych , ich wymiany, zwrotu,"
>Radzę byście państwo skorzystali z pomocy referatu waszej Gminy - która zajmuje się m.in tym zadaniem. Sądzę iż pomogą Wamw wyjaśnieniu kwestii postępowania w przypadku kiedy mówimy o istnieniu tzw:przeszkody trwałej lub przemijającej ( tu: bezdomny w szpitalu) - po co się szarpiecie?
2. Dowód osobisty wydaje właściwy organ gminy- właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego.W przypadku braku miejsca stałego - wiadomo ostatniego miejsca pobytu. Przypominam że : Osoba bezdomna powinna posiadać dowód osobisty, nawet jesli nie jest nigdzie zameldowana. Posiadanie dowodu jest obowiązkiem
Uwaga:W wypełnieniu formalności , koniecznych przy staraniu się o dowód osobisty, pomagają takie organizacje jak fundacje, stowarzyszenia i Ośrodki Pomocy Społecznej- czyli Wy. jak mówi prawo -w bardzo pilnych sprawach pomocy udziela gmina na terenie które przebywa ta osoba.
3, Przypominam też ,że Urzędy ( tu : cytowany referat ewidencji ludności i dowodów osb.) powinien akceptować pisma organizacji które zajmują się pomocą osobom bezdomnym. Sądzę że jeśli zgłosicie ten fakt, czynności formalno- prawne wezmą na siebie. np. ustanowią sądownie pełnomocnika. To zależy od tego co się im zgłosi- czyli stan pacjenta/ aktualna sytuacja.
No tyle.
Jeśli ktoś nie wytrzyma- można zwymiotować. :!: Ale pamiętaj żygasz wówczas na swoje polskie prawo;)

Dowód osobisty jest jedynym dokumentem, do posiadania którego zobowiązani są wszyscy obywatele RP.

-
Emilka.

Napisano: 15 lip 2015, 22:00

rzadko rzygam* - zazwyczaj jak się upiję...proszę wybaczyć zatem błąd. Nie przyswoiłam tej zupełności.
Emilka.

Napisano: 16 lip 2015, 8:47

wątpię, by kogoś interesowały fizjologiczne aspekty reakcji twojego organizmu na przedawkowanie etoh.
mogłabyś jednak popracować nad znajomością zasad pisowni języka polskiego, by przynajmniej zbliżyć się do poziomu klasy III gimnazjum. stanowisko, które poniekąd zajmujesz do czegoś zobowiązuje...
p..

Napisano: 16 lip 2015, 9:28

Nic nie dzieje się bez przypadek.
Bardzo interesująco skonstruowałeś temat..dodałabym tylko (..) na przykładzie wybranej grupy zawodowej- pracowników socjalnych. Związek i zależności procesu .
Apropos języka polskiego, tak na marginesie .Nigdy nie będę w stanie do perfekcji go opanować - mówi się trudno i żyje się dalej.
Emilka.

Napisano: 16 lip 2015, 9:41

ej, w tej kwestii nie poddawaj się. przecież wszyscy wiedzą, że we wszystkim jesteś, albo będziesz najlepsza. póki co przecież jesteś najlepsza w robieniu błędów ortograficznych! toż to powód do dumy :twisted:
p..



  
Strona 2 z 3    [ Posty: 22 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x