WITAM, CZY MIAŁ KTOŚ PRZYPADEK PRZEPROWADZENIA WYWIADU ŚRODOWISKOWEGO Z POWODU PODEJRZENIA PRACY ZA GRANICĄ? WNIOSKODAWCZYNI POINFORMOWAŁA TELEFONICZNIE, ŻE POTRZEBUJE ZAŚWIADCZENIE O POBIERANIU ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO PONIEWAŻ CHCĄ Z MĘŻEM STARAĆ SIĘ O ŚWIADCZENIA W NIEMCZECH. W TYM MOMENCIE WSTRZYMALIŚMY WYPŁATĘ ŚWIADCZENIA. OTRZYMAŁA TABELKĘ DO WYPEŁNIENIA W CELU USTALENIA KOORDYNACJI, WYPEŁNIŁA TABELKĘ ALE NIE NAPISAŁA INFORMACJI O SYTUACJI ZAWODOWEJ MĘŻA. DODATKOWO POPROSIŁA O WYJAŚNIENIE, DLACZEGO JEJ ŚWIADCZENIA ZOSTAŁY WSTRZYMANE. NA ZAWIADOMIENIA W CELU WYJAŚNIENIA SPRAWY NIE ODPOWIADA. KONTAKTOWAŁAM SIĘ Z REGIONALNYM OŚRODKIEM POLITYKI SPOŁECZNEJ I OTRZYMAŁAM INFORMACJĘ, ŻE POWINNIŚMY PRZEPROWADZIĆ WYWIAD ŚRODOWISKOWY. NA JAKIEJ PODSTAWIE PRZEPROWADZIĆ TEN WYWIAD? CZY MOŻEMY GO PRZEPROWADZAĆ TYLKO W PRZYPADKU MARNOTRAWIENIA?
Jaka była podstawa prawna wstrzymania? Mazowiecki UW np zwracał nam uwagę ze wstrzymanie możne nastąpić jedynie na wyraźna prośbę wnioskodawcy, jeśli wnioskodawca chce otrzymywać świadczenia mimo koordynacji to jego odpowiedzialność i nie mamy podstawy wstrzymać, powinniśmy jedynie pouczyć ze mogą to być świadczenia nienależnie pobrane, jesli bedzie tam zagraniczna własciwośc do wypłat. .
Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2407 ze zm.) wypłata świadczenia wychowawczego podlega wstrzymaniu, jeżeli osoba otrzymująca to świadczenie odmówiła udzielenia lub nie udzieliła w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, w tym uniemożliwiła przeprowadzenie wywiadu, o którym mowa w art. 15 ust. 1, lub nie udzieliła podczas tego wywiadu wyjaśnień co do okoliczności objętych wywiadem.
Brak podstaw do wstrzymania wypłaty na prośbę strony
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare