"Na podstawie art. 2 pkt 11, art. 4, art. 5, art. 13, art. 18, art. 27 ust. 3 art. 28 ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195) oraz Rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz. U. z 2016 r. poz. 214) w zw. z art. 104 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm.)"
podstawa prawna ze szkolenia
Uzasadnienie:
W dniu złożył/a w tutejszym organie wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci.
Z treści złożonego wniosku wynika, że wnioskuje o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko oraz na kolejne dzieci w wieku poniżej 18 roku życia, co oznacza, iż organ właściwy ma obowiązek weryfikować, czy w odniesieniu do rodziny osoby ubiegającej się o świadczenie spełnione zostało kryterium dochodowe. spełnienie kryterium dochodowego jest warunkiem koniecznym do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.
Zgodnie z art. 5 ust. 3 u.p.p.w.d. świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł miesięcznie.
Z akt sprawy wynika, iż rodzina wnioskodawcy składa się z osób :
Dochód rodziny wnioskodawcy w roku 2014 wyniósł , co w przeliczeniu na osobę w rodzinie daje miesięczną kwotę .
Z uwagi na fakt, iż kwota nie przekracza kryterium dochodowego ustanowionego w art. 5 ust. 3 u.p.p.w.d. a dzieci na które ubiega się o świadczenie nie ukończyły 18 roku życia, orzeczono o przyznaniu prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci w łącznej kwocie
miesięcznie.
Na mocy art. 27 ust. 3 u.p.p.w.d. decyzje przyznające świadczenie wychowawcze są natychmiast wykonalne.