wzór wniosku dla opiekuna - proszę o uwagi - Świadczenia rodzinne

  
Strona 3 z 4    [ Posty: 33 ]

Napisano: 25 kwie 2014, 14:27

ale jak czytam co tu wypisujecie to widzę że bardzo sobie komplikujecie prace przecież nie ma określonego wzoru wnioski to klient ma sie do nas zgłosić i złozyc wniosek o wypłatę ZDO i może to zrobic na zwykłej kartce papieru i napisze jedno zdanie lub dwa i co nie przyjmniecie tego wniosku? odeślecie go do domu albo każecie mu składać dwa wnioski dobrze jak będzie grzeczny i cierpliwy i was wysłucha bo myslę ze oni juz dosyc czasu czekają na wyrównanie a tu jeszcze mają się zdeżyc z taka biurokracją
carina


Napisano: 25 kwie 2014, 14:35

carina pisze:ale jak czytam co tu wypisujecie to widzę że bardzo sobie komplikujecie prace przecież nie ma określonego wzoru wnioski to klient ma sie do nas zgłosić i złozyc wniosek o wypłatę ZDO i może to zrobic na zwykłej kartce papieru i napisze jedno zdanie lub dwa i co nie przyjmniecie tego wniosku? odeślecie go do domu albo każecie mu składać dwa wnioski dobrze jak będzie grzeczny i cierpliwy i was wysłucha bo myslę ze oni juz dosyc czasu czekają na wyrównanie a tu jeszcze mają się zdeżyc z taka biurokracją
jeden normalny, sensowny komentarz
Kati@

Napisano: 25 kwie 2014, 14:55

wniosek przyjmiemy, ale wezwiemy takie delikwenta o to wszystko co chcemy we wniosku umieścić bo inaczej pozostanie on bez rozpatrzenia!!
@@@

Napisano: 25 kwie 2014, 15:00

@@@ pisze:wniosek przyjmiemy, ale wezwiemy takie delikwenta o to wszystko co chcemy we wniosku umieścić bo inaczej pozostanie on bez rozpatrzenia!!
Art. 5.
3. Ustalając prawo do zasiłku dla opiekuna, organ, o którym mowa w ust. 1, może odebrać oświadczenie o spełnianiu warunków do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r., odpowiednio za okresy, o których mowa w art. 2 ust. 2 pkt 1, lub w dniu składania wniosku.

4. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Kati@

Napisano: 25 kwie 2014, 15:25

lunie ten zapis - niestety nie ogranicza on biurokracji tylko powoduje ze Zainteresowany musi sie wykazać i opisac kilka rzeczy. Nasi klienci niestety sa gotowi wszystko napisac zeby dostac kase. a naszym zadaniem jest nie to zeby im jej nie dac tylko nie dopuścić zeby musieli oddawać coś czego nie powinni dostać. Diabeł tkwi w szczegółach i każdy przypadek jest inny i niestety wymaga drobiazgowego wyjaśnienia.
@@@

Napisano: 25 kwie 2014, 15:27

nie delikwent bo to nie skazany tylko osoba jest poszkodowana i to przez własne Państwo (kto wie czy tą ustawą jeszcze bardziej ale to znów oceni TK)
ada3

Napisano: 27 kwie 2014, 16:23

podbijam na jutro :P
olasia

Napisano: 28 kwie 2014, 8:25

a co powiecie na taki wniosek?






Nazwa i adres organu właściwego
WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU DLA OPIEKUNÓW


Dane osoby ubiegającej się:
Imię Nazwisko
Numer PESEL*
Obywatelstwo Data urodzenia
Miejsce zamieszkania: numer domu/ numer mieszkania
Kod pocztowy, Poczta

……-…….. telefon



Wnoszę o przyznanie prawa do zasiłku dla opiekunów w związku z opieką nad:

…………………………………………………………………………………………….
(Imię i nazwisko)



Data urodzenia: …………………………. Numer PESEL:………………………………

Obywatelstwo:…………………………………………………………………………….

Miejsce zamieszkania:……………………………………………………………………..

Telefon:……………………………………………….……………………………………


* W przypadku, gdy nie nadano numeru PESEL należy podać numer dokumentu potwierdzającego tożsamość


Oświadczam, że:
- powyższe dane są prawdziwe
- zapoznałem się z warunkami uprawniającymi do zasiłku dla opiekunów
- nie legitymuję się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności(dotyczy innych osób niż rodzice osoby niepełnosprawnej wymagającej opieki)
- nie mam ustalonego prawa do renty, emerytury, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego zasiłku kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- nie mam ustalonego prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego, zasiłku dla opiekuna
-osoba wymagająca opieki:
a) nie pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) nie została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i nie korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, w wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej,
- osoba w rodzinie nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury w związku z opieką nad dzieckiem,
- osoba w rodzinie nie ma ustalonego prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego , zasiłku dla opiekunów na osobę w rodzinie lub poza rodziną
- nie jestem zatrudniony ani nie wykonuję innej pracy zarobkowej (art. 3 pkt 22 ustawy o świadczeniach rodzinnych)
-na osobę wymagającą opieki członek rodziny nie jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.


Jestem zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy: TAK NIE

Prowadzę gospodarstwo rolne: TAK NIE ¹)

¹) niepotrzebne skreślić


W przypadku zmian mających wpływ na prawo do zasiłku dla opiekunów, w szczególności zaistnienia okoliczności wymienionych powyżej, osoba ubiegająca się jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o tych zmianach podmiot realizujący świadczenia rodzinne.

Niepoinformowanie organu właściwego prowadzącego postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych o zmianach, o których mowa powyżej może skutkować powstaniem nienależnie pobranych świadczeń, a w konsekwencji – koniecznością ich zwrotu


………………………………….
(data, podpis osoby ubiegającej się)
Do wniosku dołączam następujące dokumenty:
1………………………………………………..
2………………………………………………..
3………………………………………………..
4………………………………………………..

Oświadczam, że jestem świadomy/świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

……………………………………. ………………………………..
(miejscowość, data) (podpis członka rodziny składającego oświadczenie)

Pouczenie
Zasiłek dla opiekuna przysługuje osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw( Dz. U. poz. 1548 oraz z 2013r. poz. 1557) z dniem 1 lipca 2013r.
Zasiłek dla opiekuna przysługuje:
1) Za okresy od dnia 1 lipca 2013r. do dnia poprzedzającego wejścia w życie ustawy, w których osoba spełniła warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r.
2) Od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli osoba spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r.
3) Zasiłek dla opiekuna za okresy, za okresy o których mowa w ust.2 pkt 1, przysługuje wraz z odsetkami ustalonymi w wysokości odsetek ustawowych, określonej przepisami prawa cywilnego.
4) Odsetki, o których mowa w ust. 3, przysługują do dnia wejścia w życie ustawy.
5) Zasiłek dla opiekuna nie przysługuje za okresy, w których:
- osobie ubiegającej się o zasiłek dla opiekuna zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego lub
- na osobę wymagającą opieki innej osobie zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego
6) Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do zasiłku dla opiekuna w okresie od 1 lipca 2013r. do dnia złożenia wniosku o ustalenie zasiłku dla opiekuna.

W przypadku, gdy o zasiłek dla opiekuna ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników lub domownicy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników(Dz.U.z 2013r. poz. 1403,1623 i 1650) świadczenie to przysługuje odpowiednio:
1. rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
2. małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.
Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, o którym mowa w ust. 1, potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści : „ Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r. przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. – Kodeks Rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych( Dz.U. z 2006r. Nr139, poz. 992 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje także osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu, albo gdy ta osoba nie jest w stanie sprawować opieki, o której mowa powyżej (art.. 17 ust.1a ustawy).

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r. przysługuje:
1) obywatelom polskim,
2) cudzoziemcom:
a) do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego
b) jeżeli wynika to z wiążących Rzeczypospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym
c) przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2011r. Nr 264, poz.1573), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy , w którym otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej(art. 1 ustawy)

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę:
a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
b) ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014r.o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
c) jest zatrudniona lub wykonuje inną pracę zarobkową
2) osoba wymagają opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę , w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej ;
3) osoba w rodzinie na ustalone prawo do wcześniejszej emerytury w związku z opieką nad dzieckiem;
4) członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;
5) na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub prawo do zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

Oświadczam, iż zapoznałam/zapoznałem się z powyższym pouczeniem.


…………………………………... ………………………………………
(miejscowość, data) (podpis osoby składającej oświadczenie)
pixi

Napisano: 28 kwie 2014, 8:31

a po co w tym wniosku w pouczeniu zapisy do świadczenia pielęgnacyjnego?
nowa2

Napisano: 28 kwie 2014, 8:36

bo zgodnie z art.2 ust 2 pkt 2 ZDO przysługuje osobie która spełnia warunki do SP określone w ustawie o ś r w brzmieniu obowiązującym z 31-12-2012r
pixi



  
Strona 3 z 4    [ Posty: 33 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x