Zakład opiekuńczo-leczniczy

Wybrane tematy:
Deputat węglowy zaświadczenie o dochodach Emerytura w marcu Potrącenie nadpłaty świadczenia uzupełniającego proszę sprawdzcie Śmierć zarządcy co dalej?
ODPOWIEDZ
GOPS_1234
Starszy referent
Posty: 540
Rejestracja: 05 mar 2019, 13:12
Zajmuję się: DM, DE, ST, Dodatki grzewcze...
Kontakt:

Zakład opiekuńczo-leczniczy

Post autor: GOPS_1234 »

Pani x ma przyznany dodatek do października. Końcem maja trafiła do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Na utrzymanie w ZOL-u idzie cała emerytura tej Pani, dodatkowo rodzina dokłada się do jej utrzymania.
Czy w tym przypadku wstrzymać wypłatę dodatku mieszkaniowego ze względu na umieszczenie w ZOL-u?
W sumie ona ponosi za to koszty więc nie jest to instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie. Bardziej się zastanawiam czy w tym przypadku jest spełniony warunek zamieszkiwania w lokalu? Na dzień składania wniosku był spełniony warunek zamieszkiwania, teraz już nie tam nie mieszka z tym, że na ten moment będzie tam przez pół roku a później się okaże co dalej. Kolejnego wniosku nie może złożyć jak będzie w ZOL-u ale co zrobić z tą aktualna decyzją?
Przyjąć od syna jego podanie z informacją, że mama trafiła do ZOL-u i wstrzymać decyzję? Z tym, że on nie jest strona postępowania to wszcząć postępowanie napisać pismo do matki nie odbierze jego i wtedy dopiero wstrzymać decyzję? Matka się już nie jest w stanie podpisywać wymaga opieki 24h na dobę.
lusia&lusia
Starszy referent
Posty: 513
Rejestracja: 27 sty 2017, 20:26
Zajmuję się: Dodatki mieszkaniowe i energetyczne, dodatek osłonowy, węglowy itp.
Kontakt:

Re: Zakład opiekuńczo-leczniczy

Post autor: lusia&lusia »

lusia&lusia
Starszy referent
Posty: 513
Rejestracja: 27 sty 2017, 20:26
Zajmuję się: Dodatki mieszkaniowe i energetyczne, dodatek osłonowy, węglowy itp.
Kontakt:

Re: Zakład opiekuńczo-leczniczy

Post autor: lusia&lusia »

Gotowe
Czy osoba przebywająca w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy?
Nr:QA 2138343Data zadania pytania:08.12.2022Data odpowiedzi:19.12.2022
Pokaż więcej
Czy osoba przebywająca w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, w sytuacji gdy:

1. pobyt jest tymczasowy i ponosi za niego częściową odpłatność,

2. jest pewne, że będzie przebywać w ZOL na czas nieokreślony ze względu na pogarszający się stan zdrowia i ponosi częściową odpłatność.

Odpowiedź
Osoba przebywająca w ZOL, która wnosi odpłatność za pobyt w placówce, może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy niezależnie od tego, czy przebywa w tej placówce tymczasowo czy długoterminowo.

Uzasadnienie
Treść art. 6 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm.) – dalej k.p.a., zobowiązuje organy administracji publicznej do działania na podstawie przepisów prawa. Oznacza to, iż organ realizujący zadania z zakresu ustawy z 21.06.2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2021 ze zm.) - dalej u.d.m., ma obowiązek wydać rozstrzygnięcie zgodnie ze stanem faktycznym i prawnym, obowiązującym w dacie wydania.

W myśl art. 2 ust. 3 u.d.m., dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom przebywającym w:

1) domu pomocy społecznej,

2) młodzieżowym ośrodku wychowawczym,

3) schronisku dla nieletnich,

4) zakładzie poprawczym,

5) zakładzie karnym,

6) szkole, w tym w szkole wojskowej

- jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie. Przywołany przepis określa zamknięty katalog instytucji, w których bezpłatny całodobowy pobyt wyklucza prawo do dodatku mieszkaniowego. Nie występuje w nim zakład opiekuńczo-leczniczy.

W uzasadnieniu do wprowadzenia omawianej regulacji u.d.m., (druk sejmowy Sejmu RP IX kadencji nr 534) wskazano, że „art. 11 pkt 3 projektu ustawy - niezaliczanie do członków gospodarstwa domowego osób przebywających w instytucji zapewniającej pełne całodobowe utrzymanie jest uzasadnione z uwagi na fakt, że osoby te nie zamieszkują w lokalu mieszkalnym, a ich bieżące koszty utrzymania pokrywane są przez instytucje, w których przebywają. W myśl dodanego przepisu art. 2 ust. 2a ustawy o dodatkach mieszkaniowych, instytucja zapewniająca pełne całodobowe utrzymanie oznacza dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, zakład karny, szkołę, w tym szkołę wojskową, jeżeli instytucje te zapewniają pełne całodobowe utrzymanie. Przedmiotowe wyłączenie nie będzie dotyczyło sytuacji, gdy dana osoba lub jej rodzina pokrywa w całości lub części koszty pobytu w danej placówce, gdyż w świetle powyższego, placówka ta nie jest instytucją zapewniającą pełne całodobowe utrzymanie. Nie wyłącza to tym samym możliwości przyznania dodatku mieszkaniowego w takim przypadku.”

Reasumując, osoba przebywająca w ZOL, która wnosi odpłatność za pobyt w placówce, może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy niezależnie od tego, czy przebywa w tej placówce tymczasowo czy długoterminowo. Jednocześnie trzeba pamiętać, że prawo do dodatku mieszkaniowego zależy od łącznego spełniania poniższych przesłanek:

- posiadania tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego (art. 2 u.d.m.),

- wysokości dochodów poniżej kryterium dochodowego (art. 3 u.d.m.),

- stałego zamieszkiwania i gospodarowania w lokalu, którego dotyczy wniosek o dodatek mieszkaniowy (art. 4 u.d.m.),

- normatywnej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego (art. 5 u.d.m.),

- oraz poniesienia wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego wymienionych w art. 6 ust. 3-6 u.d.m., oraz wydatków stanowiących podstawę obliczania ryczałtu na zakup opału (art. 6 ust. 4 pkt 7 u.d.m.).
:-)
VIP
Posty: 3760
Rejestracja: 20 mar 2017, 12:49
Zajmuję się: DM, DE
Kontakt:

Re: Zakład opiekuńczo-leczniczy

Post autor: :-) »

"....W niniejszej sytuacji osoba została umieszczona w DPS po przyznaniu jej w drodze decyzji administracyjnej dodatku mieszkaniowego i ponosi odpłatność za pobyt w tej placówce. Sam pobyt w DPS nie pozbawia jej prawa do dodatku mieszkaniowego, ponieważ ponosi ona koszty swojego utrzymania w tej instytucji i dlatego organ nie powinien "automatycznie" uchylać decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy, dopóki nie przeprowadzi postępowania wyjaśniającego. Celem tego postępowania powinno być ustalenie, czy osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy na okres od marca 2024 r. do sierpnia 2024 r. przebywająca od 10 maja 2024 r. w DPS ponosi opłaty związane z utrzymaniem lokalu mieszkalnego w okresie obowiązywania decyzji przyznającej ww. świadczenie. Dopiero na podstawie dokonanych ustaleń będzie można podjąć wiążące rozstrzygnięcie o uchyleniu lub nieuchyleniu decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy, a jeżeli tak to z jakim skutkiem (od kiedy)...."
to z komentarza w lex...może się przyda
:-)
VIP
Posty: 3760
Rejestracja: 20 mar 2017, 12:49
Zajmuję się: DM, DE
Kontakt:

Re: Zakład opiekuńczo-leczniczy

Post autor: :-) »

:-) pisze: 02 cze 2025, 15:34 "....W niniejszej sytuacji osoba została umieszczona w DPS po przyznaniu jej w drodze decyzji administracyjnej dodatku mieszkaniowego i ponosi odpłatność za pobyt w tej placówce. Sam pobyt w DPS nie pozbawia jej prawa do dodatku mieszkaniowego, ponieważ ponosi ona koszty swojego utrzymania w tej instytucji i dlatego organ nie powinien "automatycznie" uchylać decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy, dopóki nie przeprowadzi postępowania wyjaśniającego. Celem tego postępowania powinno być ustalenie, czy osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy na okres od marca 2024 r. do sierpnia 2024 r. przebywająca od 10 maja 2024 r. w DPS ponosi opłaty związane z utrzymaniem lokalu mieszkalnego w okresie obowiązywania decyzji przyznającej ww. świadczenie. Dopiero na podstawie dokonanych ustaleń będzie można podjąć wiążące rozstrzygnięcie o uchyleniu lub nieuchyleniu decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy, a jeżeli tak to z jakim skutkiem (od kiedy)...."
to z komentarza w lex...może się przyda
Załączniki
ZOL.docx
(14.31 KiB) Pobrany 22 razy
ODPOWIEDZ