Zaległe Alimenty FA pozbawienie tytułu wykonawczego - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 13 ]

Napisano: 31 gru 2020, 15:48

W związku z tym, że Decyzja przyznająca świadczenie z funduszu alimentacyjnego nie jest tytułem wykonawczym może podlegać egzekucji sądowej jedynie w obrębie innego sądowego tytułu wykonawczego na podstawie przepisów szczególnych. Procedura ta jest wprowadzona by umożliwić przyłączenie do egzekucji kolejnego wierzyciela działającego w ramach istniejącego zobowiązania ujętego w sądowym tytule wykonawczym, a jednocześnie uniemożliwić wielokrotne dochodzenie na drodze egzekucji sądowej tego samego świadczenia.
Reguluje to Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów cyt
Art. 27 pkt 3. Należności przypadające od dłużnika alimentacyjnego z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego podlegają ściągnięciu wraz z odsetkami w drodze egzekucji sądowej na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń alimentacyjnych, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.
pkt 3a.
Jeżeli jest prowadzone postępowanie egzekucyjne w celu zaspokojenia roszczeń osoby uprawnionej z tytułu alimentów, organ właściwy wierzyciela, który wypłacał świadczenia z funduszu alimentacyjnego, będący wierzycielem należności, o których mowa w ust. 3, przyłącza się do tego postępowania. Organ, który przyłącza się do postępowania egzekucyjnego, ma te same prawa co wierzyciel uprawniony z tytułu alimentów.

Cytowany powyżej art. 797 kpc jednoznacznie wskazuje, że musi być do wniosku załączony tytuł wykonawczy, nie ma zaś możliwości złożenia wniosku o prowadzenie egzekucji na podstawie tytułu egzekucyjnego podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji sadowej.
Problemem jest to, że art. 797 kpc jest powszechnie ignorowany w postępowaniach dotyczących funduszu alimentacyjnego podczas stosowania przepisów ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
art. 27 pkt 8 cyt „Do wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, o którym mowa w ust. 3, lub o przyłączenie się do postępowania egzekucyjnego, o którym mowa w ust. 3a, organ właściwy wierzyciela, o którym mowa w ust. 3a, dołącza:
1)ostateczną decyzję przyznającą świadczenia z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej;
2)informacje o rozpoczęciu realizacji decyzji, o której mowa w pkt 1, i terminie wypłat świadczeń z funduszu alimentacyjnego w poszczególnych miesiącach określonych w decyzji.”
Annaku
Praktykant
Posty: 25
Od: 19 gru 2020, 15:24
Zajmuję się: FA


Napisano: 31 gru 2020, 15:55

Wskazany przepis Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie oznacza, że nie ma tu jednocześnie obowiązku obligatoryjnego zastosowania art. 797 pkc - wręcz przeciwnie nieodzownym jest jego stosowanie. I tu o ile egzekucja jest w toku nie ma konieczności załączania tytułu wykonawczego – gdyż jest on w aktach egzekucyjnych, zaś w przypadku wszczęcia egzekucji jest on obligatoryjnym. W związku z trybem szczególnym wniosek o przyłączenie się do egzekucji składany przez organ właściwy wierzyciela jak i sam wniosek o egzekucję musi być uzupełnionym o wskazane w art. 27 pkt 8 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów dokumenty (istota trybu szczególnego). Jednoznacznym jest tu również to, że Decyzja administracyjna przyznająca świadczenia z funduszu alimentacyjnego może tylko funkcjonować w obrębie istniejącego sądowego tytułu wykonawczego choćby ze względu na definicje osoby uprawnionej, organu właściwego wierzyciela czy też dłużnika alimentacyjnego (gdzie każda z definicji wymaga istnienia sądowego tytułu wykonawczego) co wynika choćby z art. 27 pkt 1 ustawy w brzmieniu cyt „ Dłużnik alimentacyjny jest obowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.”
Artykuł 27 ustawy w związku z art. 777 kpc pkt 3 umożliwia występowania organu właściwego wierzyciela obok wierzyciela i na jego prawach w egzekucji sadowej prowadzonej w obrębie i na podstawie sądowego tytułu wykonawczego.
W związku z całkowitym wygaśnięciem sądowego tytułu wykonawczego na mocy Wyroku Sądu Rejonowego wydanego w oparciu o art. 840 §1 pkt 2 kpc nastąpiło pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności – a tym samym okresu za jaki na mocy decyzji administracyjnej organ właściwy wierzyciela może dochodzić zwrotu wypłaconych świadczeń od dłużnika alimentacyjnego jedynie do okresu w jakim pozostaje w mocy klauzula wykonalności sądowego tytułu do alimentów, co nastąpiło z chwila ogłoszenia wyroku (natychmiast wykonalnego). Dalsze konsekwencje nastąpiły z chwilą Umorzenia egzekucji w 2018 r., gdzie z mocy prawa zostały uchylone Zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji o które były oparte wszystkie Decyzje przyznające świadczenia z funduszu alimentacyjnego w tej sprawie.

To chyba wystarczy by wydać NP?
Wszcząć postępowanie w sprawie nieważności decyzji?
Annaku
Praktykant
Posty: 25
Od: 19 gru 2020, 15:24
Zajmuję się: FA

Napisano: 06 sty 2021, 17:19

Nikt nie jest wstanie mi podpowiedzieć,czy dobrze to interpretuje?
Annaku
Praktykant
Posty: 25
Od: 19 gru 2020, 15:24
Zajmuję się: FA



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 13 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x