W związku z tym, że Decyzja przyznająca świadczenie z funduszu alimentacyjnego nie jest tytułem wykonawczym może podlegać egzekucji sądowej jedynie w obrębie innego sądowego tytułu wykonawczego na podstawie przepisów szczególnych. Procedura ta jest wprowadzona by umożliwić przyłączenie do egzekucji kolejnego wierzyciela działającego w ramach istniejącego zobowiązania ujętego w sądowym tytule wykonawczym, a jednocześnie uniemożliwić wielokrotne dochodzenie na drodze egzekucji sądowej tego samego świadczenia.
Reguluje to Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów cyt
Art. 27 pkt 3. Należności przypadające od dłużnika alimentacyjnego z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego podlegają ściągnięciu wraz z odsetkami w drodze egzekucji sądowej na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń alimentacyjnych, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.
pkt 3a.
Jeżeli jest prowadzone postępowanie egzekucyjne w celu zaspokojenia roszczeń osoby uprawnionej z tytułu alimentów, organ właściwy wierzyciela, który wypłacał świadczenia z funduszu alimentacyjnego, będący wierzycielem należności, o których mowa w ust. 3, przyłącza się do tego postępowania. Organ, który przyłącza się do postępowania egzekucyjnego, ma te same prawa co wierzyciel uprawniony z tytułu alimentów.
Cytowany powyżej art. 797 kpc jednoznacznie wskazuje, że musi być do wniosku załączony tytuł wykonawczy, nie ma zaś możliwości złożenia wniosku o prowadzenie egzekucji na podstawie tytułu egzekucyjnego podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji sadowej.
Problemem jest to, że art. 797 kpc jest powszechnie ignorowany w postępowaniach dotyczących funduszu alimentacyjnego podczas stosowania przepisów ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
art. 27 pkt 8 cyt „Do wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, o którym mowa w ust. 3, lub o przyłączenie się do postępowania egzekucyjnego, o którym mowa w ust. 3a, organ właściwy wierzyciela, o którym mowa w ust. 3a, dołącza:
1)ostateczną decyzję przyznającą świadczenia z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej;
2)informacje o rozpoczęciu realizacji decyzji, o której mowa w pkt 1, i terminie wypłat świadczeń z funduszu alimentacyjnego w poszczególnych miesiącach określonych w decyzji.”