Witam. Klient pobiera zasiłek stały z tytułu niepełnosprawności. Okazało się, że w/w od 14 marca 2019 r. przebywa w areszcie śledczym (został tymczasowo aresztowany). Czy w takim przypadku zasiłek stały jest podzielny? Na jaki artykuł się powołać?
Zasiłek stały jest podzielny i powinien zostać zawieszony od dnia aresztowania: "(...)wypłacie świadczenia za pełny miesiąc stoi na przeszkodzie zapis art. 13 ust. 2 zd. 2 ustawy "za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń"(...) (Tak: Wyrok WSA Warszawa, I SA/Wa 1350/06 z dnia 17.10.2006 r.)
"(...)Kategoryczne brzmienie art. 13 ust. 2 ustawy nie wyłącza obowiązku zawieszenia prawa do świadczeń od dnia tymczasowego aresztowania nawet w sytuacji upływu okresu zasiłkowego przed datą wydania decyzji." (Tak:Wyrok WSA Opole, II SA/Op 223/09 z dnia 09.09.2009 r.)
Art. 13 ust. 2. Ustawy o pomocy społecznej: Osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń.
Art. 106 ust. 3. Świadczenia pieniężne z pomocy społecznej przyznaje się i wypłaca za okres miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją, z zastrzeżeniem ust.7–11. W przypadku gdy uprawnienie do świadczenia nie obejmuje pełnego miesiąca, świadczenie przyznaje się za niepełny miesiąc, a kwotę świadczenia ustala się, dzieląc pełne kwoty przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni objętych świadczeniem