Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podarkowa na zasadzie art. 2 & 1 i 2 stosuje się m.in. do 1) podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz bodżetów jednostek samorzadu terytorialnego............. Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, przepisy działu III stosuje się również do opłat oraz niepodatkowych nalezności budżetu państwa, do których ustalenia lub określenia uprawnione są inne niż wymienione w & 1 pkt 1 organy. - czyli my
Elmer jaki KC? Rzecz idzie o należności publiczno prawne których sprawy reguluje Ustawa o finansach publicznych, Kodeks postępowania administracyjnego, ordynacja podatkowa i odrębna ustawa o FA, która nie reguluje sprawy przedawnień.
KC reguluje stosunki cywilno prawne. W tym przypadku to będzie dłużnik - osoba uprawniona.
Należność OWW z tyt. zwrotu powstaje na podstawie ustawy o FA.
Jest to należność o charakterze publiczno prawnym i przepisy KC nie mają tutaj zastosowania.
babo a czy do ciebie dociera, że dłużni ma płacić alimenty?
A czy do ciebie dociera, że świadczenie z FA jest świadczeniem alimentacyjnym i jako świadczenie alimentacyjne nie ulega przedawnieniu (przy założeniu podjęcia kroków egzekucyjnych)?
Nie widzisz całości sprawy. Należności dłużnika nie zaczynają się od momentu wystawienia decyzji z FA ale od momentu zasądzenia alimentów. To jest ciągłość a nie nowe należności.