Znalezione na lexie Pytanie
Osoba pobierająca świadczenia wychowawcze i rodzinne marnotrawi środki - przeznacza je na alkohol. Należy zatem zmienić świadczenie pieniężne na rzeczowe.
Czy w takim przypadku konieczne są zmiany decyzji przyznające przedmiotowe świadczenia?
Czy wystarczy informacja wysłana do strony marnotrawiącej świadczenia, że od danego miesiąca świadczenia będą wypłacane w formie rzeczowej?
W przypadku wydania decyzji zmieniających i odwołania się strony od tych decyzji, czy można wstrzymać wypłatę świadczeń?
Ponadto w urzędzie świadczenia rodzinne i wychowawcze realizuje komórka urzędu, a mając na uwadze sytuację rodzinną ośrodek chce, aby to asystent rodziny (pracownik GOPS), który najlepiej zna sytuację oraz potrzeby dziecka pobierał środki w kasie i dokonywał zakupów (obuwie, odzież, przybory szkolne dla 13-latka), a następnie rozliczał się z nich za pomocą faktur, rachunków.
Czy w związku z powyższym należy wydać asystentowi upoważnienie wójta do realizacji formy rzeczowych decyzji, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej?
Jak zmienić świadczenie pieniężne na rzeczowe? Odpowiedź
Gdy organ w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości ustali fakt marnotrawienia przez stronę przyznanego świadczenia wychowawczego lub wydatkowania przedmiotowego świadczenia niezgodnie z przeznaczeniem, jest obowiązany powołując się naart. 9 ustawy z 11.02.2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci - dalej u.p.p.w.d. zmienić formę realizacji tego świadczenia wydając, decyzję zmieniającą decyzję o przyznaniu świadczenia wychowawczego w formie pieniężnej w ten sposób, że wypłacane świadczenie będzie przekazywane w formie rzeczowej. Wskazana zasada nie odnosi się do świadczeń rodzinnych. Organ może nadać ww. decyzji rygor natychmiastowej wykonalności i od razu realizować formę rzeczową świadczenia. W ocenie autora nie ma podstaw prawnych, aby asystent rodziny dokonywał opisanej w pytaniu dyspozycji na podstawie wydanej decyzji administracyjnej.
Organ wstrzymuje wypłatę świadczeń rodzinnych, jeżeli osoba, o której mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych - dalej u.ś.r., odmówiła udzielenia lub nie udzieliła, w wyznaczonym terminie, wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych. Natomiast kwestie wypłacania świadczenia wychowawczego w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług reguluje art. 9 u.p.p.w.d. stosownie do treści którego w przypadku gdy osoba, o której mowa w art. 4 ust. 2 (tj. matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka) marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług. Zmiana formy realizacji świadczenia wychowawczego z formy pieniężnej na rzeczową, może mieć miejsce tylko w przypadku gdy zostanie stwierdzone marnotrawienie wypłacanego świadczenia lub wydatkowanie niezgodnie z celem. Gdy organ w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości ustali fakt marnotrawienia przez stronę przyznanego świadczenia lub wydatkowania jego niezgodnie z przeznaczeniem winien powołując się na zapis art. 9 u.p.p.w.d. zmienić formę realizacji tego świadczenia wydając, decyzję zmieniającą decyzję o przyznaniu świadczenia wychowawczego w formie pieniężnej w ten sposób, że wypłacane świadczenie będzie przekazywane w formie rzeczowej. Organ nie może bez przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego (wywiadu środowiskowego) i wydania decyzji zmieniającej zmienić formy realizacji świadczenia wychowawczego.
Gdy już dojdzie do zmiany na formę rzeczową jak praktycznie to wygląda tzn. czy osoba ma się okazywać fakturami z zakupionych rzeczy czy opłacania usług ?
ops-ops12 pisze:Gdy już dojdzie do zmiany na formę rzeczową jak praktycznie to wygląda tzn. czy osoba ma się okazywać fakturami z zakupionych rzeczy czy opłacania usług ?
to zależy jak u was to rozwiążecie, ale twoje rozwiązanie jest do kitu.
U mnie albo kasę otrzymuje asystent rodziny, albo kasa idzie przelewem do wybranego sklepu
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare