zwolnienie z odpłatności

Wybrane tematy:
odpłatność za DPS - żyjące dzieci i wnuki Odpłatność za DPS sposób nalicznia świadczenie ratownicze- mieszkaniec DPS Ustalenie odpłatności DPS - stare zasady Decyzja OPS mam płacić a z czego mam żyć Wywiady alimentacyjne u dzieci
ODPOWIEDZ
bea2
Stażysta
Posty: 153
Rejestracja: 08 sie 2018, 12:21
Zajmuję się: PS
Kontakt:

zwolnienie z odpłatności

Post autor: bea2 »

Witam. Sko zaleciło przesłuchanie świadków - odnośnie ustalenia czy istnieją przesłanki do zwolnienia z odpłatności. Czy ktoś robił cos takiego. Pomocy
hek
Starszy referent
Posty: 602
Rejestracja: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS
Kontakt:

Re: zwolnienie z odpłatności

Post autor: hek »

W myśl art. 77 § 1 k.p.a., organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy.
Organy administracji obowiązuje zasada pisemności postępowania wyrażona w art. 14 k.p.a. W art. 67 § 1 k.p.a. ustawodawca zdecydował, że organ administracji publicznej sporządza zwięzły protokół z każdej czynności postępowania, mającej istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że czynność została w inny sposób utrwalona na piśmie.

W art. 67 § 2 pkt 2, pkt 3 k.p.a. doprecyzowano, że w szczególności sporządza się protokół przesłuchania strony, świadka i biegłego; oględzin i ekspertyz dokonywanych przy udziale przedstawiciela organu administracji publicznej.

W oparciu o art. 50 § 1 k.p.a., organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

Treść wezwania powinna spełniać wymagania określone w art. 54 § 1 k.p.a., czyli należy w nim wskazać m.in. w jakiej sprawie oraz w jakim charakterze i w jakim celu zostaje wezwany (art. 54 § 1 pkt 3 k.p.a.); czy wezwany powinien się stawić osobiście lub przez pełnomocnika, czy też może złożyć wyjaśnienie lub zeznanie na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego (art. 54 § 1 pkt 4 k.p.a.) oraz skutki prawne niezastosowania się do wezwania (art. 54 § 1 pkt 6 k.p.a.)
bea2
Stażysta
Posty: 153
Rejestracja: 08 sie 2018, 12:21
Zajmuję się: PS
Kontakt:

Re: zwolnienie z odpłatności

Post autor: bea2 »

dziekuję bardzo
ODPOWIEDZ