1000 zł dla pracowników pomocy społecznej z pominięciem świadczeń?? - Świadczenia rodzinne

  
Strona 132 z 142    [ Posty: 1418 ]

Napisano: 11 wrz 2024, 12:34

c.d.
A przekazywane koszty obsługi powyższych zadań nie są wystarczające, dlatego samorządy muszą do nich dokładać. Dla przykładu: średnia kwota refundacji podatku VAT to ok. 250zł na 1 wniosek, a średnia kwota dodatku osłonowego wyniosła ok. 400zł na 1 wniosek. Zatem koszty obsługi od tych wartości to kwoty od 5zł do 8zł za wniosek. Dla porównania – wysyłka 1 listu za potwierdzeniem odbioru kosztuje 11,80 zł. Koszty obsługi nie pokrywają takich wydatków jak: licencje systemów, przesyłki listowe, tonery, papier, koszulki, segregatory, nie mówiąc już
o kosztach pracowniczych w związku z wykonywanymi obowiązkami. W związku z tym pracownicy wykonują takie dodatkowe zlecone zadania za naprawdę niewielkie wynagrodzenie. Również koszty obsługi świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie pokrywają wszystkich wydatków na te zadania.
Zakres przedmiotowy zadań realizowanych przez pracowników świadczeń rodzinnych jest bardzo szeroki i jest ciągle powiększany o nowe zlecenia.
Należy podkreślić, że w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej realizowane są
w większości przypadków również:
1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003r. ustawa o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2024r. Poz. 323)
2. Ustawa z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2023, poz. 1993)
3. Ustawy z dnia 19 grudnia 2023r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U.
z 2023r., poz. 2768)
4. Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. 2024r. Poz. 246)
5. Ustawa z dnia 4 listopada 2016r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „za życiem” (Dz. U. 2023r. Poz. 1923)
6. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021r. o dodatku osłonowym (Dz. U. 2023r. Poz. 7593)
7. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 o dodatku węglowym (Dz. U. 2023r. Poz. 1630)
8. Ustawa z dnia 15 września 2022 o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. 2023r. Poz. 1772)
9. Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych
w 2023r. oraz 2024r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. 2024r. poz. 303 ze zm.)
10. Ustawa z dnia 23 maja 2024r. o bonie energetycznym oraz zmianie niektórych ustaw
w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz. U. z 2024r. Poz. 859)
11. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. prawo ochrony środowiska - art. 411 ust. 10g-10s (Dz. U.
z 2024r. Poz. 54)
12. Ustawa z dnia 5 grudnia 2014r. o karcie dużej rodziny (Dz. U. z 2023r. Poz. 2424)
13. Ustawa z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2024r., poz. 167 z poźn. zm.)
14. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. z 2024 r., poz. 424).
emiljaa
Referent
Posty: 270
Od: 03 kwie 2014, 13:28
Zajmuję się: ŚR i inne
Lokalizacja: Polska


Napisano: 11 wrz 2024, 12:34

c.d.
Dlatego czuję się pominięta przez Ministerstwo, które nie uznaje mnie za pracownika z obszaru pomocy społecznej. Nie jestem również pracownikiem samorządowym zatrudnionym bezpośrednio w Urzędzie Gminy. Zatem zostałam wykluczona, a to wszystko bardzo demotywuje.
Oczywiście zaistniała sytuacja nie wynika z winy Pani Kierownik ani Pana Wójta. Ale proszę Pana Wójta o przyznanie się do mnie, jako do Pana pracownika, który z Pana upoważnienia wspiera Mieszkańców.
Uważam, że tak jak realizacja zadań z ustawy o pomocy społecznej, tak sumienna służba na rzecz Mieszkańców przez pracowników Działu Świadczeń Rodzinnych oraz wsparcie wynikające z kilkunastu innych ustaw (świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, Karta Dużej Rodziny, świadczenie „Za życiem”, Program „Czyste powietrze”, dodatki osłonowe, dodatki „grzewcze”, refundacja VAT, bony energetyczne, itd.) również zasługują na docenienie w postaci dodatku do wynagrodzenia. Nie chcę stawiać siebie ponad innymi pracownikami – proszę jedynie o równe potraktowanie wszystkich, co w moim przypadku wynika z wykluczenia przez rządowy program.
Zgodnie z „Programem dofinansowania wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej” oraz wytycznymi dotyczącymi jego realizacji:
Program obejmie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (warunek 1.), realizujących zadania pomocy społecznej (warunek 2.) lub pracowników obsługi zapewniających należyte funkcjonowanie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (warunek 3.) – ale nie należy ujmować pracowników merytorycznych wykonujących wyłącznie zadania z ustaw innych, niż ustawa o pomocy społecznej (warunek 4.).Analizując kolejno powyższe warunki:
1. Pracownicy działu świadczeń są zatrudnieni na umowę o pracę w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej prowadzonej przez j.s.t.;
2. Zgodnie z pismami dotyczącymi realizacji m.in. dodatków osłonowych – jest to zadanie przypisane do podobszaru Pomoc Społeczna, a finansowanie tego zadania odbywa się
w rozdziale klasyfikacji budżetowej 85295 – jest to dział 852 „Pomoc społeczna”. Zatem samodzielnie realizując dodatki osłonowe – pracownicy działu świadczeń realizują zadania pomocy społecznej.
3. Pracownicy działu świadczeń realizowali oraz nadal realizują wiele innych zadań z obszaru pomocy społecznej. Oprócz dodatków osłonowych (już dwukrotnie) – także: dodatki węglowe, dodatki dla gospodarstw domowych, dodatki elektryczne, refundacja podatku VAT odbiorcom paliw gazowych, weryfikacja wniosków o preferencyjny zakup węgla – wszystkie te zadania mają na celu wsparcie osób najbardziej potrzebujących pomocy w związku z wojną na Ukrainie, wysoką inflacją, brakiem opału w okresie zimowym.
Co więcej – zgodnie z warunkiem programu dofinansowania wynagrodzeń – pracownicy działu świadczeń realizując te powyższe zadania zapewniają należyte funkcjonowanie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Dzięki temu, że wymienione zadania są realizowane przez pracowników działu świadczeń – pracownicy socjalni oraz pracownicy z obszaru pomocy społecznej mogą skupić się na realizacji swoich zadań, poświęcając na to swój cały czas pracy. Gdyby w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej nie było pracowników działu świadczeń – dodatkowe zadania z administracji rządowej spadłyby na barki pracowników socjalnych, a to ograniczyłoby czas przeznaczony na pracę socjalną oraz inne ustawowe obowiązki. Dlatego realizacja dodatkowych zadań rządowych przez pracowników działu świadczeń zapewnia spokojne funkcjonowanie pracowników przypisanych do obszaru pomocy społecznej oraz należyte funkcjonowanie całej jednostki organizacyjnej.
4. W przypadku dodatków osłonowych, bonu energetycznego oraz refundacji podatku VAT odbiorcom paliw gazowych zastosowano kryterium dochodowe.
emiljaa
Referent
Posty: 270
Od: 03 kwie 2014, 13:28
Zajmuję się: ŚR i inne
Lokalizacja: Polska

Napisano: 11 wrz 2024, 12:35

c.d.
Dlatego celem tych form wsparcia jest zapewnienie ochrony dla najuboższych gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej w związku z rosnącymi cenami żywności, gazu i energii, a także eliminacja zjawiska ubóstwa i wykluczenia energetycznego. Takie wsparcie rządowe wpisuje się w znaną w pomocy społecznej zasadę subsydiarności, tzn. polityka państwa ma w tym przypadku na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Również w przypadku najnowszego bonu energetycznego zastosowano kryterium dochodowe. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy o bonie energetycznym:
Ma to być działanie osłonowe dla najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych, zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego i mających trudności w pokrywaniu rachunków za energię. Wśród beneficjentów można wymienić m.in.: mniej zamożnych emerytów czy też klientów pomocy społecznej. W zakresie, w jakim ubóstwo energetyczne pokrywa się
z ubóstwem dochodowym, niskie dochody tych osób wpływają bezpośrednio na jakość ich życia
i sprawiają, że ciężko im funkcjonować w społeczeństwie ze względu na sytuację finansowo-materialną. Bardzo często takie osoby mają również problem z zaspokojeniem innych podstawowych potrzeb życiowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania (żywność, ubrania, leki, itp.).
Dlatego wykonując te powyższe zadania pracownicy działu świadczeń pomagają najbardziej potrzebującym mieszkańcom przetrwać okres wysokiej inflacji i umożliwiają im bytowanie
w warunkach odpowiadających godności człowieka oraz realizują art. 18 ust. 1 pkt 6 ustawy
o pomocy społecznej, który brzmi: „Do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez gminę należy: realizacja zadań wynikających z rządowych programów pomocy społecznej, mających na celu ochronę poziomu życia osób, rodzin i grup społecznych.”
W związku z powyższym – pracownicy działu świadczeń są pracownikami merytorycznymi, którzy wykonują zadania nie tylko z innych ustaw, ale również z ustawy o pomocy społecznej.
Powyższa analiza pokazuje, iż możliwe jest uzasadnienie objęcia pracowników działu świadczeń programem dofinansowania wynagrodzeń.
Wszystkich pracowników wspierających rodziny łączy chęć niesienia pomocy tym, którym nikt tej pomocy udzielać nie chce, znajdowania szybkich i skutecznych rozwiązań w sytuacjach niejednokrotnie dramatycznych, pomagania w trudnej codzienności. Naszym celem zawsze było
i jest zaspokojenie niezbędnych potrzeb Mieszkańców – bez względu na to, z jakiej ustawy wynika ta pomoc, gdyż wszyscy pracujemy w tym samym obszarze – ochronie poziomu życia osób i rodzin.
Wszystkich pracowników GOPS dotknęły skutki pandemii, wojny na Ukrainie, wysokiej inflacji – wobec czego ostatnie lata przełożyły się na zwiększoną liczbę nowych zadań i obowiązków dla całej kadry Ośrodka.
W trakcie bezpośredniej obsługi Klientów, ja, jako pracownik działu świadczeń rodzinnych niejednokrotnie stawałam się powiernikiem ich problemów. Każdorazowo starałam się kompleksowo pomóc w rozwiązywaniu ich trudności w ramach dostępnych mi narzędzi. Często
w udzielanym poradnictwie wykraczałam poza zakres moich czynności, wyszukując i wskazując możliwości rozwiązania danych problemów.
Przez Klientów ośrodka jestem postrzegana jako pracownik jednostki pomocowej, bez rozróżniania na pracowników socjalnych czy „pracowników od świadczeń rodzinnych”.
Mając na uwadze powyższe, po zapoznaniu się z dokumentami określającymi adresatów dodatków motywacyjnych dedykowanych pracownikom jednostkom pomocy społecznej, pozostaje mi jedynie gorzka świadomość, że jedyną formą motywacji do dalszego zaangażowania w pracę, jest moja chęć pełnienia misji pomocy choćby jednej potrzebującej osobie.
emiljaa
Referent
Posty: 270
Od: 03 kwie 2014, 13:28
Zajmuję się: ŚR i inne
Lokalizacja: Polska

Napisano: 11 wrz 2024, 12:36

c.d.
Szczególnie boli poniżenie pracowników zajmujących się świadczeniami rodzinnymi
i funduszem alimentacyjnym poprzez wykluczenie z grupy pracowników kluczowych jednostki. Potwierdza to odwieczne poczucie lekceważenia naszej roli i pomniejszania sensu wykonywanej przez nas pracy.
Świadomość, że dla Rządu moja praca nie stanowi żadnej wartości działa niezwykle demotywująco, dlatego zwracam się z wnioskiem o przyznanie mi dodatku motywacyjnego do wynagrodzenia w wysokości 1000zł.
emiljaa
Referent
Posty: 270
Od: 03 kwie 2014, 13:28
Zajmuję się: ŚR i inne
Lokalizacja: Polska

Napisano: 11 wrz 2024, 13:50

Czy ktos z pracownikow swiadczen rodzinnych wykonujacy niektore zadania z pomocy spolecznej otrzymal dodatek motywacyjny?
dorota277
Praktykant
Posty: 4
Od: 06 wrz 2024, 10:36
Zajmuję się: PS/ŚR

Napisano: 11 wrz 2024, 14:54

dorota277 pisze:
11 wrz 2024, 13:50
Czy ktos z pracownikow swiadczen rodzinnych wykonujacy niektore zadania z pomocy spolecznej otrzymal dodatek motywacyjny?
Wykonuję także zadania z pomocy społecznej i nie zostałam uprawniona do dodatku.
xyzcv
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 58
Od: 17 maja 2021, 22:47
Zajmuję się: ŚR/FA/DW/DO/DE/CP/BE

Napisano: 12 wrz 2024, 7:53

Temat padł, cisza. Czyżby nasze państwo, rządzący, politycy, media i...związki zawodowe hołdowały zasadzie p. Sienkiewicza? ".uj, .upa i kamieni kupa"? Tak funkcjonuje patologiczne państwo i niestety związki zawodowe powinny zmienić nazwę na "federację związków mydlących oczy". Pracownicy socjalni siedzą cicho, konserwatorzy siedzą cicho, sprzątaczki siedzą cicho i...związki zawodowe siedzą cicho, przecież w/w dostali po "tysiaku". Chciałbym znać przykład innego państwa poza Polską, gdzie sprzątaczka ops, konserwator ops czy kierowca ops zarabia więcej od pracowników merytorycznie zajmujących się sprawami w których wydaje się miliony. Nawet w Afryce nie ma takiego kraju. Zaistniała klasyczna spychologia "to nie my to oni". Panie ministry nie mają zielonego pojęcia o funkcjonowaniu jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego i cedują decyzje co do niekluczowych pracowników na samorządy, zaś samorządy, zwłaszcza wójtowie i burmistrzowie nie zauważają do jakiej patologii doprowadzili, w której wykształcona kadra żebrze o podwyżki a ci nawet nie raczą odpowiedzieć na kierowane do nich pisma, gdyż czują się gminnymi książętami dla których prawo, przyzwoitość, empatia to nic nie znaczące frazesy. Sami jak na warunki prowincji typu Kozia Wólka zarabiają po ok. 20 tys. i te podwyżki chętnie biorą nie patrząc na ideologię partyjną, którą się kierują, ale w kontekście pracowników niekluczowych ideologię widzą i w sytuacji popierania przez nich PiS perfidnie i specjalnie tych podwyżek nie dadzą bo podwyżki dla kluczowych pracowników dał Niemiec Tusk. Ot takie klasyczne odbijanie piłeczki, nikt nie jest winny, ale jedni od drugich chętnie biorą podwyżki dla siebie. Gdzie są media, gdzie są związki zawodowe, które powinny zrobić szum i w ogólnopolskich mediach powinny łopatologicznie wytłumaczyć, że nie może być tak, iż pracownicy niższego rzędu (oczywiście nie umniejszając im prawa do godnego wynagradzania) zarobią więcej od prawników, socjologów, ekonomistów czy politologów z wieloletnim stażem pracy i szerokimi kompetencjami. Nikt nic nie wie a temat umarł śmiercią naturalną. Jaki problem ze strony samorządowców wysłać delegację do Ministerstwa z chęcią finansowego wytłumaczenia ministrom, że 3% wystarcza na co najwyżej najniższą krajową, licencje i długopisy.
Patologiczny kraj, gdzie ręka rękę myje, solidarności zawodowej nie ma a kierownicy czy dyrektorzy OPS tak naprawdę są marionetkami samorządowców i mają czelność jeszcze dodawać więcej pracy niekluczowym pracownikom poprzez bony energetyczne i inne pierdolety wymyślone przez różne ministerstwa. Zacytuję Lichtensteina z "Krzyżaków" Sienkiewicza (nomen omen dziadka Sienkiewicza od "... kamieni kupy", który powiedział "pogański kraj, pogańskie obyczaje" i niestety od czasów średniowiecza nic się nie zmieniło.
JanSR
Praktykant
Posty: 8
Od: 08 sie 2024, 7:32
Zajmuję się: Świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, dłużnicy alimentacyjni etc.

Napisano: 12 wrz 2024, 9:30

JanSR jakbym czytała o swojej gminie.
Ruda1
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 562
Od: 07 maja 2014, 10:45
Zajmuję się: FA/SR/SW/CP i wszelkie dodatki

Napisano: 12 wrz 2024, 11:34

Janek SR nie pij z rana bo to szkodzi. Rozumiem frustrację ale wylewane pomyje nikomu nie pomagają. I tak z ciekawości mam pytanie, bo "ładnie" tu poleciałeś żółcią na rządzących, samorządowców, pracowników i związki. Czyżbyś o kimś nie zapomniał? Może tak byś wspomniał też o kierownikach, co nie mają odwagi pójść do burmistrza o dodatkowe środki dla wykluczonych, co przez lata nie wywalczyli by zagwarantować rządową kasę na wynagrodzenia, co teraz siedzą jak mysz pod miotłą i nie składają wniosków na zapotrzebowania na dodatki nawet gdy pracownik wykonuje robotę z różnych ustaw, a także o tych co sobie wymyślili że będą badali procent wykonywanych zadań? Odświeżam Twoją pamięć tylko bo tak dziwnie milczysz akurat co do kadry zarządzającej ;))))
Pisarz
Praktykant
Posty: 5
Od: 12 wrz 2024, 11:19
Zajmuję się: wszystkim

Napisano: 12 wrz 2024, 11:39

Pisarz pisze:Janek SR nie pij z rana bo to szkodzi. Rozumiem frustrację ale wylewane pomyje nikomu nie pomagają. I tak z ciekawości mam pytanie, bo "ładnie" tu poleciałeś żółcią na rządzących, samorządowców, pracowników i związki. Czyżbyś o kimś nie zapomniał? Może tak byś wspomniał też o kierownikach, co nie mają odwagi pójść do burmistrza o dodatkowe środki dla wykluczonych, co przez lata nie wywalczyli by zagwarantować rządową kasę na wynagrodzenia, co teraz siedzą jak mysz pod miotłą i nie składają wniosków na zapotrzebowania na dodatki nawet gdy pracownik wykonuje robotę z różnych ustaw, a także o tych co sobie wymyślili że będą badali procent wykonywanych zadań? Odświeżam Twoją pamięć tylko bo tak dziwnie milczysz akurat co do kadry zarządzającej ;))))
Pomroczność jasna? Jeszcze raz przeczytaj mój tekst. Natomiast w kwestii "pomyj" co jest nieprawdą? Wiem, prawda w oczy kole a jeśli dyplomacja nie trafia do rozumu wymienionych to trzeba z "grubej rury". Jeśli coś jest nieprawdą to proszę bardzo, obnaż moje nieprawdziwe słowa. Frustracja zaś jest konsekwencją zauważania patologii w instytucjach, które powinny działać zgodnie z literą prawa.
JanSR
Praktykant
Posty: 8
Od: 08 sie 2024, 7:32
Zajmuję się: Świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, dłużnicy alimentacyjni etc.



  
Strona 132 z 142    [ Posty: 1418 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x