Zwariować można. Niektóre Ośrodki robią tak, że jeżli dłużnik miał decyzję w poprzednim okresie, a nie przyszedł w następnym to NIE WSZCZYNAJĄ POSTĘPOWANIA WOBEC UZNANIA AlE WNIOSKI ŚLĄ BO DECYZJA W MOCY....
Co wy na to?
Ostatnio na szkoleniu Mazur mówił, że w takim przypadku:
1. robisz wszczęcie postępowania
2. z uwagi na to, że poprzednia decyzja jest w mocy, to robisz umorzenie postępowania
3. wysyłasz wniosek/informację do prokuratury
Tak się robiło przed zmianą ustawy.
Ja też byłam na szkoleniu z Mazurem i mówił że nie robimy nic, jeżeli nie przyjdzie bo jest decyzja w mocy.
A jeżeli przyjdzie i np. nie wywiąże się z danego postępowania to wtedy robię całą procedurę, (wszczynam, umarzam bo jest decyzja, wnioski).
A wiem, że niektórzy robią tak, że nie wszczynają ale wnioski znowu ślą (od razu same wnioski)
Jeżeli dłużnik po raz kolejny uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego a poprzednio wydana decyzja o uznaniu go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych jest w mocy to zgodnie z wyjaśnieniami ministerstwa nie ma podstaw po podjęcia dalszych działań wobec niego. Nie ma wszczęcia ,nie ma kolejnej decyzji nie jest składany wniosek o ściganie ani o zatrzymanie prawa jazdy. Złożenie takich wniosków jest uzależnione od wydania kolejnej decyzji. nie ma decyzji uznającej w danym okresie to i nie można złożyć wniosku o ściganie ani o zatrzymanie prawa jazdy.
my jeżeli dłużnik miał wydaną decyzje o uchylaniu sie po czym przyszedł na wywiad ale nie wywiązał sie np z zarejestrowania sie to tylko informujemy komornika i OWW. Nie wzczynamy, nie wydajemy decyzji (bo jest w mocy) i nie wysyłamy do prokuratury
a dlaczego nie wszczynacie. na podstawie jakich przepisów odstępujecie od podjęcia dalszych działań jak dłużnik odmówił zarejestrowania się w PUP? Ustawa jasno określa że jeżeli dłużnik odmówił zarejestrowania się w PUP OWD wszczyna postępowanie więc czemu nie działacie zgodnie z ustawą?
art 5a ust 2 mówi tylko że "W przypadku gdy organ właściwy dłużnika ustali na podstawie wywiadu alimentacyjnego lub oświadczenia majątkowego, że sytuacja dłużnika alimentacyjnego nie uległa zmianie, lub w przypadku gdy dłużnik alimentacyjny uniemożliwi przeprowadzenie tego wywiadu lub odmówi złożenia oświadczenia majątkowego, organ właściwy dłużnika nie informuje właściwego powiatowego urzędu pracy o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika alimentacyjnego ani nie wszczyna postępowania dotyczącego uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, jeżeli poprzednio wydana decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych pozostaje w mocy.
Nie ma tu nic na temat tego że jeżeli dłużnik alimentacyjny odmówi zarejestrowania się w PUP nie wszczyna się postępowania.