Witam
Do naszego MOPS zgłoszono, że pewna starsza Pani mieszkająca samotnie i mająca zaburzenia psychiczne zagraża innym mieszkańcom. Potrafi nie dokręcić gazu, który czuć na klatce schodowej, wyrzuca pościel oknem krzycząc, że ją ktoś okrada. Pani przepisała mieszkanie za opiekę nad nią jakiejś innej osobie, prawdopodobnie jej znajomej. Mieszkańcy bloku żądają od nas załatwienia tej sprawy. Jakie kroki byście w takiej sprawie podjęli? Bardzo proszę o pomoc. Nadmieniam, że Pani ta odmówiła pomocy z MOPS.
co zrobić z osobą samotną z zaburzeniami psychicznymi
-
- Praktykant
- Posty: 36
- Rejestracja: 19 lut 2019, 14:28
- Zajmuję się: pracownik socjalny
- Kontakt:
-
- Stażysta
- Posty: 119
- Rejestracja: 29 maja 2019, 16:29
- Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.
- Kontakt:
Re: co zrobić z osobą samotną z zaburzeniami psychicznymi
Jeśli osoba ma rodzinę, np. dzieci nie wywiązujące się z obowiązu opieki nad rodzicem - co wynika z art. 87 ustawy kodesk rodzinny i opiekuńczy - możesz wystąpić do sądu o brak sprawowania takiej opieki. Jeśli ta osoba nie ma rodziny, możesz skorzystać z art. 39 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Ale przede wszystkim należałoby zająć się osobą, na którą przepisane zostało mieszkanie w zamian za opiekę. Może należałoby najpierw dostrzeć do aktu notarialnego (uzyskać je z Urzędu Miasta poprzez wniosek o udostępnienie danych), gdzie jest to zapisane, a potem dotrzeć to tej osoby i z nią porozmawiać. Jeśli sytuacja się nie zmieni - zgłosić sprawę do sądu.
-
- Stażysta
- Posty: 168
- Rejestracja: 30 maja 2007, 17:28
- Zajmuję się:
- Lokalizacja: zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska
- Kontakt:
Re: co zrobić z osobą samotną z zaburzeniami psychicznymi
Dokładnie, z tym, że ja bym najpierw zawiadomił Prokuraturę, gdybym miał wiarygodne informacje, że mieszkanie zostało przepisane w zamian za opiekę. MOPS może nie dostać aktu notarialnego, Prokurator go uzyska gdziekolwiek jestpomocnik pisze:Jeśli osoba ma rodzinę, np. dzieci nie wywiązujące się z obowiązu opieki nad rodzicem - co wynika z art. 87 ustawy kodesk rodzinny i opiekuńczy - możesz wystąpić do sądu o brak sprawowania takiej opieki. Jeśli ta osoba nie ma rodziny, możesz skorzystać z art. 39 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Ale przede wszystkim należałoby zająć się osobą, na którą przepisane zostało mieszkanie w zamian za opiekę. Może należałoby najpierw dostrzeć do aktu notarialnego (uzyskać je z Urzędu Miasta poprzez wniosek o udostępnienie danych), gdzie jest to zapisane, a potem dotrzeć to tej osoby i z nią porozmawiać. Jeśli sytuacja się nie zmieni - zgłosić sprawę do sądu.

Podpowiem tylko, że po numerze księgi wieczystej można bezpłatnie on-line sprawdzić czy jest zapis o dożywociu, służebności, opiece itp. bez aktu notarialnego. Elektroniczne księgi wieczyste prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości.
-
- Stażysta
- Posty: 119
- Rejestracja: 29 maja 2019, 16:29
- Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.
- Kontakt:
Re: co zrobić z osobą samotną z zaburzeniami psychicznymi
Jacobs - właściwie masz rację - może być trudno uzyskać ten akt z urzędu. Brak podstawy prawnej, bo ta osoba nie korzysta ze świadczeń pomocy społ.
Oprócz co zrobić z osobą samotną z zaburzeniami psychicznymi - Pomoc społeczna (forum ogólne) przeczytaj również:
Podanie o to samo - czy przyznać?
problem z zasiłkiem stałym dla osoby w DPS
Uzysk gospodarstwa a specjalistyczne usługi
Zasiłek stały a uzyskany dochód
zasiłek stały a Zakład Karny
Specjalny zasiłek celowy na zakup wózka inwalidzkiego
umieszczenie dziecka z ZOL w DPS
czy wliczac dochód z gosp. rolnego gdy jest renta
Zasiłek stały - czy dobrze myślę?
Działania środowiskowe na rzecz mieszkańców
Nowa uchwała rady - usługi - wzór decyzji zmieniającej
stały - obliczanie na przyszłość
Wynagrodzenie dla opiekuna - wysokość
Osoba nie płaci za usługi opiekuńcze
szkolenie z Sygnity stypendia i dodatek mieszkaniowy
Strona internetowa nowego oprogramowania MOUS