Debata o przyszłości pomocy społecznej w Polsce - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 4 z 6    [ Posty: 57 ]

Napisano: 31 sty 2014, 0:05

Już jutro WILKA DEBATA w MPiPS

Debata dotycząca założeń do planowanych zmian w ustawie o pomocy społecznej odbędzie się 31.01.2014.

Podnoszone będą zapewne rozmaite kwestie w trakcie tej debaty. Poniżej kilka, które zapewne będą omawiane.


Oddzielenie pracy socjalnej od wypłaty zasiłków
Na czym dokładnie będzie polegało?
Kto będzie prowadził postępowania ws. świadczeń pomocy społecznej?

Prywatyzacja pomocy społecznej
Czy realizacja zadań będzie w większym nich dotychczas stopniu zlecana podmiotom niepublicznym?

Czy prawo do świadczeń, w tym pracy socjalnej i różnego poradnictwa będą mieć wyłącznie osoby nieprzekraczające kryterium dochodowego?

Czy konieczna jest zmiana nazw placówek obecnie realizujących zadania pomocy społecznej? Będzie się ona wiązała nie tylko z wydatkami na nowe szyldy i pieczątki, ale również z ogromem nowelizacji ustaw i innych dokumentów prawnych, w których pojawiają się nazwy Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

angoc


Napisano: 31 sty 2014, 0:20

a mi nic nie powiedzieli - mają przechlapane!
~mini ster

Napisano: 31 sty 2014, 0:25

odpowiedzi na pytania Federacji o zmiany w pomocy

https://www.opsursynow-zzp.waw.pl/images ... 202014.pdf
~federacja

Napisano: 31 sty 2014, 0:56

\"Ostatnio opisywana sytuacja tragedii w Suwałkach dowodzi, że gdyby ośrodek pomocy społecznej płacił
bezpośrednio najemcy czynsz i zaspakajał inne niezbędne potrzeby, a matka czwórki dzieci nie otrzymywałaby tych pieniędzy, to nie stałaby się osobą bezdomną i nie musiałaby szukać schronienia w instytucji, a przede wszystkim być może mogłaby zatrzymać dzieci przy sobie.\"

Gdyby MATKA czwórki dzieci PŁACIŁABY jak miliony innych osób najemcy czynsz z OTRZYMYWANYCH Z MOPS sporych pieniędzy to może nie stałaby się osobą bezdomną? Może ta matka nie była osobą UBEZWŁASNOWOLNIONĄ i UMYSŁOWO NIEWYDOLNĄ i powinna racjonalnie wydawać otrzymywane pieniądze, dzieki czemu nie musiałaby szukać schronienia itp.?
~Bartek

Napisano: 31 sty 2014, 1:52

Jest już odpowiedź MPiPS na 32 pytania Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej ws. planowanych zmian w systemie pomocy społecznej, które wprowadzi znowelizowana ustawa o pomocy społecznej. Obecnie konsultowane są założenia do nowelizacji. Będą to rewolucyjne zmiany, wiec mówi się coraz głośniej o tym iż będzie to nowa ustawa o pomocy społecznej, radykalnie zmieniająca porządek, który wprowadziła ustawa o pomocy społecznej z 1990 roku i jej istotna nowelizacja z roku 2004. ODPOWIEDŹ MPiPS: https://www.opsursynow-zzp.waw.pl/images ... 202014.pdf
angoc

Napisano: 31 sty 2014, 1:58

Widać że nie będzie tak źle.
Przekształcenia;)
~Adam

Napisano: 31 sty 2014, 11:01

Zgadzam się z Twoją wypowiedzią w 100 % , ale boli mnie jeszcze to ,że w naszej gminie wciąż pracujemy oczywiście bez prawnika , w tym samym składzie a zadań coraz więcej , ale z jakiej racji trochę więcej wynagrodzenia niż pracownicy urzędu.
~Melania

Napisano: 31 sty 2014, 14:40

Zmiany nie sprawią niestety że zarobki będą większe i obowiązków będzie mniej. Może być nawet więcej;)
Stare, polskie piekiełko. Poważna ewolucja a nie rewolucja.
~Adam

Napisano: 31 sty 2014, 22:28

W zorganizowanej w dniu 31 stycznia br. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Debacie uczestniczyło ok. 20 osób, które reprezentowały głos ministerstwa, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, samorządu lokalnego, pracodawców, oraz niezależnych ekspertów. Przedmiotem debaty były planowane zmiany w systemie pomocy społecznej - założenia do zmian w ustawie o pomocy społecznej. W trakcie spotkania mówiono o nowym modelu pomocy społecznej w Polsce. Istotną z proponowanych zmian jest oddzielenie prowadzenia postępowań administracyjnych, właściwych dla kanonu KPA - stosowanego ws. świadczeń z systemu pomocy społecznej (zasiłki, usługi) od działań właściwych kanonom profesjonalnej pracy socjalnej - działalności pracownika socjalnego skierowanej na pracę z indywidualnym przypadkiem - osoby oraz rodziny, grupy społecznej, społeczności lokalnej. Uczestnicy spotkania podkreślali, że konieczne jest wprowadzenie zmian w obecnym systemie pomocy społecznej. Nadal istnieją kwestie wymagające doprecyzowania w obecnej fazie konsultacji założeń do projektowanych zmian. Konsultacje nt. założeń do zmian w ustawie o pomocy społecznej trwają już od ponad roku. W kuluarach mówiono, że jest to spóźniona Debata. Takich debat powinno się już odbyć kilka.
angoc

Napisano: 01 lut 2014, 14:44

Refleksje uczestnika debaty - w kilku istotnych kwestiach nadal są niejasności: agencje usług społecznych, kontrakt socjalny z grupą, sposób działania pracowników socjalnych w chwili oddzielenia postępowań administracyjnych od świadczenia pracy socjalnej, kontrowersyjny pomysł zmian nazw jednostek pomocy społecznej, zagrożenie utraty dodatku 250 zł przez część pracowników socjalnych. Dziwny był przebieg tej debaty. Większość zebranych liczyła zapewne na więcej konkretnych informacji ze strony pracowników MPiPS. Większą cześć debaty poświęcono natomiast odsłuchaniu opinii uczestników na temat proponowanych zmian.
angoc



  
Strona 4 z 6    [ Posty: 57 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x