Na powyżdze pytanie dostałam taką odpowiedż z ministerstwa
Warszawa, dnia 21 maja 2012 r.
Ministerstwo Transportu, Budownictwa
i Gospodarki Morskiej
Departament Mieszkalnictwa
BS-5jb-053- K-236/12
Pani ………….
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w ……..
Odpowiadając na pismo przesłane pocztą elektroniczną z dnia 18 maja br. Departament Mieszkalnictwa przedstawia następującą opinię.
Określenie dochodu dla celów uprawnień do dodatku mieszkaniowego zawiera art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734, z późn. zm.), zgodnie z którym za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.
W świetle powyższego określenia dochodu dla celów uprawnień do dodatku mieszkaniowego zawartego w art. 3 ust. 3 ww. ustawy o dodatkach mieszkaniowych, diety pracownika (kierowcy tira), wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy zaliczyć do dochodu. Lista wyjątków nie zaliczanych do dochodu jest zamknięta, a w niej diety nie zostały wymienione.
Na potwierdzenie powyższej opinii należy odwołać się do: wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2004 r., sygn. akt I SA 2668/03 zgodnie z którym określenie \"wszelkie przychody\", o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 z późn. zm.) obejmuje to, co zostało uzyskane faktycznie. Inne znaczenie tego określenia wymagałoby specjalnej wskazówki interpretacyjnej w samej ustawie. Nie można określenia \"przychody\", które stanowią podstawę do obliczenia dochodu na potrzeby przyznania dodatku mieszkaniowego, wiązać z przychodem i dochodem w rozumieniu przepisów o podatkach lub o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego, ponieważ ustawa o dodatkach mieszkaniowych w tym zakresie nie odsyła do innych ustaw.
Dyrektor
Departamentu Mieszkalnictwa
Zdzisław Żydak