Dochod a pomoc na kontynuowanie nauki

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 03 wrz 2015, 23:25

Czy jeśli pracuje i studiuje to dostaje pomoc na kontynuowanie nauki? Skąd PCPR wie, ile zarabiam?
Konstantyna


Napisano: 04 wrz 2015, 11:45

oświadczenie pod odpowiedzialnością karną podpisujesz! poza tym jak wiemy gdzie pracujesz to możemy wystąpić do pracodawcy o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodu za wskazany okres
TOMASZ6

Napisano: 05 wrz 2015, 23:36

A jaki jest limit dochodu? I jak się to liczy?
Konstantyna

Napisano: 07 wrz 2015, 8:40

Art. 142. 1. Pomoc na usamodzielnienie oraz pomoc na zagospodarowanie jest przyznawana osobie usamodzielnianej, której dochód miesięczny nie przekracza kwoty 1.200 zł.
2. W przypadku gdy dochód miesięczny osoby usamodzielnianej przekracza kwotę 1.200 zł, można przyznać pomoc na usamodzielnienie lub pomoc na zagospodarowanie, jeżeli jest to uzasadnione jej sytuacją mieszkaniową, dochodową, majątkową lub osobistą.
TOMASZ6

Napisano: 07 wrz 2015, 8:45

Wszystko zależy na podstawie jakich przepisów jest wypłacana pomoc na kontynuowanie nauki.

Jeśli na podstawie starych przepisów (ustawa o pomocy społecznej) kryterium wynosi 200% kryterium osoby samotnie gospodarującej lub 200% kryterium dla osoby w rodzinie.
Na chwilę obecną, kryteria wynoszą (zmienią się od października br.):
- dla osoby samotnej 542,00
- dla osoby w rodzinie 456,00
Przykład 1:
Student prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe i uzyskuje dochód (netto) 1.050,00 zł miesięcznie. Jego kryterium dochodowe dla celów uzyskania pomocy na kontynuowanie nauki to 542,00x200%= 1.084,00 zł w związku z czym pomoc mu się należy.
Przykład 2:
Student prowadzi wspólne gospodarstwo z mamą, tatą i siostrą. Rodzina (liczy się dochód całej rodziny) uzyskuje miesięczny dochód (netto) 2.740,00zł.
Dochód na osobę w rodzinie wynosi: 2.740,00: 4 osoby=685,00 zł.
200% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie wynosi 200%x456,00=912,00 zł.
Studentowi należy się pomoc na kontynuowanie nauki.

Jeśli pomoc na kontynuowanie nauki udzielana jest na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - nie ma kryterium dochodowego dla przyznania pomocy na kontynuowanie nauki (kryterium jest w przypadku pomocy na zagospodarowanie i usamodzielnienie).
mopsinek

Napisano: 07 wrz 2015, 9:31

Witam. Skąd mam wiedzieć na podstawie jakiego kryterium jest przyznawana pomoc dla mnie? I w jaki sposób PCPR oblicza i sprawdza dochód? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Konstantyna

Napisano: 07 wrz 2015, 10:10

Z podstawy prawnej w decyzji, którą Pani otrzymała.
W kwestii sprawdzania dochodu otrzymała już Pani odpowiedź od Pana TOMASZ6 w dniu 04.09.2015r. (wyżej)
mopsinek

Napisano: 07 wrz 2015, 12:35

Rozumiem, ale jak mam sobie orientacyjnie wyliczyć dochód? Liczy się średnia roku z zeznania podatkowego? Czy dochód za ostatni miesiąc? Jak to wygląda i jak wylicza to PCPR?
Konstantyna

Napisano: 08 wrz 2015, 8:07

Wg "starych zasad" dochód z poprzedniego miesiąca (dochód z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku). Jeśli w oświadczeniu pisze Pani, że Pani pracuje to podaje Pani gdzie (PCPR występuje do pracodawcy), jeśli pisze Pani, że otrzymuje rentę rodzinną z ZUS (PCPR występuje do ZUS-u) itd.... PCPR sumuje potem wszystkie Pani dochody netto.
Dodam jeszcze, że w przypadku, kiedy napisze się nieprawdę na oświadczeniu, a w rzeczywistości okaże się inaczej to jest to już poważne naruszenie i skutkują poważnymi konsekwencjami.

Wg nowych zasad często niejednokrotnie wystarczy oświadczenie pod odpowiedzialnością karną ze względu na to, że nie ma kryterium dochodowego i tak naprawdę dochód nie ma tutaj znaczenia (ma dopiero w przypadku starania się o pomoc na zagospodarowanie i usamodzielnienie).
mopsinek

Napisano: 11 wrz 2015, 11:41

Witam, w przypadku starania się o pomoc na zagospodarowanie czy w dochód osoby usamodzilnianej wlicza się świadczenie na kontynuowanie nauki czy nie wg. nowych zasad?
pcprł


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny