a jaka jest podstawa prawna na to ze nalezy je odliczać? gdzie to znajdę? i jaki dokument musi okazać klient potwierdzający opłacenie składek..? Dopiero się uczę liczę na życzliwośc
Podstawę prawną stanowią tu przepisy art. 8 ust. 3 i 9 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2020.1876 z późn zm.), w związku z § 1 pkt 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U.2018.1358), a wnioskodawca powinien okazać kwitek, potwierdzenie opłaty składek (przy czym uwzględniamy dochód z miesiąca i również odliczamy kwotę opłaconych składek za miesiąc, a nie za cały kwartał).
Natomiast w kwestiach problematycznych, niejasnych, niewyrażonych wprost w ustawie, po prostu dużo czytamy i szukamy odpowiedzi w innych, pomocniczych źródłach. Są to przede wszystkim: orzecznictwo sądów administracyjnych, komentarze do ustawy, poradniki i opinie prawników, przeróżne wytyczne pokontrolne, ministerialne, itp.
Wracając do tematu wątku: dochód, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, stanowi sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (...) bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania (...), pomniejszoną o: 1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu; 2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach; 3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Przy czym w przypadku osób, których źródłem utrzymania jest gospodarstwo rolne, dochód ustala się w ten sposób, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 308 zł, co wynika z § 1 pkt 3 ww. Rozporządzenia RM. Podstawę kwalifikowania dochodu z gospodarstwa rolnego stanowi bowiem art. 8 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej, który określa tzw. ryczałtowy tryb ustalania dochodu osiąganego z gospodarstwa rolnego. Dochód ten jest wyliczany jako wartość dochodu, odpowiadającego powierzchni gospodarstwa z uwzględnieniem ha przeliczeniowych i kwoty dochodu ustalonej dla 1 ha przeliczeniowego niezależnie od faktycznej dochodowości konkretnego gospodarstwa. (por.: Wyrok NSA z dnia 19.10.2017 r., sygn.: I OSK 697/17, Wyrok NSA z dnia 13.10.2015 r., sygn.: I OSK 2922/14, Wyrok NSA z dnia 23.03.2007 r., sygn.: I OSK 1070/06, CBOSA). „Składniki dochodu rodziny (...) z ha przeliczeniowych oraz innych źródeł sumuje się, pomniejszając o obciążenia wymienione w art. 8 pkt 1–3 tego przepisu. W punkcie 2 ust. 3 art. 8 wymienione zostały składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach. Odrębnymi przepisami o jakich mowa w powyższym przepisie, są w tym wypadku przepisy ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, nakładające na rolników obowiązek opłacenia składek na przewidziane ustawą ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że wpłacane przez rodzinę składki na ubezpieczenie społeczne rolników powinny być odliczone od dochodu tej rodziny, na podstawie art. 8 ust. 3 ww. ustawy o pomocy społecznej” (Tak: Wyrok NSA z dnia 23.03.2007 r., sygn.: I OSK 1070/06, CBOSA).
I jeszcze przykładowy cytat z nowszego orzecznictwa:
„W kontekście powyższego prawidłowo więc organ wyliczył, że po przemnożeniu ilości posiadanych hektarów przeliczeniowych poprzez normatywną wielkość dochodu z 1 hektara przeliczeniowego, i zminusowaniu uzyskanej kwoty o składki KRUS, dochód skarżącego z gospodarstwa rolnego w miesiącu maju 2016 r. wyniósł 661,28 zł (2,7475 ha x 288 złotych - 130,00 złotych)” (Tak: Wyrok NSA z dnia 19.10.2017 r., sygn.: I OSK 697/17, CBOSA).
A jeśli jest taka sytuacja, że strona składa wniosek w sierpniu i dopiero w sierpniu reguluje należności za dwa kwartały, to czy miesięczną składke też jej odliczamy? Mam wątpliwość, bo liczymy dochód za poprzedni miesiąc , pomniejszony o składki...