Konsultacje społeczne w sprawie 500+ - Świadczenia rodzinne

  
Strona 4 z 24    [ Posty: 236 ]

Napisano: 02 gru 2015, 8:53

8. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustalanie prawa do świadczeń bez względu na dochód. Obecne przepisy wręcz zniechęcają naszych podopiecznych do podejmowania legalnej pracy. Wiele kobiet przelicza co bardziej się opłaci. Praca za 1200 zł (po odjęciu kosztów dojazdu, opiekunki zostaje niewiele) i utrata świadczeń (rodzinne, stypendium, dodatek mieszkaniowy, zasiłek okresowy, dożywianie itp.) czy też niepodejmowanie pracy i pobieranie świadczeń. O powyższych rozterkach informują nas wielokrotnie nasi petenci. Wielu z nich podejmuje pracę na małą część etatu (tylko na papierze), lub ucieka do szarej strefy, po to by korzystać ze świadczeń jakie oferuje pomoc społeczna. Uzyskanie świadczeń bez względu na dochody, zachęci ludzi do podejmowania legalnej pracy , wyjścia z szarej strefy ( będą mieli i zasiłki i pracę, składki społeczne, premie, bony itp).Obecny system jest opłacalny dla osób niepracujących i pracujących na czarno. Osoby pracujące o niskich dochodach nie mogą liczyć na wsparcie finansowe.
9. Od 01.01.2016 r. umożliwiono beneficjentom możliwość składania wniosków przez Internet. Wszystko wspaniale!!!! Tylko, że druk wniosku jest bardzo skomplikowany. Nie pomogą tu wzory udostępnione w internecie, gdyż każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Z mojego doświadczenia wynika, że petenci nie wiedza jak taki wniosek wypełnić. (nie przypominam sobie ani jednej osoby, która samodzielnie wypełniła cały wniosek bez błędów) . Owszem petenci są w stanie wpisać dane, nawet zaznaczyć dodatki. Ale części wniosku dotyczące uzyskania i utraty dochodu zawsze pozostawiają puste, gdyż nie rozumieją o co chodzi. Mylą dochody opodatkowane z nieopodatkowanymi, które często pomijają we wnioskach. Należy dodać, że niekompletnie wypełnione oświadczenia są podstawą do wezwania do urzędu, celem uzupełnienia braków. Kolejne koszty dla państwa, wydłużenie czasu wydanie decyzji.
10. Od 2016 r. osoby ubiegające się o świadczenia nie będą musiały przedkładać dokumentów takich jak zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, ZUS, Urzędów Pracy itp. Również wspaniale. Tylko co to da, gdy powyższe dokumenty to kropla w morzu wymagań ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nasi petenci musza udowodnić jakie dochody uzyskali (a tego nie widać na zaświadczeniach z Urzędu Skarbowego), w jakim okresie były osiągane, czy nie zapomnieli ich zgłosić (umowy zlecenia, o dzieło i wiele innych). Muszą przedłożyć umowy, zaświadczenia od pracodawcy, pity.
Agnieszka 44444
Stażysta
Posty: 123
Od: 15 gru 2014, 9:54
Zajmuję się:


Napisano: 02 gru 2015, 8:54

Pisząc z perspektywy doświadczonego pracownika świadczeń rodzinnych proszę by nie popełniano błędów poprzedników. Stwórzcie ustawę, prostą i przejrzystą, która nie będzie wymagała zatrudnienia rzeszy urzędników potrzebnych do przeliczania, weryfikowania, wymagania rzeczy niezrozumiałych, straszenia odebraniem świadczeń po przekroczeniu złotówki. Dajcie ludziom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji (poprzez np. przyznanie świadczeń do 18 roku życia z ew. weryfikacją) oraz zrozumienia przepisów. Stwórzcie prosty wniosek, który zawiera najważniejsze dane. Pozwólcie ludziom swobodnie pracować. Nie twórzcie sytuacji, w której człowiek podejmujący prace traci świadczenia!!!! Obecnie ludzie przedsiębiorczy są karani. Nie spychajcie realizatorów do roli strażników potknięć naszych podopiecznych (zgłosił, czy zapomniał, poniesie konsekwencje, czy też nie ). Nie każcie nam wnikać w każdą sferę życia beneficjentów. Jeżeli pozostanie kwestia weryfikacji dochodów, niech będzie to proste rozwiązanie, bez potrzeby przynoszenia w zębach każdej umowy!!!!! Jest dochód na skarbówce – liczymy. Jest zero – nie liczymy. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Ułatwcie życia rodzinom, nie komplikujcie go dodatkowo.
Agnieszka 44444
Stażysta
Posty: 123
Od: 15 gru 2014, 9:54
Zajmuję się:

Napisano: 02 gru 2015, 9:04

Powtarzam post z innej witryny, piszmy od razu na kancelarie może te wzmianki jakie nas interesują, niech każdy napisze chociaż jednego emiala , ja juz wczoraj napisałam, zobaczę jaki będzie odzew, myślę, że tam jest większe prawdopodobieństwo że ktoś to przeczyta , chyba, że ktoś z was chce zebrać wszystko w jedna całośc i napisać, to ok, ale myslę, ż ete wszystki einformacje powinniśmy kierować pod inny adres,
iza145

Napisano: 02 gru 2015, 9:39

Witam,
Od 7 lat pracujemy w SR. W pełni zgadzamy się z Agnieszką 44444. Uważamy, że postulaty, które zostały przez Ciebie napisane są w pełni słuszne i zasadne. Proponuję zrobić z tego pismo - link gotowy do wydruku , wówczas każdy z chętnych, myślę, że jest nas wiele, może to wydrukować podpisać i wysłać NAWET pocztą do ministerstwa. Może coś drgnie.
JEŻELI SAMI SIĘ O SIEBIE NIE UPOMNIMY, NIKT TEGO ZA NAS NIE ZROBI.
My jesteśmy gotowe, na pewno wyślemy !!!
Tak bezkrytyczne rozdawnictwo pieniędzy nie jest akceptowane wśród pracowników pomocy społecznej. To nie uzdrowi sytuacji.
Zadziałajmy razem, tylko wtedy coś osiągniemy.
Grecja1

Napisano: 02 gru 2015, 11:39

Uważam, że lepiej się nie wychylać żeby sobie nie zaszkodzić. Obejrzyjcie wczorajszą konferencję, z której według mnie wynika, że wszystko już zostało ustalone (czyli min.coroczne składanie wniosków), a konsultacje będą tylko tak na pokaz, żeby ładnie wyglądało. Pozostaje się tylko przygotować psychicznie i fizycznie na realizację tego projektu.
gość11

Napisano: 02 gru 2015, 13:00

ZAŚWIADCZENIE O DOCHODZIE ZA OSTATNI MIESIĄC PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU!!!
Bez utrat, uzysków itp.
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.
Zofia
Podinspektor
Posty: 1255
Od: 19 lut 2015, 12:39
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 03 gru 2015, 12:21

Witam,
nie wiem czy ktoś już podawał, ale powinni zmienić okres zasiłkowy na wypłatę tego świadczenia- np. od 1.04- do 31.03- i przyjmowanie wniosków od lutego
mamam

Napisano: 03 gru 2015, 15:23

Ja otworzyłam ten temat w dyskusji, bo nie wiem, jak to zrobić żeby te nasze głosy, uwagi dotarły jednak do MRiPS. Pisać na kancelarię maila, oficjalne pismo, nie każdy szef nawet, jak się napisze będzie chciał, jak ktoś już napisał wychylać się. Myślę, że my, jako realizatorzy powinniśmy zabrać głos w dyskusji, żeby dotarł do osób pracujących w Ministerstwie, którzy pracują nad projektem, np. Pana Wardach. Pan Mazurkiewicz też ma mnóstwo wiedzy i praktyki. Do prac nad projektem ustawy powinny być zaproszone osoby, którzy od strony praktycznej znają problem świadczeń rodzinnych. Dziś czytałam projekt i w nim jest okres zasiłkowy na 500+ pierwszy od 01.04.2016 r. do 30.09.2017 r. a następne od 01.10 do 30.09 podobnie, jak okresy zasiłkowe w FA. Przyjmowanie wniosków w sierpniu, czyli znów mamy posprzątane urlopy, wakacje z własnymi dziećmi niestety nie, tylko w pracy. Dlatego, jak będziemy siedzieć cicho, no to tak zostanie. Ja już sama nie wiem, nie mam pomysłu najlepszego okresu zasiłkowego dla 500+ i okresu przyjmowania wniosków. Ktoś tu napisał o miesiącu lutym, to dobry m-c, czy nawet marzec. Skoro teraz od 1 kwietnia to przyznanie na 12 m-c do 31.03 i wtedy składnie wniosków styczeń, luty, choć początek roku też ciężki i mnóstwo pracy. A kiedy jej nie ma w świadczeniach?
A czy ktoś wie, co z obecnymi zasiłkami rodzinnymi i dodatkami? czy zostaną i w jakiej formie, czy 500+ będzie dochodem uzyskanym ? / w pomocy społecznej, to wiem, że tak/ czy będzie liczony w dochodach nieopodatkowanych?

https://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-a ... iu-dzieci/
Gosia UN

Napisano: 04 gru 2015, 12:41

Agnieszka 44444 pisze:Wrzucam moje robocze pismo, które po poprawkach wysle do MPIPS

Realizuje świadczenia rodzinne od 2004 r. – czyli od początku. Jestem z małej gminy, ok. 6000 mieszkańców. Widzę, że program „500 +” w szczegółach przypomina ustawę o świadczeniach rodzinnych, która jest jednym wielkim bublem. Była nowelizowana tak wiele razy, że nie sposób tego zliczyć. Niestety każda nowelizacja wiązała się z utrudnieniem życia beneficjentom jak i realizatorom. Dlatego proszę nie popełniać błędów poprzedników, bo dzisiaj jest tak, że człowiek aby otrzymać 89 zł musi udowodnić , że nie jest wielbłądem. Ustawa powinna być przede wszystkim prosta, jednoznaczna, zrozumiała i tania. Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń jasny, przejrzysty, bez 1000 podpisów pod 1000 niezrozumiałych oświadczeń. Obecnie przepisy są oderwane od rzeczywistości, są niejasne, trudne do zrozumienia nawet dla prawników, nie wspominając o zwykłym Kowalskim. Zwiększa to ilość spraw kierowanych do Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, oraz Sądów Administracyjnych- przez co jest dodatkowo bardzo kosztowna. Ustawa to przykład kpiny z polskich rodzin. Ustawa promuje osoby pracujące w szarej strefie lub nie podejmujące pracy. Niszczy każdy przejaw zaradności oraz chęć podejmowania legalnej pracy.
Moje uwagi do projektu:
1. Okres składania wniosków ma rozpocząć się od kwietnia. Świadczenie ma być przyznane do października 2016 r. Potem wnioski należy składać ponownie. Jest to bardzo kosztowne rozwiązanie (zatrudnienie dużej ilości osób do realizacji, koszty pracy, administracyjne itp.) Uważam, że świadczenia powinno się przyznawać do 18 roku życia. (to da rodzinom poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności). Oczywiście co roku można weryfikować prawo do świadczeń – poprzez np. analizę dochodów, przyjmowanie zaświadczeń ze szkoły oraz odbieranie oświadczeń, które potwierdzą, że osoba ma nadal prawo do zasiłków ( np. w okresie wrzesień- listopad). W razie utraty prawa do świadczeń, decyzje będą uchylane. Pozostałe osoby po weryfikacji nadal będą pobierać świadczenia . Takie rozwiązanie będzie proste, szybkie oraz niekosztowne. (łatwiej złożyć oświadczenie, niż wypełniać cały wniosek, zebrać stosy dokumentów, stać w kolejce, oczekiwać na weryfikację, decyzję). Nadmieniam, że od 2016 r. realizatorzy świadczeń będą mieli wgląd: w dochody osób pobierających świadczeń, dane z urzędu pracy, ZUS itp.- co ułatwi weryfikacje.
2. Uważam, że świadczenie 500 + powinno być dopisane do ustawy o świadczeniach rodzinnych , zastępując zasiłek rodzinny. Powinny zniknąć wszystkie dodatki.
3. Należy rozważyć, co dalej z ustawą o świadczeniach rodzinnych, o pomocy w formie stypendium szkolnego (ustawa o systemie oświaty). Kumulowanie wszystkich świadczeń jest bezcelowe i kosztowne dla budżetu.
Pisz i wysyłaj, bo gadasz sensownie. Do tego jakoś, żeby podpisy realizatorów zrobić-np rozsyłając mejlami pismo po kraju do podpisu i odesłania. Na te kilka tysięcy realizatorów myślę, że większość chciałoby programu powszechnego. Było dzieci robić, a nie teraz socjalu i bezrobocia zazdrościć.
west
Starszy referent
Posty: 832
Od: 11 gru 2014, 9:25
Zajmuję się:

Napisano: 04 gru 2015, 12:44

Link do pisma, - ach to wykluczenie cyfrowe.
west
Starszy referent
Posty: 832
Od: 11 gru 2014, 9:25
Zajmuję się:



  
Strona 4 z 24    [ Posty: 236 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x