Małżeństwo bez wspólnych dzieci
-
- Praktykant
- Posty: 43
- Rejestracja: 14 wrz 2017, 9:36
- Zajmuję się: KDR, PS
- Kontakt:
Małżeństwo bez wspólnych dzieci
Małżeństwo bez wspólnych dzieci - on ma dwoje dorosłych dzieci z poprzedniego małżeństwa, ona jedno dorosłe ze swojego poprzedniego małżeństwa. Czy należą im się kart jako małżonkom?
-
- Referent
- Posty: 448
- Rejestracja: 04 kwie 2019, 12:43
- Zajmuję się: KDR, OP3 i nie tylko :)
- Kontakt:
Re: Małżeństwo bez wspólnych dzieci
Baristka pisze: 26 maja 2022, 11:01 Małżeństwo bez wspólnych dzieci - on ma dwoje dorosłych dzieci z poprzedniego małżeństwa, ona jedno dorosłe ze swojego poprzedniego małżeństwa. Czy należą im się kart jako małżonkom?
Tak należy się. W obu przypadkach opcja "małżonka rodzica".
-
- Praktykant
- Posty: 3
- Rejestracja: 19 kwie 2022, 12:02
- Zajmuję się: FA/ŚR/KDR/DO
- Kontakt:
Re: Małżeństwo bez wspólnych dzieci
Chyba należy się zastanowić czy był taki czas kiedy ta trójka obecnie już dorosłych dzieci była na ich wspólnym utrzymaniu... bo moim zdaniem inaczej wygląda sytuacja kiedy małżonkowie zawarli małżeństwo wtedy, gdy ich dzieci już były dorosłe i nie były na ich utrzymaniu, a inaczej gdy weszli w małżeństwo ze swoimi dziećmi i wspólnie je w tym małżeństwie utrzymywali. Nie zostało to w pytaniu uszczegółowione.
-
- Referent
- Posty: 448
- Rejestracja: 04 kwie 2019, 12:43
- Zajmuję się: KDR, OP3 i nie tylko :)
- Kontakt:
Re: Małżeństwo bez wspólnych dzieci
Zgodnie z interpretacja Ministerstwa nie ma znaczenia kiedy zawarli małżeństwo.agagdyba pisze: 27 maja 2022, 13:31 Chyba należy się zastanowić czy był taki czas kiedy ta trójka obecnie już dorosłych dzieci była na ich wspólnym utrzymaniu... bo moim zdaniem inaczej wygląda sytuacja kiedy małżonkowie zawarli małżeństwo wtedy, gdy ich dzieci już były dorosłe i nie były na ich utrzymaniu, a inaczej gdy weszli w małżeństwo ze swoimi dziećmi i wspólnie je w tym małżeństwie utrzymywali. Nie zostało to w pytaniu uszczegółowione.
W jakich sytuacjach prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje małżonkowi rodzica?
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje nie tylko rodzicowi co najmniej trojga dzieci, ale także małżonkowi tego rodzica. Małżonek rodzica, któremu przyznano Kartę, traci prawo do jej posiadania, jeżeli rodzic zmarł, utracił prawo do posiadania Karty, małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione albo rozwiązane przez rozwód, albo sąd orzekł o nieistnieniu małżeństwa.
W przypadku zawarcia małżeństwa przez osoby, z których żadna nie ma/nie miała na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci, ale łącznie mają lub mieli co najmniej troje dzieci – np. w sytuacji zawarcia małżeństwa przez osoby, z których jedno ma dwoje dzieci, a drugie jedno dziecko – osobom tym również będzie przysługiwało prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny, podobnie jak ich dzieciom, jeśli co najmniej troje z nich będzie w chwili składania wniosku spełniało warunki ustawy. W takiej sytuacji dla obojga małżonków powinna być zaznaczona na wniosku rola osoby w rodzinie „małżonek”.
Małżonkowi rodzica prawo do posiadania Karty będzie przysługiwało także wówczas, gdy małżeństwo zostanie zawarte po usamodzielnieniu się dzieci.
Pozdrawiam
-
- Referent
- Posty: 471
- Rejestracja: 07 kwie 2014, 13:27
- Zajmuję się:
- Kontakt:
Re: Małżeństwo bez wspólnych dzieci
Przede wszystkim, karta będzie przysługiwać małżonkowi rodzica jeśli miał on na utrzymaniu min. 3 dzieci. Pan miał dwoje, Pani jedno - zatem żadne z nich nie miało min. 3 dzieci. Ja bym raczej nie przyznała (chyba, że czegoś nie zrozumiałam).
-
- Referent
- Posty: 448
- Rejestracja: 04 kwie 2019, 12:43
- Zajmuję się: KDR, OP3 i nie tylko :)
- Kontakt:
Re: Małżeństwo bez wspólnych dzieci
W przypadku zawarcia małżeństwa przez osoby, z których żadna nie ma/nie miała na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci, ale łącznie mają lub mieli co najmniej troje dzieci – np. w sytuacji zawarcia małżeństwa przez osoby, z których jedno ma dwoje dzieci, a drugie jedno dziecko – osobom tym również będzie przysługiwało prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny, podobnie jak ich dzieciom, jeśli co najmniej troje z nich będzie w chwili składania wniosku spełniało warunki ustawy. W takiej sytuacji dla obojga małżonków powinna być zaznaczona na wniosku rola osoby w rodzinie „małżonek”.gopsianka pisze: 01 cze 2022, 15:06 Przede wszystkim, karta będzie przysługiwać małżonkowi rodzica jeśli miał on na utrzymaniu min. 3 dzieci. Pan miał dwoje, Pani jedno - zatem żadne z nich nie miało min. 3 dzieci. Ja bym raczej nie przyznała (chyba, że czegoś nie zrozumiałam).
Oprócz Małżeństwo bez wspólnych dzieci - Karta Dużej Rodziny przeczytaj również:
karta niewyprodukowana
DUPLIKAT KARTY
kdr w przypadku śmierci
mObywatel
Decyzja odmowna - Karta Dużej Rodziny
Karta dla małżonka
Błąd na karcie
Duplikat, krok po kroku
zamiast nazwisko imię
KDR- dziecko niepełnosprawne
osoba wcześniej była posiadaczem KDR
KDR dla cudzoziemca
Niewyprodukowano karty
nowy dowod osobisty
kdr dla Ukraińca
kontynuacja kdr po 18 r.ż