Nk i sprawca psychiczny

Wybrane tematy:
studia praca socjalna ustawa o przeciwdziałaniu przemocy wniosek do ZK Co powinna zrobić szkoła??? Procedura niebieskiej karty - prawa i obowiązki Ankieta Asystent Rodziny
~Marek

Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~Marek »

Witajcie.
Jeśli w toku NK okazuje się że sprawca przemocy ma zdiagnozowana chorobe psychiczną to co wtedy???Mozna zamykac procedurę???
~małolepszy

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~małolepszy »

choroba to nie przemoc
~m

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~m »

jeśli bardzo groźna osoba można puścić wniosek o przymusowe leczenie psych
~Marek

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~Marek »

no dobrze ale zamykać procedurę???na co się powołać??Czy dalej prowadzić???
~małolepszy

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~małolepszy »

Zamykaj a ten ktoś niech się leczy to nie sprawa ZI ani GR.
Powołaj się na brak przesłanek jakiś tam paragraf pod koniec Rozporządzenia.
Posłuchaj jeszcze Jerrego powinien się tu pojawić.
~Marek

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~Marek »

ale jesli sie leczy a dalej okresowo stosuje przemoc??
~Jerry

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~Jerry »

Człowiek dotknięty chorobą psychiczną ma ograniczoną zdolność postrzegania i polskie prawo karne rozróżnia całkowite lub częściowe ograniczenie poczytalności. To zależy od biegłego sądowego, jaki stopień upośledzenia określi i czy sprawca poniesie całkowitą bądź częściową odpowiedzialność za swój czyn lub też zostanie z tej racji uniewinniony.
Ale to na gruncie prawa karnego, a zatem postępowania przygotowawczego czy tez sądowego.
Procedura NK zakłada, że sprawca jest osobą w pełni poczytalną, a więc zdrową na umyśle. W przypadku podejrzenia lub pozyskania jednoznacznego dowodu na niepoczytalność sprawcy prowadzenie procedury nie ma sensu. Bo jakże \"wyprostować\" zachowanie sprawcy skoro jego dobre lub złe samopoczucie, a przy tym takie czy inne zachowanie zależy od np. tego czy przyjmuje medykamenty czy też nie.
W takiej sytuacji radziłbym zakończenie procedury NK uzasadniając to, że stwierdzone okoliczności przekraczają możliwości działania członków GR. Następnie wypadałoby sporządzić wystąpienie do sądu rodzinnego z wnioskiem o zlecenie badania psychiatrycznego sprawcy i ewentualne jego ubezwłasnowolnienie (umieszczenie w \"psychiatryku\") z uwagi na podejrzenie zagrożenia dla życia i zdrowia osób trzecich z jego strony.
~małolepszy

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~małolepszy »

Widzisz Marku masz odpowiedz. Jak zwykle Jerry pomógł.
Prawdziwa z niego Bratnia Dusza.
~kn

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~kn »

a przypadek drugi\"
Sprawca po kilku pobytach w szpitalu psychiatrycznym,obecnie na oddziale dziennym psychiatrycznym.Jest po dwóch wyrokach za znęty.Jeden odsiedział,drugi w zawiasach obecnie w trakcie dozoru kuratora.
cyklicznie jego stan sie pogarsza,poszaleje,uspokoi się,polepszy.
Co w tym przypadku????.ma zdiiagnozowane choroby i zaburzenia psychiczne,uzależnienie krzyzowe itp..
~Jerry

Re: Nk i sprawca psychiczny

Post autor: ~Jerry »

Tutaj kłania się współpraca na linii policja-zespół kuratorów sądowych. Skoro facet, mimo choroby psychicznej, został skazany, odsiedział wyrok, a teraz ma nadzór, to znaczy, że jego poczytalność co do rozpoznania popełnionego czynu, była na tyle znaczna, że mógł zdawać sobie sprawę z tego, co robi.
Obecnie ma tylko nadzór kuratora. Zatem każda następną interwencję w rodzinie z jego udziałem trzeba zgłosić do zespołu kuratorów sądowych. Nadzorujący go kurator powiadomi sąd i karę mu się odwiesi. Trzeba tylko przypilnować, żeby policja nie dała ciała i nie zaniechała swego obowiązku
(patrz.: \"Procedury współpracy służby kuratorskiej oraz funkcjonariuszy Policji w stosunku do osób, wobec których wykonywane jest orzeczenie sądu w związku z popełnieniem czynów karalnych polegających na stosowaniu przemocy lub groźby bezprawnej\" w ramach zawartego w dniu 29 listopada 2010 r. pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości, Komendą Główną Policji Państwową i Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych \"Porozumienia dotyczącego funkcjonowania telefonu interwencyjno-informacyjnego dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie stosowaną przez osoby uprzednio skazane za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec członka rodziny działającego w ramach Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie \"Niebieska Linia\"\"
ODPOWIEDZ